W kręgu rozwiązań podtynkowych

Łazienka

Poradnik

  • calendar20.07.2017
  • Autor: Piotr Murawski
aranzacja-bateria-podtynkowa-eurocubearanzacja-bateria-podtynkowa-eurocube

Współczesna łazienka to już nie to samo siermiężnie urządzone pomieszczenie, co 20 lat temu. Dziś nie wystarczy prosta funkcjonalność, ważne stały się również estetyka i wysoki poziom komfortu, które pozwolą odprężyć się po męczącym dniu w pracy.

W artykule:


Instalacja podtynkowa – plusy i minusy

Rozwiązania podtynkowe, w przeciwieństwie do tradycyjnych, wiążą się z większą ingerencją w strukturę planowanego pomieszczenia. 

Do ich prawidłowej instalacji, niezbędne jest wykucie w ścianie otworów na element podtynkowy do baterii, a w przypadku systemu natryskowego, należy jeszcze doprowadzić wodę do poszczególnych wyjść – w zależności od wybranego wariantu może być ich nawet kilka. Rodzi to rzecz jasna spore trudności w wykonaniu, choć daje również wymierne korzyści.

Przede wszystkim pozwala ukryć wszystkie nieestetyczne elementy instalacji w ścianie, dzięki czemu na widoku pozostają wyłącznie te, które służą do obsługi i przykuwają wzrok starannym wykonaniem, takie jak uchwyt do regulacji temperatury i ciśnienia, czy deszczownica na ramieniu. Właśnie dlatego, podtynkowe systemy natryskowe zostały entuzjastycznie przyjęte przez miłośników minimalistycznego designu – wpisują się w ogólną zasadę im mniej, tym lepiej!

Dodatkową zaletą jest fakt, że instalacja podtynkowa pozwala zaoszczędzić więcej miejsca, niż jej natynkowy odpowiednik, co jest niezwykle istotne w małych łazienkach, w których każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Warto o tym pamiętać, podczas projektowania swojej wymarzonej łazienki!

To, co ukryte

„Sercem” każdej baterii i systemu podtynkowego jest element podtynkowy – to do niego dobiera się resztę części zestawu i to on kryje w sobie głowicę, odpowiedzialną za kontrolę nad przepływem. Odpowiada on również za zmianę wyjść wody. Na nim montuje się także rozetę z uchwytem i przełącznikiem. Gdyby więc porównać baterie podtynkową do samochodu, element podtynkowy byłby jego silnikiem. Dlatego, tak ważny jest odpowiedni jego wybór.

Na początku należy podjąć decyzję, czy chcecie mieć w swojej łazience baterię termostatyczną, czy zwykłą - mieszaczową. Ta pierwsza, zwiększa znacząco bezpieczeństwo podczas kąpieli, utrzymując stałą, ustawioną przez użytkownika temperaturę przepływu, pomimo wahań ciśnienia w instalacji. W przypadku awarii sieci wodociągowej, odetnie także dopływ wody, aby zapobiec przypadkowym oparzeniom – jest to więc doskonały wybór dla rodzin z małymi dziećmi lub osobami starszymi.

Bateria mieszaczowa co prawda nie posiada takiej funkcjonalności, jednak jej przewaga ujawnia się w cenie, która jest zwykle niższa o około 50% od baterii termostatycznej. Co więcej, do łazienek w mieszkaniach, które są podłączone do wodociągów miejskich, są one zazwyczaj wystarczającym rozwiązaniem, gdyż w tak dużej instalacji bardzo rzadko występują gwałtowne zmiany ciśnienia. Podjęcie decyzji będzie więc uzależnione od takich czynników, jak miejsce zamieszkania (dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku), zasobność portfela oraz obecność wśród domowników małych dzieci lub osób starszych.

Jak powyższe czynniki przekładają się na wybór elementu podtynkowego? To już zależy od producenta. W przypadku takich firm jak Hansgrohe (iBox Universal) czy Kludi (Flexx.Boxx), nie ma to znaczenia, gdyż oferowane przez nich elementy podtynkowe mają konstrukcję uniwersalną, co oznacza, że pasują zarówno do baterii termostatycznych,  jak i mieszaczowych. Inne podejście reprezentują producenci, tacy jak Deante (Box T i M) czy Axor (One, Starck), którzy proponują dedykowane elementy, w zależności od wybranego rozwiązania.

W interesujący sposób rozwiązała ten dylemat niemiecka firma GROHE, która oprócz elementów przypisanych bateriom mieszaczowym (Rapido E) i termostatycznym (Rapido T), wprowadziła na rynek GROHE SmartBox – uniwersalne rozwiązanie, dla serii swoich najnowszych baterii SmartControl.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru elementu podtynkowego? Jedną z istotnych kwestii jest głębokość montażu, która określa, na jakiej minimalnej głębokości można umieścić go w ścianie, drugą – możliwość jej dostosowania. Biorąc pod uwagę dostępne rozwiązania, najlepiej wypada pod tymi względami firma GROHE, której elementy oferują regulację w zakresie 70 – 100 mm dla Rapido E, 70 – 95 mm dla Rapido T i 75 – 105 mm dla Rapido SmartBox.

Zaraz za nimi plasuje się Kludi, którego Flexx.Boxx daje możliwość regulacji w zakresie 80 – 110 mm i iBox Universal od Hansgrohe (80 – 108 mm). Co to oznacza w praktyce? Im mniejsza minimalna głębokość instalacji, tym płytszy otwór potrzebny jest do wykucia w ścianie, a co za tym idzie, można go zrobić szybciej i łatwiej.

Ostatnią naprawdę ważną rzeczą, która ma znaczenie podczas wyboru elementu podtynkowego, jest gwarancja, którą daje producent na swój wyrób. Nawet tutaj widoczny jest duży rozrzut oferowanych opcji. W przypadku Hansgrohe i Deante jest to 5 lat, GROHE zapewnia lat 10, a Kludi obejmuje swojego Flexx.Boxxa aż 20 letnim okresem gwarancyjnym.

To, co widoczne

Skoro wiadomo już, na co zwracać uwagę podczas dobierania elementu podtynkowego, warto przyjrzeć się dostępnym na rynku bateriom i systemom natryskowym, które można z nimi połączyć. 

Wybór oferowanych rozwiązań jest ogromny, dlatego warto najpierw określić, czy chcecie zdecydować się na zakup zestawu (systemu natryskowego), czyli rozwiązania kompletnego, zawierającego element podtynkowy, baterię, deszczownicę (sufitową, z ramieniem lub przepustem stropowym), słuchawkę prysznicową, wąż i kolanko przyłączeniowe, czy może zależy Wam na samodzielnym dobieraniu wszystkich części.

W pierwszym przypadku sytuacja jest znacznie łatwiejsza, wystarczy wybrać wariant, który najlepiej będzie spełniał stawiane przed nim oczekiwania – zarówno pod względem designu, jak i funkcjonalności. Jeżeli jesteście miłośnikami nowoczesnego wzornictwa, opartego na harmonijnych, geometrycznych kształtach i zwracającego uwagę swoim wyrazistym charakterem, dobrym wyborem będą modele mieszaczowe: Deante Anemon, GROHE Eurocube czy Invena Kubiko Exe, lub termostatyczne: GROHE Grohtherm Cube, Tres Exclusive, Hansa Matrix, Oras Signa.

Zwolennicy klasycznej estetyki, cieszącej płynnymi, harmonijnymi kształtami i miękkimi krawędziami, powinni zwrócić uwagę na modele mieszaczowe takie jak: Omnires Sys, Deante Jaguar, Tres Mono – Term, lub termostatyczne: Hansgrohe Croma 160 lub GROHE Grohtherm 2000.

Przedstawiony powyżej podział zakłada pewne uproszczenie – w praktyce wariantów wzorniczych jest znacznie więcej, dlatego każdy powinien znaleźć taki model, który będzie odpowiadał jego preferencjom i wystrojowi łazienki.

Design to jednak nie wszystko. W końcu system natryskowy ma służyć przede wszystkim zapewnieniu komfortowej, odprężającej kąpieli każdego dnia. Zależy Wam na dużej deszczownicy, a może ważniejszy będzie dla Was prysznic ręczny z kilkoma rodzajami strumienia do wyboru?

Każdy producent ma w zanadrzu szeroki wybór rozwiązań, dostosowanych do różnych potrzeb, dzięki czemu będziecie mogli przystosować je do swoich preferencji. Jeśli jednak żaden z gotowych zestawów nie przypadnie Wam do gustu, możecie stworzyć własny, w którym wszystkie elementy będą przez Was indywidualnie dobrane.

Wymaga to większego nakładu czasu i wysiłku, jednak zaletą takiej metody jest znacznie większa kontrola nad dobieranymi częściami systemu. Najważniejsze to zacząć od podstaw i określić typ baterii (termostatyczna, mieszaczowa) oraz ilość obsługiwanych wyjść wody. Wady i zalety poszczególnych typów baterii zostały omówione wyżej, dlatego w tym punkcie ważniejsza staje się kwestia ilości podłączanych do niej elementów.

W standardowej ofercie każdego producenta królują 2 rodzaje rozwiązań: podtynkowe baterie prysznicowe, służące do obsługi jednego wyjścia wody i podtynkowe baterie wannowe, do obsługi dwóch. Choć nazwa sugeruje co innego, nie jest ona wiążąca, dlatego do baterii prysznicowej swobodnie podłączymy wylewkę wannową, a do wannowej deszczownicę i prysznic – w tej kwestii panuje pełna dowolność.

Warto zwrócić uwagę na modele mieszaczowe z serii: GROHE Eurocube i Essence, Hansgrohe Talis E i Logis, Kludi Logo Neo i Balance oraz Deante Vigo i Masteno oraz termostatyczne: GROHE Grohtherm 1000 i Grandera, Hansgrohe Ecostat E PuraVida oraz Kludi Balance i Ambienta.

Czasem jednak dwa wyjścia wody nie wystarczają – w przypadku chęci podłączenia np. dodatkowych pryszniców bocznych lub wylewki, niezbędne będzie rozbudowanie systemu o dodatkowy przełącznik lub zmiana baterii. Warto zastanowić się nad drugim rozwiązaniem, gdyż oferuje ono znacznie więcej możliwości. Mowa tu o innowacyjnym rozwiązaniu proponowanym przez firmę GROHE – podtynkowym systemie SmartControl.

Nie tylko umożliwia on obsługę trzech wyjść wody, ale pozwala rozbić to jednocześnie, więc nie ma problemu z włączeniem na raz deszczownicy, prysznica ręcznego i wylewki. Co więcej, dzięki przyciskom dedykowanym każdemu z wyjść, można indywidualnie ustawić ciśnienie na każdym z nich, a po ponownym włączeniu przepływu, jego parametry będą zachowane. W tym momencie jest to jedna z najciekawszych baterii podtynkowych dostępnych na rynku, oferowana w wariancie mieszaczowym oraz  termostatycznym.

Zadbaj o swój komfort

Jak widać, liczba oferowanych przez producentów armatury rozwiązań jest naprawdę duża, jednak dzięki temu macie możliwość stworzenia w pełni zindywidualizowanej, wymarzonej aranżacji łazienkowej. Dzięki możliwościom, jakie daje instalacja podtynkowa macie pewność, że zachwyci ona znakomitym, minimalistycznym designem przy jednoczesnym wysokim poziomie funkcjonalności. Mamy nadzieję, że wskazówki zawarte w tym artykule będą dla Was pomocne i ułatwią podjęcie właściwej decyzji. Bo do tego, że bateria podtynkowa to znakomite rozwiązanie, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać.