Jak wybrać termostat grzejnikowy?

Zanim dokładnie powiemy, jak najlepiej wybrać termostat grzejnikowy, zacznijmy od wyjaśnienia, czym charakteryzuje się to urządzenie i na jakiej zasadzie działa. Każda instalacja grzewcza potrzebuje termostatu, ponieważ pozwala on ustawić optymalną temperaturę w pomieszczeniu i jednocześnie wykorzystać taką ilość energii, jaką w danej chwili potrzebujemy. Dzięki niemu możemy nawet zaprogramować temperaturę w pokojach na kolejne dni!

Funkcjonalność termostatu

Korzystanie z termostatu grzejnikowego jest niezwykle funkcjonalne, ponieważ dzięki niemu możemy zużyć nawet do 25% mniej energii niż bez niego. Głównym jego zadaniem jest więc precyzyjność w dozowaniu ilości ciepła, jaka przekazywana jest do pomieszczenia. Nie mniej, nie więcej, a dokładnie tyle, ile jest wymagane.

termostat grzejnikowy


Termostat grzejnikowy – zasada działania

Zawór termostatyczny składa się z głowicy termostatycznej i zaworu grzejnikowego. Głowica otwiera i zamyka zawór grzejnikowy, przez co zwiększa lub zmniejsza ilość wody docierającej do grzejnika. Każda głowica termostatyczna ma ustawienia stopni grzania oznaczonych cyframi – dzięki temu możemy wybrać odpowiedni poziom ciepła w poszczególnych pomieszczeniach.

Precyzyjny zakres temperatur na termostacie grzejnikowym możemy sprawdzić w instrukcji. Najczęściej jednak standardową temperaturę (czyli ok. 20⁰C) oznacza “3” na skali pokrętła. Cyfra “1” (lub symbol śnieżynki) oznacza utrzymanie tzw. temperatury dyżurnej (minimalnej dla zapewnienia bezpieczeństwa instalacji, ok 5⁰C). Z kolei “5” to najwyższa moc grzejnika.

 129 złDanfoss Living głowica termostatyczna do grzejników dekoracyjnych design RAX 013G617041 złDanfoss RAW-K głowica termostatyczna do grzejników 013G5135168 złDanfoss Living design RAX głowica termostatyczna do grzejników dekoracyjnych 013G607599 złTerma Noble głowica termostatyczna chrom TGGCR004

Bardzo ważne jest to, żeby głowicy termostatycznej nie przykrywać ani meblami, ani zasłonami, gdyż działanie urządzenia nie będzie w pełni funkcjonalne – temperatura pomiędzy grzejnikiem a zasłoną lub meblem jest przecież inna niż ta panująca w pozostałej części pomieszczenia.

Rodzaje zaworów

Zawory termostatyczne dzielimy na kilka typów, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Wyróżniamy więc te z czujnikiem działającym zdalnie, połączonym kapilarą z głowicą termostatyczną, a także te z czujnikiem wbudowanym w głowicę termostatyczną. Kolejny typ to te z głowicą działającą zdalnie, a także z rozdzielonym zdalnie czujnikiem i zadajnikiem.

Co ważne, istnieją też różne rodzaje zaworów: proste, osiowe, kątowe i narożnikowe. Dobre dopasowanie głowic do zaworów zapewni prawidłowe działanie całego urządzenia, dlatego najprostszym, ale też najlepszym krokiem będzie kupno obu elementów od tego samego producenta. W przeciwnym razie musimy zwrócić uwagę na wymiar gwintu, wielkość skoku trzpienia zaworu oraz rodzaj połączenia.

termostat do grzejnika

Która głowica?

Tu również możemy wybierać spośród kilku rodzajów. Mamy więc głowicę elektroniczną, która jednocześnie jest rozwiązaniem ekologicznym. Ponadto można zdecydować się na tradycyjną głowicę z wbudowanym czujnikiem. Najczęściej tego typu rozwiązanie stosuje się w pomieszczeniach, które nie są narażone na nagłe zmiany temperatur, a dojście do głowicy nie jest utrudnione. Głowica z czujnikiem wyniesionym to świetne rozwiązanie tam, gdzie urządzenia te są zasłonięte, a pomieszczenie narażone na przeciągi. Z kolei głowica wzmocniona jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, kradzież czy manipulowanie przy niej przez osoby trzecie.

Jak używać termostatu do grzejnika?

Korzystanie z termostatu grzejnikowego wiąże się z kilkoma prostymi, ale jednocześnie koniecznymi do spełnienia zasadami. Przede wszystkim nie należy zbyt często zmieniać ustawień pokrętła w termostacie. Dlaczego? Przede wszystkim może to poskutkować nagłym spadkiem lub wzrostem temperatury, co nie zawsze jest komfortowe. Kiedy wietrzymy pomieszczenia, powinniśmy przykręcić urządzenie. Tak używane termostaty będą prawidłowo spełniać swoją funkcję, a my w idealnej temperaturze będziemy spędzać czas.

Oferta promocyjna - luty 2018