Rodzaje i sposoby podłączenia grzejników

Grzejnik stanowi część instalacji, dlatego musi pasować do rodzaju zamontowanego kotła. Można zdecydować się na kocioł i grzejniki jednego producenta, wówczas będziemy mieć pewność, że doskonale będą ze sobą współpracować. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, sprawdźmy dokładnie, czy wybrany kocioł i grzejniki będą kompatybilne – taką informację powinniśmy uzyskać zarówno u producenta kotła, jak i grzejników.

Typ kotła to jedno, a rodzaj instalacji to drugie. Ważne jest zatem także to, aby uwzględnić materiał, z jakiego są wykonane rury instalacji grzewczej. Jeśli mamy rury plastikowe, wielowarstwowe lub stalowe, możemy do nich podłączyć praktycznie każdy grzejnik. Jeśli jednak położyliśmy rury miedziane, nie powinniśmy – ze względu na ryzyko korozji całej instalacji – stosować do nich grzejników aluminiowych.

Orientacyjnie przyjmuje się, iż na 1 m2 pomieszczenia o standardowej wysokości 2,5 m słabo izolowanego zapotrzebowanie cieplne wynosi >100 W, zaś dobrze izolowanego >40W. Maksymalną wydajność cieplną uzyskamy, montując grzejnik w miejscach najbardziej narażonych na straty ciepła, czyli pod oknem i kratkami wentylacyjnymi. Pamiętajmy także, że mniej wydajny pod względem cieplnym będzie grzejnik zabudowany.

Rodzaje grzejników:

Stalowe – najpopularniejsze z nich są grzejniki płytowe – im większa jest liczba płyt, tym większa jest moc grzejnika, przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich gabarytów. Płyty czołowe mogą być gładkie lub faliste. Zaletą grzejników stalowych jest różnorodność ich wymiarów: 30-90 cm wysokości, 30-300 cm długości. Grzejniki stalowe są wrażliwe na jakość wody przepływającej w instalacji, radykalnie zmniejsza się ich trwałość, gdy do instalacji dostaje się tlen (dzieje się tak w przypadku ogrzewania wody kotłem na paliwo stałe). W łazienkach najczęściej spotyka się grzejniki stalowe drabinkowe;

Żeliwne – grzejniki najbardziej popularne w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem budowanych w poprzednim stuleciu. Choć obecnie wypierane są przez stalowe i aluminiowe, nie można im jednak odmówić kilku zalet: są bardzo odporne na korozję, ich trwałość wynosi nawet kilkadziesiąt lat, a ponadto długo utrzymują ciepło. Ich duża bezwładność cieplna pozytywnie wpływa na pracę kotła – palnik rzadziej się uruchamia, a po włączeniu dłużej funkcjonuje, dzięki czemu wolniej się zużywa i pracuje bardziej ekonomicznie;

Aluminiowe – pod względem budowy są podobne do żeliwnych – mają budowę członową, jednak pod względem funkcjonalnym zbliżone są do stalowych – mają niewielką bezwładność cieplną, czyli szybko się nagrzewają, ale i równie szybko stygną. Grzejniki aluminiowe są mniej popularne od stalowych.

Rodzaje podłączenia grzejnika do instalacji:

Dolne – najczęściej stosowane w nowym budownictwie. W tym przypadku woda doprowadzana i odprowadzana jest rurkami zamontowanymi na dole grzejnika, zazwyczaj po prawej stronie, choć lewostronne również są dostępne na rynku. Zdarzają się też podłączenia dolne umieszczone w połowie długości grzejnika – zamawiając je oraz lewostronne, należy liczyć się z dłuższym czasem realizacji zlecenia;

Boczne – woda doprowadzana i odprowadzana jest za pomocą króćców umieszczonych z boku grzejnika;

Krzyżowe – woda doprowadzana jest górą, a odprowadzana dołem po przeciwległej stronie grzejnika.

Podłączenie boczne i krzyżowe stosuje się w instalacjach remontowanych, w których wymienia się grzejniki żeliwne na stalowe lub aluminiowe, przy jednoczesnym pozostawieniu dotychczasowego rozmieszczenia rur instalacji CO.

Oferta promocyjna - marzec 2018