Jeszcze do niedawna łazienka niespecjalnie kojarzyła się ze sztuką. Często jedynym jej przejawem była wzorzysta listwa dekoracyjna lub tapeta w kwiaty, która nie za bardzo sprawdza się w wilgotnym środowisku. Technologia coraz częściej jednak wychodzi naprzeciw nowym pomysłom projektantów wnętrz i umożliwia wprowadzenie sztuki nawet do tak nietypowego miejsca, jakim jest łazienka.


Sztuka w łazience
Tradycyjne obrazy, grafiki i rzeźby

Sztuka w łazience widoczna była już w chwili upowszechnienia się wydruków obrazów, często w postaci plakatów. W okresie międzywojennym, gdzie dominował styl art deco, plakaty umieszczone za szybą stanowiły ciekawy element dekoracyjny łazienki. Także współczesne łazienki - nawiązujące do okresu międzywojennego - pięknie komponują się właśnie z wydrukami przedwojennych plakatów. Różnokolorowe plakaty są atrakcyjnym akcentem szczególnie na tle białych płytek i ścian. Możemy się również zdecydować na dobór koloru obrazu do dominującego w łazience, wtedy stanowi on jakby uzupełnienie projektu wnętrza. Staje się przysłowiową kropką nad i. Rzeźby natomiast sprawdzą się w dużych łazienkach, a nawet pokojach kąpielowych, które w blasku świec stanowić mogą wspaniały element dekoracyjny.

Sztuka w łazience


Obrazy drukowane na szkle i płytkach

Coraz częściej można spotkać w sklepach płytki z nadrukowanym już obrazem. Zdarzają się elementy podpisywane przez konkretnych artystów. Jednak musimy się liczyć z tym, że później nie jest tak łatwo wymienić ten obraz. Wraz ze zmiana gustu czeka nas niestety kucie płytek. Dużo prostszą, a jednak równie efektowną formą, są wydruki na szkle, które można zlecić także przez Internet. Wystarczy przesłać plik z wymarzonym obrazem w dużej rozdzielczości i cieszyć się nim na ścianie łazienki bez obaw, że ulegnie zniszczeniu pod wpływem wilgoci.

Sztuka w łazience

Autorką wpisu gościnnego i obrazów widocznych na zdjęciach jest Katarzyna Bruniewska-Gierczak, malarka prowadząca sklep z autorskimi pracami i redaktorka bloga bruniewska.com.