Wanna czy prysznic?

Wanna czy prysznic? Prysznic czy wanna? Oto jest pytanie… Zadaje sobie je wielu z nas, planując urządzenie czy remont łazienki. A odpowiedź wcale nie jest prosta, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć wiele aspektów, takich jak metraż łazienki, nasze przyzwyczajenia i upodobania, czy też sytuację życiową. Dbając o domowy budżet, czy też o ekologię, nie zapominajmy też o poziomie zużycia wody, który jest różny dla wanny i dla prysznica.

Wielkość łazienki, czyli dostosowujemy oczekiwania do możliwości

Najlepiej, jeśli mamy dwie łazienki lub jedną, ale na tyle dużą, że możemy zamontować zarówno wannę, jak i prysznic. Jednak nie zawsze możemy pozwolić sobie na taki komfort i musimy zdecydować, co będzie dla nas lepsze – wanna czy prysznic. Zanim podejmiemy decyzję na lata, warto przeanalizować wady i zalety obu rozwiązań.

Szybki prysznic

Podstawową zaletą prysznica są jego gabaryty, dlatego idealnie nadaje się do małych łazienek – do postawienia niewielkiej kabiny wystarczy już 0,8 m2 powierzchni. To z pewnością korzystniejsza opcja dla osób, które cenią szybkie, wodne orzeźwienie. Doskonale sprawdza się rano, w czasie upałów, a także po pracy i po męczącym treningu – daje efekt szybkiego odświeżenia, jest niczym zastrzyk energii dla ciała. Z pewnością jest też wygodniejszy dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Zdaniem lekarzy i kosmetologów, prysznic jest bardziej higieniczny, nie wysusza skóry, ułatwia wykonywanie takich zabiegów kosmetycznych jak peeling czy depilacja. Decydując się na prysznic, możemy wyposażyć go w panel do hydromasażu, a nawet funkcję łaźni parowej, co znacznie zwiększa komfort użytkowania. Poza tym możemy dostosowywać rodzaj prysznica do możliwości przestrzennych – wybierając gotową kabinę prysznicową lub montując drzwi we wnęce prysznicowej – oraz do kolorystyki łazienki, gdyż szkło kabiny czy drzwi prysznicowych może być zarówno transparentne, we wzory, jak też barwione.

1368 złDeante Kerria kabina kwadratowa 90 cm KTK041P1029 złZestaw kabina półokrągła 90 cm Koło Geo 6 (GKPG90222003A, GKPG90222003B)552 złKoło Rekord kabina półokrągła 90 cm PKPG902220031459 złDeante Abelia kabina prysznicowa prostokątna 80x120 cm z szerokim wejściem KTA044P

Kojąca kąpiel w wannie  

Wanna to doskonały sposób na wieczorny relaks czy aromatyczną, rozgrzewającą sesję poprawiającą nastrój w długie jesienne i zimowe wieczory. W czasie kąpieli również można wykonywać różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne - nałożyć maseczkę czy zrobić masaż skroni, jak też zastosować aromaterapię, dodając do wody ulubione olejki czy sole morskie. Zalety wanny doceniają rodziny z dziećmi –znacznie ułatwia ich codzienną pielęgnację, a i dla samych maluchów kąpiel to okazja do radosnych wodnych zabaw. Na rynku jest bogaty wybór wanien – od emaliowanych, przez akrylowe, po drewniane, także z hydromasażem. Są różnych rozmiarów i form – prostokątne, owalne, a nawet… w kształcie serca.

1809 złZestaw wanna prostokątna 180 x 102 cm ze stelażem Ravak Evolution (C101000000, GPX2240037)939 złRoca Easy wanna prostokątna 160x70 cm A248151000/A248195000404 złKoło Rekord wanna prostokątna 160x70 cm XWP1660000662 złKoło Modo wanna prostokątna 170x75 cm XWP1171000

Bilans wodny, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Powszechnie panuje opinia, iż pod względem oszczędności wody prym wiedzie prysznic. Jednak wszystko zależy od pojemności wanny oraz czasu, jaki poświęcimy na kąpiel pod prysznicem. Do napełnienia wanny średniej wielkości potrzeba ok. 150 litrów wody, zaś średnio w czasie prysznica zużywa się 15 litrów wody na minutę. Zatem faktycznie, jeśli bierzemy szybki prysznic, oszczędność wody w porównaniu z kąpielą w wannie jest olbrzymia, liczby mówią same za siebie: 4-minutowy prysznic to pobór wody rzędu 60 litrów, zaś w czasie kąpieli zużyjemy ponad dwa razy tyle, czyli ok. 150 litrów. Jeśli jednak nie wystarcza nam krótki prysznic, lub też zastosujemy hydromasaż z panela prysznicowego, pobyt od natryskiem wydłuży się. W takim przypadku już 10-minutowy prysznic będzie oznaczał identyczne zużycie wody co podczas kąpieli w wannie, pod warunkiem oczywiście, iż nie będziemy w jej trakcie dolewać kolejnej porcji ciepłej wody.

Kompromis dla niezdecydowanych

Jeśli po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw” dotyczących wanien i pryszniców nadal nie wiemy, na co się zdecydować, możemy wybrać rozwiązanie kompromisowe – zamontować wannę z parawanem. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Instalując w łazience wannę oraz dopasowany do niej parawan, zapewnimy sobie możliwość wzięcia szybkiego prysznica, jak i długiej relaksującej kąpieli. W ofercie naszego sklepu jest olbrzymi wybór wanien i parawanów, dlatego osoby zainteresowane takim rozwiązaniem na pewno znajdą coś dla siebie. Jeśli jednak ktoś nie jest przekonany do parawanu, może wybrać inne kompromisowe rozwiązania – wannę z zasłonką prysznicową, lub też prysznic z głębokim brodzikiem i siedziskiem.

528 złAquaform Modern 3 parawan nawannowy 3-częściowy 170-069561148 złOmnires parawan nawannowy szklany dwuskrzydłowy chrom/ transparentny QP97BTR695 złRavak Supernova parawan nawannowy 5-elementowy biel+rain VS5 794E010041236 złAquaform Modern 1 parawan nawannowy 1-częściowy 170-06951

Gazetka wrzesień 2017