Wybieramy stelaż podtynkowy

Projektując i urządzając łazienkę, staramy się tak rozplanować wszystkie niezbędne jej elementy, by wnętrze było funkcjonalne, harmonijne i łatwe do utrzymania w czystości.

Stawiając sobie takie priorytety, coraz chętniej sięgamy po stelaże podtynkowe, które pozwalają na wygodne i estetyczne powieszenie na ścianie ceramiki sanitarnej. Dzięki stelażom możemy także w stosunkowo prosty sposób odmienić wnętrze łazienki, dobudowując np. dodatkową ściankę czy wyspę i montując na niej miskę WC, bidet lub umywalkę. Takie rozwiązania dodają wnętrzu uroku, zaskakują nietuzinkowym rozwiązaniem, a przy tym okazują się bardzo praktyczne.

Jaki stelaż podtynkowy wybrać?

Najpopularniejszym rodzajem stelaży podtynkowych są te przeznaczone do misek WC. Na polskim rynku pojawiły się w połowie lat 90. XX wieku i początkowo klienci podchodzili do nich z rezerwą, obawiając się ewentualnych usterek instalacji zabudowanej w ścianie, czy też oberwania się wiszącej miski. Szybko jednak przekonaliśmy się do stelaży, uznając to rozwiązanie za niezwykle bezpieczne – wytrzymałość stelaży do misek WC i bidetów wynosi 400 kg, do umywalek – 100 kg. Dodatkowo ich zastosowanie w łazience jest niezwykle estetyczne i funkcjonalne. Zamontowanie podwieszanej miski WC czy bidetu daje wrażenie większej przestronności wnętrza, widoczna jest bowiem tylko ceramika i przycisk spłukujący, natomiast cała instalacja schowana jest w ścianie. Ponadto takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie czystości zarówno samej ceramiki, jak i podłogi w jej pobliżu.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zamontowanie podwieszanej ceramiki łazienkowej, musimy wybrać odpowiedni do tego celu stelaż podtynkowy. Podstawowym kryterium wyboru jest określenie rodzaju ściany, na jakiej chcemy zamontować stelaż. Zgodnie z tym rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje: do zabudowy ciężkiej i lekkiej.


Stelaż do zabudowy ciężkiej (mokrej)

 

Stosowany jest do ścian murowanych i wymaga obmurowania. Montaż tego typu stelaży podtynkowych jest bardziej czaso- i pracochłonny. Ułatwieniem może być zastosowanie stelaża, który został fabrycznie wypełniony wewnątrz styropianem. Na rynku dostępne są stelaże tego typu do misek WC, bidetów, pisuarów i umywalek. Zaletą tego rozwiązania jest cena – niemal o połowę niższa od stelaży do zabudowy lekkiej. Co ważne, stelaż do zabudowy ciężkiej możemy z powodzeniem zastąpić tym do zabudowy lekkiej, montując go przy ścianie murowanej. Rozwiązanie odwrotne nie jest już jednak możliwe.

 

398 złTece Base stelaż podtynkowy do WC ze spłuczką podtynkową uruchamianą z przodu 9.400.007649 złRoca Duplo Compacto stelaż podtynkowy do WC 2/4, 3/4,5 oraz 3/6 l DN90+DN100 A890080020446 złTece Box spłuczka podtynkowa do zabudowy na mokro 9.370.000918 złGeberit Duofix element montażowy do bidetu H82 111.515.00.1

Stelaż do zabudowy lekkiej (suchej)

 

Tego typu stelaże są najpopularniejsze. Można je zastosować, jak wcześniej wspomnieliśmy, przy ścianie murowanej i obudować wodoodporną płytą gipsowo-kartonową, lub też – z racji bardzo stabilnej i mocnej konstrukcji – zamontować w lekkiej ściance działowej (przymocowanej do podłogi i sufitu lub do podłogi prostopadle do ściany). Stelaże do zabudowy lekkiej przeznaczone są również do powieszenia miski WC, bidetu, pisuaru oraz umywalki. W tej grupie możemy wybierać spośród trzech rodzajów stelaży:

- do zabudowy niskiej – wysokość ramy nośnej wynosi 80 lub 90 cm,

- do zabudowy wysokiej – najbardziej popularne – wysokość ramy nośnej wynosi od 110 do 130 cm,

- samonośne – o wzmocnionej ramie i z profilów o większym przekroju.
 

 

686 złGeberit Duofix element montażowy do WC UP320 Sigma H112 111.320.00.5435 złGeberit Duofix Basic stelaż podtynkowy do WC UP100 Delta H112 111.153.00.1447 złRoca Duplo stelaż podtynkowy do WC 3/6 L DN90+DN100 A890090020479 złKoło Technic stelaż do WC GT 99400-000


Wysokość stelaża podtynkowego


Decydując się na odpowiednią wysokość stelaża, postanawiamy tym samym, czy przycisk będzie widoczny przy podniesionej desce (stelaż wysoki), czy też nie (stelaż niski). Koniecznością w przypadku zastosowania stelaża niskiego jest opuszczenie deski w celu spuszczenia wody, co zapewnia większą higienę. Niestety zdarza się też, że mimowolnie spuścimy wodę, opierając się o deskę i tym samym przypadkowo naciskając przycisk. Przy stelażu niskim możemy także wybrać, czy przycisk ma się znajdować poziomo (czyli na półce), czy na pionowej płaszczyźnie obudowy. W stelażach wysokich przycisk znajduje się wyłącznie na pionowej płaszczyźnie. Poza tym wysokość stelaża warunkuje nam wysokość półki – im jest wyższy, tym wyżej znajdować się będzie półka. Instalując stelaż niski, zyskujemy wygodną półkę nad toaletą, na której możemy postawić akcesoria łazienkowe lub dekoracje. Przy stelażu wysokim możemy zrezygnować z poziomej półki i pociągnąć płaszczyznę ściany do samego sufitu.

Spłuczki i przyciski spłukujące do stelaży


Wybierając stelaż podtynkowy do misek WC, koniecznie należy zwrócić uwagę na pojemność spłuczek wody. Większość posiada spłuczki o pojemności 6 L, przy których użytkownik może decydować, czy chce spuścić całą ilość wody – 6 L, czy tylko połowę – 3 L. Niektóre stelaże mają możliwość regulacji poziomu napełnienia zbiornika – od 6 do 9 L w normalnym trybie spuszczania wody oraz od 3 do 5 przy trybie oszczędnym.

Kolejną ważną kwestią jest dobór przycisków do stelaży. Przycisk należy dokupić do stelaża (choć producenci oferują też kompletne zestawy, czyli staż z przyciskiem), dobierając dedykowany model do wybranego wcześniej stelaża – przycisk innego producenta po prostu nie będzie pasować. Możemy zdecydować się na przycisk dzielony – wówczas będziemy mogli stosować tryb spłukiwania wody (normalny lub oszczędny) bądź też z funkcją stop – w tym przypadku powtórne jego wciśnięcie zatrzymuje spłukiwanie.


255 złGeberit Delta51 przycisk spłukujący chrom matowy 115.105.46.1159 złGrohe Skate Cosmopolitan przycisk spłukujący chrom mat 38732P00189 złGrohe Nova Cosmopolitan przycisk spłukujący chrom 38765000269 złGrohe Nova Cosmopolitan przycisk spłukujący z grafiką czarny/chrom 38847KI0

Kwestie techniczne


Warto przy wyborze stelaża podtynkowego zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych:

- zbiornik spłuczki – powinien być wykonany metodą rozdmuchiwania, czyli z jednego elementu (a nie np. z kilku klejonych); rozszczelnienie takiego zbiornika jest praktycznie niemożliwe,

- głębokość stelaża,

- gwarancja – upewnijmy się, na jakie elementy producent udziela gwarancji. Nie zawsze bowiem informacja zamieszczona na opakowaniu ((p. 10 lat gwarancji) oznacza, że obejmuje ona wszystkie części.


Oferta promocyjna - marzec 2018