Do rozwiązań łazienkowych, których popularność rośnie w bardzo szybkim tempie, bez wątpienia należy zaliczyć odpływy liniowe. Pozwalają one zaaranżować przestrzeń prysznicową w całkiem nowatorski sposób – bez brodzika. Do stworzonej w ten sposób kabiny wchodzi się bez pokonywania stopnia, co szczególnie przydaje się osobom starszym. Dużo łatwiejsze staje się również utrzymanie czystości w łazience. Odpływ liniowy w posadzce daje też świetne efekty aranżacyjne oraz ułatwia utrzymanie łazienki w czystości. Brak
brodzika oraz eliminacja jego połączeń z kabiną oznacza mniej trudno dostępnych miejsc do sprzątania. Prysznic bez brodzika pozostawia więcej przestrzeni w kabinie. Takie rozwiązanie powoduje też, że optycznie
kabina prysznicowa wygląda na większą. Wewnątrz jest też więcej przestrzeni do wykorzystania.
Odpływ prysznicowy
Przeglądając dostępne produkty, warto dowiedzieć się, jak głęboko w posadzkę trzeba wmontować dany model i porównać z wymiarami mieszkania. Jeżeli odpływ liniowy niski mimo wszystko nie nadaje się do zastosowania w podłodze posiadanej łazienki, warto sięgnąć po specjalny odpływ ścienny. Tego typu modele można zamontować w niemal każdym pomieszczeniu. Co więcej, niektóre z nich posiadają np.
specjalne kolorowe podświetlenie LED, co dodatkowo ułatwia korzystanie z nich i czyni łazienkę bardziej efektowną. Montaż odpływu liniowego wymaga specjalnego przygotowania posadzki, co warto zaplanować już na etapie prac budowlanych. Sama posadzka też powinna mieć odpowiedni spadek, aby woda efektywnie kierowała się do odpływu, bez ryzyka zalewania posadzki łazienki. Odpływy liniowe mają różne szerokości – warto dopasować odpowiedni model do wymiarów kabiny oraz do ilości wody, którą opływ powinien skutecznie odprowadzać.
Liniowy odpływ prysznicowy
Ważnym parametrem tych produktów jest ich dopuszczalne obciążenie. Ponadto warto też zwrócić uwagę na przepustowość danego odpływu liniowego ściennego bądź podłogowego, czyli ilość wody, jaką jest on w stanie odprowadzić w jednostce czasu. Nie sposób pominąć innej ważnej kwestii, jaką jest wysokość zabudowy. To od niej zależy, czy możliwy będzie montaż odpływu liniowego.
Prysznic z odpływem liniowym – montaż
Montaż odpływu liniowego jest szczególnie korzystny dla osób z wszelkiego rodzaju ograniczeniami ruchowymi. Będą to zarówno seniorzy, jak i niepełnosprawni lub ludzie powracający do optymalnej formy po przebytych urazach. Brak konieczności przekraczania progu wchodząc pod prysznic, jest dużym ułatwieniem podczas codziennego dbania o higienę. Montaż odpływu liniowego należy zaplanować na początkowym etapie wyposażenia łazienki. Wymaga bowiem najpierw odpowiedniego zaizolowania całej posadzki pod kabiną, a następnie przygotowania wpustu pod odpływ i syfon. Równie ważne jest przygotowanie spadku w kierunku odpływu o odpowiednim kącie nachylenia. Dopiero po tym możliwy jest montaż samego odpływu liniowego oraz wykończenie
płytkami wnętrza kabiny i postawienie szklanych ścianek.
Odpływ prysznicowy ścienny
Tego typu rozwiązanie zdecydowanie poprawia estetykę pomieszczenia. Dobrze dobrany odpływ ścienny wygląda efektownie, a niekiedy wręcz futurystycznie. Ponadto dzięki niemu można zrezygnować z przeprowadzania spadków od każdej ściany kabiny, co trzeba było czynić w dawnych łazienkach. Korzystało się z nich dużo mniej komfortowo niż w pomieszczeniach wyposażonych w odpływy liniowe. Odpływ ścienny jest dobrą (a czasami jedyną) alternatywą w sytuacji, kiedy nie ma możliwości montażu opływu w posadzce ze względu na zbyt mało miejsca lub brak możliwości wykonania odpowiedniego spadku. Pod kątem wizualny to bardzo korzystne rozwiązanie – woda subtelnie „odpływa” w szczelinę w ścianie, pozostawiając czystą optycznie przestrzeń posadzki.
Odpływ prysznicowy kratka
Kratka prysznicowa pokrywająca górną część odpływu liniowego jest zazwyczaj wyjmowana. Pozwala to na łatwy dostęp do wnętrza odpływu i syfonu oraz wygodne usunięcie zanieczyszczeń i brudu. Są dwa podstawowe modele odpływów liniowych z kratką. Pierwszy to te z metalową kratką (zwykle w różne wzory otworów odpływowych), drugie to te z metalowym korytkiem, które wypełnia się fragmentami płytek, takimi jakimi wyłożona jest posadzka kabiny. Otrzymuje się w ten sposób spójną wizualnie posadzkę, a woda odpływa przez cienkie szczeliny instalacji.