Mówią o niej, że jest nieustawna i sprawia duży problem aranżacyjny – wąska łazienka dla wielu stanowi nie lada wyzwanie, ale czy jest się rzeczywiście czego bać? Joanna Majewska oraz Katarzyna Szaszkiewicz, projektantki wnętrz z biura projektowego Pogotowie Wnętrzarskie obalają wszelkie mity o wąskiej łazience.


Natalia Dur (ŁazienkaPlus): Wąska i nieustawna łazienka, najczęściej występująca w bloku, często kojarzona jest wyłącznie z problemami aranżacyjnymi. Czy jest to słuszne i uzasadnione odczucie, a może jak to mówią –strach ma wielkie oczy?

Joanna Majewska, Katarzyna Szaszkiewicz (Pogotowie Wnętrzarskie): Łazienka jest specyficznym miejscem, w którym liczy się każdy centymetr. O tym, czy projekt będzie udany, czy nie, wcale nie decyduje wielkość pomieszczenia, lecz szczegóły i potrzeby klienta. Prawdę mówiąc nie ma pojęcia “trudne projekty”, są jedynie ograniczenia. Ograniczenia z kolei przyczyniają się do tworzenia lepszych aranżacji. Efektem naszej pracy jest zadowolony klient, który przychodząc do nas ma swoją wizję łazienki.

Najważniejsze jest jednak wypracowanie kompromisu – nie zawsze (choć klient by sobie tego życzył) w wąskiej łazience można zamontować zarówno wannę, jak i prysznic. Bywa, że musimy zrezygnować z jednej z tych opcji – najczęściej z wanny (najlepiej jest jeśli ma minimum 160 cm długości i nie zawsze jest na nią miejsce). Niemniej jednak rezygnacja z jednej rzeczy otwiera często szersze możliwości aranżacyjne dla drugiej. Na rynku dostępne są odpływy liniowe oraz kabiny prysznicowe na wymiar – nie musimy się zatem ograniczać do jej standardowych wymiarów.


Fot. Pogotowie Wnętrzarskie

Jednocześnie wbrew pozorom to bardzo duże pomieszczenia przeznaczone na łazienki są znacznie cięższe w projektowaniu, aniżeli małe i wąskie. Trzeba bowiem w odpowiedni sposób zagospodarować wolną przestrzeń. Oczywiście nie oznacza to, że nie da się tego zrobić. Nie ma w naszym języku pojęcia “problematyczna aranżacja”, jest za to pojęcie dobrego projektu i jest on po prostu odpowiedzią na potrzeby ludzi, którzy chcą we własnej łazience czuć się komfortowo.

W jakim stylu najlepiej urządzić tego typu wnętrze? Czy osoba która kocha styl industrialny powinna w wąskiej łazience z niego zrezygnować?

Oczywiście, że nie! Nie można ograniczać własnych upodobań do wymiarów pomieszczenia. Mała i wąska łazienka w stylu industrialnym czy loft może być równie piękna i funkcjonalna co ta sama łazienka w stylu skandynawskim, czy też nowoczesnym - wystarczy umiejętnie umieścić urządzenia, dobrać kolory oraz dodatki. Tutaj najlepszą metodą okazuje się umiar. Styl industrialny kocha beton, cegłę, szarości i czernie. Czerń lub szarość wystarczy zastosować na jednej ze ścian – najlepiej centralnej, a beton na przykład w postaci nowoczesnej umywalki. Całość uzupełni prysznic, miedziane oświetlenie oraz odpowiednie dodatki.

Fot. Pogotowie Wnętrzarskie

Często w mediach i innych nośnikach informacji czytamy lub słyszymy, że najlepszym wyborem do małych i wąskich łazienek są skandynawskie biele i drewno. To kolejny mit. Owszem, jeśli klient właśnie takiego efektu sobie życzy, to jak najbardziej jest to dobre rozwiązanie, jeśli natomiast nie to dlaczego miałby się ograniczać? Możliwości zaaranżowania wąskiej łazienki jest całe mnóstwo – ogranicza nas co najwyżej własna wyobraźnia.

Urządzając wąską łazienkę powinniśmy chwytać się praktycznych i pomocnych trików powiększających optycznie niewielkie wnętrze. Jakie Panie mają sposoby na to, by osiągnąć taki efekt?

Trzy najprostsze triki to standardowo umiejętne dobranie i wykorzystanie lustra, oświetlenia oraz materiałów w postaci np. przestrzennej fototapety. Zacznijmy od luster. Mają one niezwykłą moc, gdyż potrafią sprawić, że ściany oddalają się od siebie. Jeśli powiesimy na ścianie duże lustro aż po sam sufit automatycznie sprawimy, że łazienka optycznie będzie wydawała się większa niż w rzeczywistości jest. Podobny efekt uzyskamy w chwili, kiedy zamontujemy podłużne lustra zlokalizowane horyzontalnie na przeciwległych ścianach. Opcja ta pozwoli wydobyć głębię pomieszczenia, a przy okazji świetnie się zaprezentuje.

A co z oświetleniem i materiałami?

Materiały odgrywają jedną z kluczowych ról w kształtowaniu wnętrza, podobnie jak kształty oraz wzory. Wąska przestrzeń kocha drobne geometryczne motywy. Potrafią one zdziałać prawdziwe cuda poprzez fakt odwrócenia uwagi od wąskiego pomieszczenia. Akcent w postaci fototapety z dodającym przestrzeni motywem będzie strzałem w dziesiątkę. Oprócz złudzenia dodatkowego metrażu nada on intrygującego i tajemniczego zarazem charakteru łazience.

Fot. Pogotowie Wnętrzarskie

Co do oświetlenia – ono w każdej łazience potrafi zdziałać cuda – nie tylko estetyczne. Wąską łazienkę krótko mówiąc warto ,,prześwietlić”. Oświetlenie to jedna z tych rzeczy, której może, a nawet powinno być jak najwięcej. Tradycyjnie sprawdzi się światło punktowe, w połączeniu z liniowym sączącym się z zakamarków jako podświetlenie półek czy np. obrazów lub grafik. Na suficie warto umieścić przynajmniej dwie lampy w dłuższej osi łazienki. Obie efektownie i szerzej rozbiją światło, tym samym powiększając optycznie wnętrze.

Czy zauważyłyście Panie wpływ trendów zachodnioeuropejskich w polskich aranżacjach już nie tylko wąskich, ale i dużych łazienek?

Owszem, trendy zachodnioeuropejskie bardzo mocno wpłynęły na to jak Polacy urządzają swoje wnętrza. Nie wynika to jednak jedynie z faktu, że podobają nam się tamtejsze aranżacje. To znacznie głębsza sprawa. Polacy zmieniają się także pod kątem podchodzenia do remontów. Pragmatyzm nie jest już na pierwszym miejscu, liczy się tu i teraz. Para dopiero wprowadzająca się do nowego mieszkania nie myśli o tym, by urządzić łazienkę na lata. Nie myśli też, że być może za jakiś czas pojawi się dziecko i bardziej praktyczna może okazać się wanna, aniżeli prysznic.

Proszę powiedzieć coś więcej…

Inaczej mówiąc, Polacy przychodzą do biur projektowych po nietypowe wnętrza, które urządzają tak naprawdę zaledwie na kilka lat. Odważne rozwiązania, wnętrza w stylu industrialnym i loft to dzisiejsze wnętrzarskie trendy.

Czy jest jeszcze jakiś aspekt, na który radziły by Panie zwrócić uwagę w trakcie planowania urządzenia wąskiej łazienki?

Powinno się przede wszystkim pomyśleć o jak największej ilości miejsc do przechowywania. Koniecznie wykorzystajmy każdy zakamarek lub wnękę. Kupując materiały oraz urządzenia zwróćmy szczególną uwagę na pojemność szafek. Wizualnie małe mogą się okazać naprawdę pojemne ;-)


Dziękuję Paniom bardzo serdecznie za przesympatyczną rozmowę i wskazówki. Życzę kolejnych sukcesów oraz niestandardowych projektów.

My również bardzo serdecznie dziękujemy za rozmowę.