Jak wybrać termostat grzejnikowy?

Zanim dokładnie powiemy, jak najlepiej wybrać termostat grzejnikowy, zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest wspomniane urządzenie. Każda instalacja grzewcza potrzebuje termostatu, ponieważ ten pozwala ustawić optymalną temperaturę w pomieszczeniach i jednocześnie wykorzystać taką ilość energii, jakiej w danej chwili potrzebujemy. Dzięki niemu możemy nawet zaprogramować temperaturę w pokojach na kolejne dni!

Funkcjonalność termostatu

Taka opcja jest niezwykle funkcjonalna, gdyż korzystając z termostatu, możemy zużyć nawet do 25% mniej energii niż bez niego. Głównym jego zadaniem jest więc precyzyjność w dozowaniu ilości ciepła, jaka przekazywana jest do pomieszczenia. Nie mniej, nie więcej, a dokładnie tyle, ile jest wymagane.

Działanie termostatu

Zawór termostatyczny składa się z głowicy termostatycznej i zaworu grzejnikowego. Jak wykorzystujemy termostaty i głowice termostatyczne? Generalnie każda z głowic ma ustawienia stopni grzania oznaczonych cyframi. Dzięki temu możemy wybrać odpowiedni poziom ciepła w poszczególnych pomieszczeniach.

Bardzo ważne jest to, że głowicy termostatycznej nie powinno się przykrywać ani meblami, ani zasłonami, gdyż działanie urządzenia nie będzie w pełni funkcjonalne – temperatura pomiędzy grzejnikiem a zasłoną lub meblem jest przecież inna niż ta panująca w pozostałej części pomieszczenia.

 129 złDanfoss Living głowica termostatyczna do grzejników dekoracyjnych design RAX 013G617044 złDanfoss RAW-K głowica termostatyczna do grzejników 013G5135168 złDanfoss Living design RAX głowica termostatyczna do grzejników dekoracyjnych 013G607599 złTerma Noble głowica termostatyczna chrom TGGCR004

Rodzaje zaworów

Zawory termostatyczne dzielimy na kilka typów, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Wyróżniamy więc te z czujnikiem działającym zdalnie, połączonym kapilarą z głowicą termostatyczną, a także te z czujnikiem wbudowanym w głowicę termostatyczną. Kolejny rodzaj to te z głowicą zdalnie działającą, a także z rozdzielonym zdalnie czujnikiem i ze zdalnym zadajnikiem.

Co bardzo ważne, istnieją też różne rodzaje zaworów: proste, osiowe, kątowe i narożnikowe. Dobre dopasowanie głowic do zaworów zapewni prawidłowe działanie całego urządzenia. Najprostszym, ale i też najlepszym krokiem będzie kupno obu elementów od tego samego producenta, którego wkładkę zamontowano w grzejniku.

Jaka głowica?

Tak naprawdę wybierać możemy spośród kilku rodzajów. Mamy więc głowicę elektroniczną, która jednocześnie jest rozwiązaniem ekologicznym. Ponadto można zdecydować się na tradycyjną głowicę z wbudowanym czujnikiem. Najczęściej tego typu rozwiązania stosuje się w pomieszczeniach, które nie są narażone na nagłe zmiany temperatur, a sama głowica nie jest niczym zasłonięta. Głowica z czujnikiem wyniesionym to świetne rozwiązanie tam, gdzie urządzenia te są zasłonięte, a pomieszczenie narażone na przeciągi. Z kolei głowica wzmocniona jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, kradzież czy manipulowanie przy niej przez osoby trzecie.

Jak używać?

Korzystanie z termostatu wiąże się z kilkoma prostymi, ale jednocześnie koniecznymi do spełnienia zasadami. Przede wszystkim nie należy zbyt często zmieniać ustawień pokrętła w termostacie. Dlaczego? Oczywiście może to poskutkować nagłym spadkiem lub wzrostem temperatury, co nie zawsze może być komfortowe. Ponadto kiedy wietrzymy pomieszczenia, w tym czasie powinniśmy przykręcić urządzenie. Tak używane termostaty będą w pełni spełniać swoją funkcję, a my w idealnej temperaturze będziemy spędzać czas.

Oferta promocyjna - grudzień 2017