Kolory w łazience

Łazienkę urządzamy na kilka czy kilkanaście lat. Dlatego tak ważne jest odpowiednie jej zaprojektowanie – by była funkcjonalna, wygodna i ładnie urządzona. Decydując o kolorystyce, warto wiedzieć, jakie są obowiązujące trendy, ale też jakie jest znaczenie poszczególnych kolorów, by zastosowane barwy nie zakłócały funkcji tego miejsca.

 

Znaczenie kolorów

Naukowo udowodniono, że kolory oddziałują na nas w określony sposób. Warto zatem poznać mowę barw, by urządzając wnętrza, zastosować odpowiednie kolory – zgodne z przeznaczeniem miejsca, jak i naszym usposobieniem. Kwestia wyboru koloru łazienki jest szczególnie ważna, miejsce to z jednej strony ma nas pobudzać do działania, zazwyczaj w godzinach porannych, z drugiej zaś działać kojąco i sprzyjać relaksacji, zwłaszcza podczas wieczornego odprężenia.

Biały

Biały jest najczęściej spotykanym kolorem w łazience, choćby ze względu na ceramikę. Co prawda producenci od kilku lat oferują ceramikę także w innych barwach, jednak większą część rynku nadal stanowią te w kolorze białym. Jest to kolor uniwersalny, daje wrażenie czystości i higieny. Biały optycznie powiększa i poszerza pomieszczenia, uwypukla inne kolory, jednak w nadmiarze może przytłaczać i dawać wrażenie nieprzyjemnego zimna. To kolor ponadczasowy, opiera się wszelkim modom, stosując go w łazience, warto złamać go ożywczymi dodatkami czy dekorami, np. w czerni, czerwieni czy brązie.

Czarny

Czarny w łazience wykorzystywany jest głównie w dodatkach, zbyt dużo czerni optycznie pomniejszy pomieszczenie i będzie działać przygnębiająco. Inaczej ma się rzecz z jaśniejszymi odcieniami – grafitem i szarością. Mogą one stanowić przeważające kolory w łazience, które uzupełnione o kontrastowe barwy – czerwień, zieleń, pomarańcz – dają niezwykle udany, nowoczesny efekt.Czerwony

Czerwony pobudza, zachęca do działania, jednak w nadmiarze może męczyć lub nawet drażnić. Dlatego do łazienki dobrze wykorzystywać ten kolor jedynie w dodatkach czy dekorach, które dodadzą wnętrzu elegancji. Jeśli jednak chcemy zastosować czerwone płytki, dobrze je położyć tylko w części łazienki, np. w kabinie prysznicowej – czerwień wzmocni energetyzujące działanie prysznica.

Niebieski

Niebieski to idealny kolor do łazienki – działa uspokajająco i łagodząco, dzięki czemu wspomaga wieczorną relaksację. Jednak zbyt ciemny odcień niebieskiego może dawać wrażenie chłodu i działać przygnębiająco. Kolor ten chętnie wykorzystywany jest na basenach czy w gabinetach kosmetycznych. Sprawdza się w klasycznych aranżacjach, a kiedy zestawimy go z białym oraz drewnianymi dodatkami, uzyskamy efekt marynistyczny. Niebieski możemy ożywić, łącząc go z innym, ciepłym kolorem – żółtym, pomarańczowym, czerwonym, dzięki czemu wprowadzimy do wnętrza nieco urozmaicenia i pozytywnej energii.

niebieska łazienka

Zielony

Zielony, podobnie jak niebieski, również dobrze sprawdza się w łazience dzięki swemu działaniu – odświeża, uspokaja, sprzyja relaksacji. Ciemniejsze odcienie zieleni mogą ożywiać wnętrze zaaranżowane w stonowanych kolorach, takich jak biel, beż, jasny żółty. Zieleń to kolor natury, która często bywa inspiracją dla projektantów wnętrz, co oznacza, że kolor ten rzadko wychodzi z mody. Doskonale wygląda zestawiony z naturalnymi dodatkami w kolorze piaskowym oraz z drewnem, zarówno tym w jasnych odcieniach, jak i w ciemnych, np. wenge.Żółty

Żółty rozjaśnia i powiększa optycznie wnętrze, a także pozytywnie na nas oddziałuje – aktywizuje, pomaga pozbyć się zmęczenia, wpływa kojąco na nastrój. Dlatego doskonale nadaje się do łazienki – pobudzi podczas porannej toalety, jak i ułatwi wieczorny relaks. To ponadczasowy kolor stosowany w łazienkach, zaś rodzaj aranżacji – czy to klasyczny, czy awangardowy – uzyskamy, stosując odpowiednie do określonego stylu płytki i dodatki. To także kolor uniwersalny, doskonale sprawdza się zarówno jako kolor tła – zwłaszcza jasne, delikatne odcienie – jak i jako barwa kontrastowa, służąca wyłącznie ożywieniu wnętrza, np. w dodatkach.

Pomarańczowy

Podobnie działa kolor pomarańczowy, jako pośredni między żółtym a czerwonym – pobudza bardziej niż żółty, ale jest spokojniejszy i bardziej neutralny niż czerwony. W nowoczesnych aranżacjach pomarańczowy łączy się z zielenią, a także z czernią. Pomarańczowy jako kolor dodatków doskonale ożywia łazienki zielone i beżowo-brązowe.

pomarańczowa łazienka

Trendy w ostatnim czasie

W ostatnim czasie w aranżacji łazienek niezwykłą popularnością cieszą się kolory brązowy oraz fioletowy. Brązowy jest bardziej neutralną barwą, którą łatwo zestawić z beżami, zielenią, bielą oraz naturalnymi, eleganckimi i ponadczasowymi dodatkami z drewna. To barwa uniwersalna, sprawdza się zarówno w salonach kąpielowych, jak i niewielkich łazienkach. Brązowy łagodzi chłód białej armatury, koi nerwy, daje odczucie ciepła i odprężenia. Natomiast fioletowy jest zdecydowanym, dominującym we wnętrzu kolorem, zwłaszcza jego ciemne odcienie. Sprawdza się w dużych łazienkach, w których efekt elegancji i szyku uzyskamy poprzez zestawienie go z bielą, grafitem oraz jaśniejszymi odcieniami fioletu – lawendą i wrzosem. Projektanci ostrzegają jednak przed nadmiarem tego koloru w jednym pomieszczeniu, gdyż może powodować przygnębienie lub nawet działać denerwująco. Nie ulega jednak wątpliwości, iż kolor fioletowy odpowiednio zaaranżowany daje efekt nowoczesnej, niezwykle eleganckiej i uporządkowanej łazienki.

Kolor, a wielkość łazienki

Bez względu na to, jaki kolor wybierzemy, musimy pamiętać o podstawowej zasadzie – ciemny pomniejsza, jasny powiększa. Mając małą łazienkę, bez okna, lepiej zdecydować się na jaśniejsze odcienie ulubionego koloru, ciemniejsze zaś mogą być dodatki. I na odwrót – jeśli nasza łazienka jest przestronna, dobrze oświetlona, zwłaszcza światłem naturalnym, możemy pokusić się o ciemne barwy z jasnymi dodatkami – armaturą, dekorami, meblami. W dużej łazience lepiej prezentować się też będą kontrastowe zestawienia oraz wzory geometryczne.

Ważne dodatki

Jeśli zdecydujemy się na uniwersalne, ponadczasowe rozwiązanie – zastosujemy stonowane barwy, możemy je ożywić różnymi dodatkami: akcesoriami łazienkowymi o intensywniej barwie, meblami, świeczkami, ręcznikami czy tapetami. Jeśli kolorystyka łazienki nam się po jakimś czasie znudzi, łatwo i stosunkowo tanio będzie ją zastąpić inną, wymieniając właśnie dodatki. Taki zabieg pozwoli nam łatwo odmienić wnętrze, poeksperymentować z zestawieniami kolorystycznymi, tchnąć w dotychczasowe wnętrze powiew świeżości i nowoczesności, bez konieczności drogiego i czasochłonnego remontu.

Własne upodobania

Urządzając łazienkę na kilka lub kilkanaście następnych lat, warto zatem wziąć pod uwagę zarówno aktualną modę, mowę kolorów, jak i własne upodobania. Cóż z tego, jeśli zaprojektujemy naszą łazienkę zgodnie z najnowocześniejszymi trendami, jeśli za 3 lata moda się zmieni, a my pozostaniemy z łazienką, w której nie czujemy się dobrze. Najważniejsze zatem, aby zastosowany kolor był zgodny z naszym usposobieniem.

Gazetka wrzesień 2017