Chcesz łatwo, szybko i trwale zabudować wannę lub brodzik płytkami? Zastanawiasz się jak wykonać zabudowę wanny z podcięciem na stopy i oświetlenie LED? Zobacz, jakie to proste!


Brodzik lub wannę można łatwo i szybko zabudować na kilka sposobów. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że w Europie Zachodniej do najczęściej polecanego przez fachowców rozwiązania należy ich montaż na nośnikach. W tej części świata są one stosowane już od blisko 40 lat.

Montaż brodzika i wanny na nośniku – coraz chętniej stosowany w Polsce

Montaż brodzika lub wanny na nośniku znajduje coraz większe uznanie również wśród polskich instalatorów. Tym bardziej, że nośniki te są składane - uniwersalne, a możliwości ich zastosowania bardzo szerokie (zawierają moduł główny oraz przedłużki umożliwiające dobranie długości nośnika do wymiaru wanny). Tego rodzaju produkt można otrzymać niemalże „od ręki” – przykładowo nośnik dla wanny o szerokości 75 centymetrów.

Dostępne w ofercie naszego sklepu nośniki stabilizujące pozwalają na obudowanie wanien prostokątnych o różnych szerokościach – 70 cm, 75 cm i 80 cm oraz zakresie długości od 120 cm do nawet 200 cm.

Jeśli zaś zakupiony model brodzika czy wanny posiada nietypowy lub rzadko spotykany rozmiar i kształt, istnieje możliwość zamówienia go (jako produktu niestandardowego) „na wymiar”. Oznacza to, że większość instalatorów może już bez przeszkód skorzystać z tej prostej i wygodnej metody montażu.

Perfekcyjna stabilność

Kto raz zastosował nośnik do montażu brodzika lub wanny, zazwyczaj zostaje zwolennikiem tego rozwiązania już na stałe. Nośniki stanowią bowiem nie lada ułatwienie w montażu. Dzięki ich samonośnej konstrukcji nie ma konieczności „kotwiczenia” przyborów kąpielowych do ścian, a więc także wiercenia w płytkach. Do tego powierzchnia ścianek nośnika umożliwia bezproblemowe przyklejenie płytek ceramicznych bezpośrednio do nośnika, który tym samym stanowi gotową, równą obudowę podpłytkową.

 

To przekłada się zdecydowanie na czysty i szybki montaż finalny. Zastosowany w systemach trwałej zabudowy brodzików i wanien materiał Stabilsound® EPS mimo swej wytrzymałości jest lekki i wygodny do wnoszenia również na najwyższe piętra budynków mieszkalnych, a dzięki lżejszej konstrukcji mniej obciąża strop.

Nośnik Stabilsound® posiada także wiele wartościowych cech użytkowych, które docenią finalni użytkownicy łazienki - takie jak izolacja termiczna i akustyczna, odporność na zawilgocenie i zagrzybienie oraz łatwy demontaż całości bez uszkodzenia glazury. Co ważne, tylko nośniki gwarantują perfekcyjną stabilność brodzika i wanny dzięki pełnemu podparciu produktu zarówno na rantach, jak i na dnie.

Szereg zalet i korzyści

Do szerokiego spektrum wspomnianych już zalet stosowania nośników Stabilsound® można dodać także fakt, że ich zastosowanie korzystnie wpływa na obniżenie końcowego kosztu wykonania zabudowy w porównaniu do zabudowy tradycyjnej. Jest to w dużej mierze spowodowane tym, że w tym przypadku płytki kleimy ją bezpośrednio do ściany nośnika, tak więc nie musimy budować ścianek lub tym trudniejszych łuków (np. kiedy chcemy zamontować brodzik lub wannę półokrągłą) oraz dbać o ich prawidłową płaszczyznę.

 

Nośniki produkowane są w taki sposób, aby przyklejone do ich ścianek płytki wysokością zrównały się z rantem brodzika lub wanny, po wcześniejszym zmatowieniu jej papierem ściernym i nałożeniu kleju do płytek. Jak już wspomniano przy osadzaniu przyborów na nośnikach nie ma konieczności stosowania dodatkowych podpór (nóg, czy stelaży), monter musi zwykle wyciąć w nośniku jedynie miejsce na przeprowadzenie rury odpływowej i ewentualnie otwór rewizyjny ułatwiający późniejszy dostęp do układu odpływowego - używając w tym celu noża lub piłki do cięcia.


Dodatkowo istnieje możliwość wyboru nośnika w wersji do oklejenia płytkami w formie zabudowy prostej do podłogi lub można pokusić się o nośnik z możliwością „wcięcia” na stopy i montażu efektownego podświetlenia LED.

Trwałość i niezawodność zabudowy wanien i brodzików z wykorzystaniem nośników potwierdza fakt, że producent udziela ponad 30-letniej gwarancji na tego rodzaju rozwiązania.

Elastyczne obudowy podpłytkowe – z czym to się je?

Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem w zakresie obudowywania wanien i brodzików są także elastyczne obudowy podpłytkowe. Produkty te wnoszą swoiste ułatwienia w kwestiach związanych z urządzaniem i wykańczaniem łazienek - wpływając zarazem znacząco na spadek finalnego kosztu zabudowy brodzika i wanny. Powierzchnia obudowy wzmocniona jest fabrycznie siatką i klejem, co pozwala na bezpośrednie przyklejanie płytek. Elastyczność obudowy oraz jej wymiary pozwalają na ich wszechstronną stosowalność – pasują niemalże do wszystkich wanien półokrągłych i owalnych dostępnych na rynku oraz brodzików.

Tutaj podobnie, jak w przypadku nośników mamy możliwość wyboru obudowy elastycznej w wersji do oklejenia płytkami równo z rantem wanny w formie zabudowy prostej do podłogi lub z możliwością „wcięcia” na stopy i montażu efektownego podświetlenia LED.

Sposób montażu przy użyciu wymienionych systemów cechuje trwałość i stabilność. Produkty w tym przypadku na całej długości rantu opierane są na zabudowie, zaś przybory montowane są na dodatkowych podporach – nogach lub stelażu. Można je zastosować do większości wanien dostępnych na polskim rynku .

Łatwy i prosty montaż

Wszystkie wymienione rozwiązania gwarantują łatwy, czysty i szybki montaż. Płytki klejone są bezpośrednio do fabrycznej podbudowy, zaś zabudowa wykonana przy użyciu wymienionych produktów jest trwała i stabilna.


Osadzenie brodzika lub wanny na nośniku daje 100% stabilność posadowienia zarówno na rancie, jak i na dnie.

W każdym rozwiązaniu do prawidłowego montażu potrzebna będzie poziomnica (podłoże musi być odpowiednio wypoziomowane), pianka montażowa oraz klej do płytek. Jeśli nośnik składa się z większej liczby elementów dobrze jest po jego złożeniu dodatkowo scalić jego powierzchnię siatką z włókna szklanego. Szczegółowy montaż i kolejne jego czynności obrazują instrukcje montażu dołączone do każdego produktu.

Najłatwiejszy montaż gwarantują nośniki już zintegrowane z brodzikami i wannami. Taki produkt stanowi najlepszy komplet, gotowy do szybkiego zamontowania.