Sterownik pogodowy – wygoda w Twoim domu

Ogrzewanie i klimatyzacja

Poradnik

  • calendar29.07.2015
  • Autor: Joanna Dederko
Sterownik pogodowy w kuchniSterownik pogodowy w kuchni

Sterowanie pogodowe dzięki swojej funkcjonalności zwiększa nie tylko nasz komfort życia, ale jednocześnie okazuje się być niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem dla domowego budżetu.

W artykule:


Czym jest sterowanie pogodowe?

Sterowanie pogodowe to proces regulacji pracy kotła grzewczego w zależności od zmian temperatury na zewnątrz. Wystarczy zamontować na zewnątrz budynku czujnik temperatury, który będzie wysyłał odpowiednie informacje do sterownika pogodowego. W efekcie korzystanie z regulacji pogodowej zapewnia dostarczenie do domu odpowiedniej ilości ciepła. W praktyce oznacza to, że im niższa temperatura za naszymi oknami, tym wyższa temperatura wody krążącej w grzejnikach i odwrotnie – im cieplej na zewnątrz, tym niższa temperatura dostarczanego ciepła w domu.

Sterownik pogodowy - zalety

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że temperatura panująca w domowych pomieszczeniach uzależniona jest od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Podczas gdy pogoda się ochładza, w naszych domach konieczne jest doprowadzenie większej ilości ciepła w postaci wody krążącej w instalacji grzewczej i odwrotnie – gdy na zewnątrz robi się cieplej, momentalnie spada temperatura potrzebnego do ogrzewania ciepła.


Ręczne zmienianie parametrów pracy kotła jest nie tylko niewygodne i nieskuteczne, ale także często nieekonomiczne, gdyż dobrana przez nas moc ciepła jest niewłaściwa, w efekcie czego koszty ogrzewania są zdecydowanie wyższe, niż być powinny. Dzięki algorytmom zapisanym w systemach regulatorów pogodowych sterowanie kotłem odbywa się z wyprzedzeniem, w związku z czym temperatura w pomieszczeniu zawsze jest odpowiednio dostosowana do warunków pogodowych.

Kiedy zastosować sterowanie pogodowe?

Na sterowanie pogodowe warto zdecydować się, mając system gazowych kotłów kondensacyjnych, które zużywają znacznie mniej paliwa od zwykłych tego typu urządzeń, ale też nie mają ograniczenia minimalnej temperatury zasilania w przeciwieństwie do kotłów niekondensacyjnych. Dzięki takim funkcjom w pomieszczeniach nie dochodzi do przegrzewania, z którym bardzo często można się spotkać podczas okresów przejściowych pomiędzy poszczególnymi porami roku.

Ogrzewanie podłogowe a sterownik pogodowy

Sterownik pogodowy jest również bardzo dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy ogrzewania podłogowego, którzy powinni uznać go za niemalże element niezbędny w swoim domu. Utrzymanie odpowiedniej i – co najważniejsze – stałej temperatury przy tego typu ogrzewaniu jest niezwykle trudne, gdyż zarówno nagrzanie, jak i ostygnięcie posadzki jest powolne.

W związku z tym potrzeba więc sporo czasu, aby zmiany pomiędzy wyłączonym a włączonym ogrzewaniem były odczuwalne. Sterowanie pogodowe cechuje bezwładność termiczna, dzięki czemu przykładowe obniżenie temperatury ogrzewania podłogowego odbywa się w momencie, kiedy na zewnątrz już robi się cieplej, mimo że w domu ta różnica jest jeszcze niewyczuwalna.

 Sterownik pogodowy

Wygoda, komfort, użyteczność

Czy warto zdecydować się na korzystanie z systemu regulacji pogodowej? Oczywiście, że tak! Zyskanie wygody, komfortu i zmniejszone wydatki na ogrzewanie to zalety, z których nie sposób zrezygnować. Automatyczna zmiana parametrów instalacji to funkcja, która pozwoli na takie zoptymalizowanie temperatury wewnątrz naszych domów, jakiego my sami prawdopodobnie nie bylibyśmy w stanie osiągnąć.

Warto wziąć pod uwagę zmieniające się warunki pogodowe, z którymi mamy do czynienia niemalże codziennie, a do których musielibyśmy dostosować całe nasze życie. Nie ma sensu tracić czasu na ręczne ustawianie temperatury czy korygowanie jej, podczas gdy możemy go spędzić w znacznie przyjemniejszych warunkach.

Zapisz

Zapisz