Kiedy kartka z kalendarza zmienia datę na 1 grudnia, każdy z nas mimowolnie zaczyna myśleć o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia. Zapach świerku, cynamonu i pierniczków oraz puszysty śnieg za oknem to niezawodny przepis na to, żeby poczuć magię Świąt.

Ale jest coś jeszcze, dzięki czemu stworzymy w domu niepowtarzalną atmosferę: nastrojowe oświetlenie. W tym artykule znajdziesz przegląd cudownych inspiracji i przygotujesz swój dom na długie, zimowe wieczory.


Świąteczne oświetlenie dekoracyjne powinno być dopasowane do stylistyki wnętrza i tutaj, tak jak wszędzie, doskonale sprawdza się reguła, że mniej znaczy więcej. Czasami dyskretna lampka świąteczna sprawi, że tworzy się przyjemny i przytulny nastrój. Nie ma potrzeby przytłaczać pomieszczenia zbyt dużą ilością przypadkowo dobranych światełek. Warto jednak tak dobrać oświetlenie, żeby samo w sobie stanowiło świąteczną dekorację.


Świeczniki to podstawa


Można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma świątecznego stołu bez świec. Jeżeli jednak zależy Ci, żeby nieco dłużej cieszyć się wigilijną atmosferą, polecamy zainwestować w świeczniki dekoracyjne. Wyglądają bardzo elegancko i sprawią, że przez długie lata będzie można cieszyć się ich pięknym wyglądem i delikatnym światłem. Co ważne, świecznik nie musi mieć tradycyjnego kształtu, jeżeli nie odpowiada nam taka stylistyka. Możemy zdecydować się na tego typu ozdobę w nieco bardziej nowoczesnej formie, np. okrągłych żarówek jak w świeczniku Markslöjd Mäster. Taki świecznik, dzięki jego uniwersalnej postaci, z łatwością wkomponujemy w każde pomieszczenie.


Dekoracje świetlne, które wyciągamy z szafy przed każdymi Świętami, tworzą swego rodzaju tradycję i są stałym punktem na liście do wykonania w dniach poprzedzających Boże Narodzenie. Taka rutyna ma ogromną wartość, dlatego warto stworzyć własne tradycje świąteczne, które będą kojarzyć nam się z tym wyjątkowym czasem. Jedną z nich może być dekorowanie domu za pomocą oświetlenia wraz  początkiem grudnia.

Świąteczne gwiazdy


Nic tak bardzo nie kojarzy się ze Świętami jak pierwsza gwiazdka. Nic więc dziwnego, że to właśnie gwiezdne dekoracje są najpopularniejszym elementem świątecznego wystroju. Potrafią stworzyć nastrój w każdym pomieszczeniu, a ich dyskretny urok sprawia, że z miejsca ogarnia nas błogi spokój. Planując świąteczne dekoracje warto zatem wziąć pod uwagę umieszczenie rozświetlonych gwiazd w strategicznych punktach mieszkania, żeby wprowadzić delikatny blask, który sam z siebie jest cudowną dekoracją. Możemy zdecydować się zarówno na wiszące ozdoby sufitowe, jak również stojące gwiezdne dekoracje.


Kule i gwiazdki świetlne, czyli magia pod sufitem


Wiszące dekoracje świetlne potrafią małym kosztem odmienić każde wnętrze. Piękne, przezroczyste kule mienią się dyskretnie i rzucają subtelne promienie, które odbijając się od sufitu, miękko opadają na ściany i meble, tworząc niesamowity klimat. Wiszące dekoracje mogą ozdobić zarówno salon, kuchnię, jak również sypialnię i łazienkę. Tak naprawdę tylko od naszej wyobraźni zależy gdzie je powiesimy. Do wyboru mamy mnóstwo kształtów i kolorów, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Bardzo ciekawym zabiegiem jest powieszenie kilku ozdób pod sufitem i połączenie elementów świecących ze zwykłymi bombkami. Można stworzyć naprawdę niezwykłe aranżacje.Nie da się ukryć, że czas przygotowania do Świąt nieodłącznie związany jest z dekorowaniem domu i tworzeniem bożonarodzeniowej atmosfery. Każdy z nas pragnie, żeby w tych dniach od razu po wejściu do domu, można było poczuć ciepło i spokój domowego ogniska. Bardziej niż zwykle chcemy stworzyć przytulny, rodzinny klimat i ogrzać się w blasku domowego ogniska. Nastrojowe oświetlenie z pewnością nam w tym pomoże.