Jak segregować śmieci w domu? 7 praktycznych zasad prawidłowej segregacji

Kuchnia

Poradnik

  • calendar31.12.2015
segregacja-smieci-w-kuchnisegregacja-smieci-w-kuchni

Każdego roku bez zastanowienia wyrzucamy ogromne ilości odpadów produkowanych w domu. Tymczasem spora ilość z tych materiałów może zostać przetworzona i powtórnie wykorzystana w procesie produkcyjnym, co nazywamy recyklingiem.

W artykule:


Jak sortować śmieci? Co powinniśmy wiedzieć?


Segregacja odpadów, choć początkowo wydaje się skomplikowana, to szybko po prostu wchodzi w nawyk. Na początek warto poznać zasady segregacji odpadów w swojej gminie i według tych wytycznych przygotować pojemniki do segregacji w domu.

Sprawdź nasze inne inspiracje >>> Grille do ogrodu

1. Zapoznaj się z zasadami poprawnej segregacji śmieci w domu


Zanim zaczniesz segregować śmieci w domu, musisz dowiedzieć się, które z nich to surowce, czyli materiały nadające się do ponownego użycia, a które to zwykłe i nieprzetwarzalne odpady. Główny podział śmieci rozróżnia takie kategorie jak: tworzywa sztuczne (plastik, metal, opakowania wielomateriałowe), papier i tektura, odpady zielone, odpady zmieszane oraz szkło.


2. Sprawdź system segregacji odpadów w Twojej gminie


Informacje na ten temat powinieneś znaleźć na stronie urzędu gminy albo lokalnego przedsiębiorstwa, a także u administratora budynku lub osiedla, na którym mieszkasz. Dowiesz się tam dokładnie, na jakie frakcje musisz podzielić swoje śmieci i jakiego rodzaju odpady wrzucać do poszczególnych pojemników.

3. Wyznacz miejsce do segregacji śmieci w domu


Kuchnia to miejsce, w którym produkujemy najwięcej śmieci, dlatego jest ona idealnym pomieszczeniem do przeprowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. W końcu nie bez powodu w większości polskich domów kosz znajduje się właśnie pod kuchennym zlewem. Jednak tak naprawdę śmieci można segregować wszędzie. Oprócz kuchni, może to być równie dobrze specjalnie wydzielone miejsce w pomieszczeniu gospodarczym, garażu, a nawet garderobie, gdzie spokojnie można odkładać na przykład makulaturę.

4. Wybierz odpowiedni system ułatwiający segregację śmieci


O ile zewnętrzne pojemniki lub kontenery do segregacji śmieci zapewnia gmina, o tyle o zorganizowanie ich w domu czy mieszkaniu musimy postarać się sami. Na szczęście, obecnie na rynku można znaleźć szeroki wybór specjalnych koszy do segregowania śmieci, które są nie tylko bardzo funkcjonalne, ale i estetyczne. Oto kilka przykładowych rozwiązań.

Oddzielne pojemniki na śmieci – kolory i ich znaczenie


W naszej szafce powinno znaleźć się kilka obligatoryjnych pojemników przeznaczonych na określone odpady. Przede wszystkim należy uwzględnić w nich podział na tworzywa nadające się do ponownego przetworzenia oraz na te, które nie poddają się recyklingowi. Wielkość poszczególnych koszy do segregacji powinniśmy uzależnić od ilości produkowanych przez nas śmieci.

Niebieski pojemnik – papier


Wrzucamy do niego opakowania kartonowe, wydruki komputerowe, gazety, ulotki, katalogi, książki, zeszyty, torby papierowe czy papier do pakowania. Nie wrzucamy papieru pokrytego folią, paragonów, ręczników papierowych ani zabrudzonego papieru.

Zielony pojemnik – szkło


Mogą się w nim znaleźć butelki i słoiki oraz szklane opakowania po kosmetykach. Nie wkładajmy do pojemnika szkła żaroodpornego ani stłuczki szklanej (np. po rozbiciu butelki).

Żółty pojemnik  - metale i tworzywa sztuczne


Powinny w nim wylądować opakowania foliowe, plastikowe butelki i pojemniki, kartony po mleku i sokach, puszki, metalowe przykrywki i zakrętki od słoików, metale kolorowe, folia aluminiowa.

Brązowy pojemnik – odpady biodegradowalne


Przeznaczony na zielone resztki roślinne (kora, trawa, liście, trociny itd.) oraz odpady biologiczne z kuchni, takie jak: obierki po warzywach, skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty. Nie wolno wrzucać do brązowego pojemnika resztek pożywienia mięsnego ani odchodów zwierząt.

kompostownik

 Szary pojemnik – odpady zmieszane


Lądują tu wszystkie śmieci składające się z różnych materiałów, resztki pożywienia (gdy nie można ich wyrzucić do bio) i pozostałe odpady.

Co zrobić z odpadami z ostatniej grupy, które nie pasują do żadnego z pięciu pojemników?


Zazwyczaj lądują one w szarym pojemników. Warto jednak sprawdzić, czy w lokalnym centrum selektywnej zbiórki odpadów można je oddać do segregacji (np. kartony, styropian, ubrania, sprzęt elektroniczny itd.). Odpady składające się z kilku materiałów (np. niektóre opakowania, dozowniki do płynów) warto spróbować podzielić na części, które można wyrzucić już do poszczególnych pojemników.

Sprawdź >>> Meble ogrodowe na taras

Gotowe systemy segregacji śmieci


Wcale nie musimy kupować kilku oddzielnych koszy. W gospodarowaniu zbędnymi odpadami pomagają gotowe systemy pojemników i sortowników przeznaczone do zamontowania w kuchennych szafkach. Dostępne są warianty o różnych rozmiarach i konfiguracjach, dzięki czemu łatwo można je dostosować do konkretnej wnęki, przeznaczonej na składowanie odpadów.

Pojemniki szafkowe do wieszania na drzwiach


Jest to świetny pomysł w przypadku, gdy nasza szafka pod zlewem nie jest wystarczająco duża, aby pomieścić wszystkie kosze do segregacji śmieci. Zamiast wstawiać je wszystkie do środka, niektóre z nich dzięki specjalnemu mocowaniu można po prostu zawiesić po wewnętrznej stronie drzwiczek. Sprytne, prawda?

Kilka koszy do segregacji w jednym


Bardzo praktycznym rozwiązaniem dla pomieszczeń o małym metrażu jest zestaw kilku nakładanych na siebie pojemników. Oprócz tego, że zajmują niewiele przestrzeni, to w dodatku tworzą prosty i klarowny system do segregowania wielu grup odpadów.

Stelażowe kosze do segregowania śmieci


Ten rodzaj to nic innego jak stelaż, na który nakłada się worek na śmieci. Niektóre modele również posiadają uchwyty umożliwiające montaż na drzwiczkach wewnątrz szafki. Dzięki różnym kolorom pokryw, łatwo jest dokonać podziału, który kosz będzie przeznaczony dla danego rodzaju odpadów.

kosz do segregacji śmieci

5. Kompostownik


Posiadasz ogródek lub działkę? Możesz odpadki organiczne przerobić na naturalny kompost. Wzbogaci on glebę w próchnicę, zwiększy jej żyzność, pojemność wodną oraz powietrzną - sprawi, że gleba będzie bardziej “przewiewna”, co z pewnością dobrze wpłynie na jakość roślin, kwiatów, owoców czy warzyw. Ponadto naturalny kompost zawiera duże ilości azotu, potasu i fosforu. Proces tworzenia kompostu trwa od kilku do kilkunastu miesięcy i odbywa się w specjalnym urządzeniu - kompostowniku. Kompostownik można kupić lub zbudować samodzielnie.

Odpadki, jakie możemy wrzucać do kompostownika, to między innymi:

  • obierki owoców i warzyw - nie należy jednak kompostować skórek cytrusów, które często nasiąknięte są różnymi chemikaliami,


  • skorupki jaj - można je uprzednio zmiażdżyć,


  • fusy z kaw i herbat - nawet w torebkach,


  • sucha karma dla zwierząt - jest cennym źródłem azotu,


  • gazety - ale nie kolorowe, foliowane magazyny,


  • popiół drzewny,


  • skoszona trawa - należy jednak uważać, aby gruba warstwa świeżo skoszonej trawy nie “zdusiła” kompostu,


  • liście i igły drzew - trzeba zwrócić uwagę, czy rośliny nie są zaatakowane przez pasożyty,


  • chwasty - najlepiej takie, które nie zdążyły zawiązać nasion,


  • gałęzie - wspomogą napowietrzanie kompostu; jeśli chcesz, by zbutwiały i się rozłożyły, powinieneś je połamać przed umieszczeniem w kompostowniku.


6. Zainwestuj w rozdrabniacz do odpadów


Spora część śmieci produkowanych przez nas w kuchni to odpady organiczne, które nierzadko są przyczyną zapychania się zlewów i źródłem nieprzyjemnych zapachów. Jak można skutecznie sobie z nimi poradzić?

Nowoczesnym i bardzo wygodnym sposobem jest zamontowanie rozdrabniacza do odpadów. Dzięki temu, że posiada on specjalny i prosty w obsłudze młynek, nie musimy się już martwić o to, jak prawidłowo segregować biodegradowalne resztki. Wystarczy, że wrzucimy je do zlewu, gdzie zostaną dokładnie zmielone.

Sprawdź nasze porady >>> Jak wybrać panele podłogowe do mieszkania?

7. Jak segregować odpady niebezpieczne lub wielkogabarytowe?

Baterie i akumulatory


Zużyte baterie należy wyrzucać do specjalnych pojemników znajdujących się najczęściej w hipermarketach i sklepach z elektroniką. Nierzadko zbiórki baterii odbywają się również w szkołach lub biurach. Takie zbiórki są jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ baterie i akumulatory to śmieci, które generujemy z niewielką częstotliwością. Nie zmienia to faktu, że są bardzo niebezpieczne dla środowiska - zawierają szereg substancji szkodliwych, między innymi metale ciężkie (ołów, rtęć, kadm) oraz specyfiki tworzące elektrolity (kwasy, zasady).

Sprzęt elektroniczny


Sprzęt elektroniczny można łatwo poznać - najłatwiej po kablu zasilającym lub kieszeni na baterie. Na każdym takim urządzeniu powinien również znajdować się znak przekreślonego kubła, informujący, że nie należy takiego (nawet niedziałającego) odpadu mieszać z odpadami komunalnymi. Co zrobić z elektrośmieciami? Należy oddać je do specjalnego punktu.

Żarówki, zwłaszcza energooszczędne


Żarówki zawierają rtęć oraz inne substancje toksyczne, które po uwolnieniu dostają się do powietrza, gleby czy wód, powodując skażenie środowiska oraz wywołując szkody wśród zwierząt i ludzi. Pojemniki na świetlówki znajdują się najczęściej tuż obok pojemników na zużyte baterie - w hipermarketach bądź sklepach elektrycznych. Żarówki można oddawać również do punktów zbiórki elektrośmieci.

Lekarstwa, opakowania po lekarstwach oraz domowe odpady medyczne


Lekarstwa, które przyjmujemy na różne schorzenia nie muszą być szkodliwe dla naszych organizmów, ale mogą stanowić duże zagrożenie dla środowiska i nie powinny trafiać na wysypisko razem z innymi śmieciami. Równie niebezpieczne jest wyrzucanie takich odpadów do toalety, ponieważ w oczyszczalniach wykorzystywane są wrażliwe na działanie antybiotyków mikroorganizmy. Silne medykamenty są szkodliwe dla ekosystemu wód, jezior czy rzek, ponieważ pozostają aktywne jeszcze kilka miesięcy po “utylizacji”.

Niebezpieczne dla środowiska są również odpadki takie jak igły, ampułki, cewniki, zanieczyszczone krwią materiały opatrunkowe czy zużyte jednorazowe rękawiczki. Materiały te mogą być nośnikami żywych drobnoustrojów chorobotwórczych, wywołujących zakażenia u zwierząt i ludzi.

Leki, opakowania po lekach oraz domowe odpady medyczne można dostarczać do specjalnych kontenerów znajdujących się w aptekach lub do PSZOK-u – Punktu Selektywnej Zbiórki Opadów Komunalnych. Odpady najlepiej jest umieszczać w tekturowych pudełkach, by nie rozsypały się podczas transportu.

Gruz i inne odpady budowlane


Gruzu, kafelków, starych mebli czy innych odpadów wielkogabarytowych bądź pozostałości po remoncie również nie wolno porzucać na śmietniku. Najlepiej jest, jeszcze przed podjęciem prac budowlanych, dowiedzieć się u administracji budynku o możliwości zorganizowania specjalnego kontenera. Zdarza się, że kwestię utylizacji będziemy musieli rozwiązać sami - w takiej sytuacji najlepiej jest wynająć kontener na własną rękę bądź skorzystać z usług firmy prywatnej.

Jak segregować śmieci w domu jednorodzinnym?


Więcej przestrzeni pozwala na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na pojemniki do segregacji. Kosze na metale i tworzywa sztuczne, papier i szkło mogą stać w spiżarni, pomieszczeniu gospodarczym, a nawet w garażu. W kuchni pod zlewem może zostać jedynie pojemnik na zmieszane odpady oraz mały zamykany kosz na odpady organiczne nawet w zlewie lub koło baterii kuchennej.

Poznaj nasze inne inspiracje >>> Oświetlenie na taras

Segregacja śmieci w domu – dlaczego warto?


Im więcej śmieci posegregujesz, tym więcej może zostać poddanych recyklingowi. A to wymierna korzyść dla środowiska naturalnego. Dzięki segregacji mniej odpadów ląduje na wysypisku śmieci, gdzie niektóre z nich rozkładają się nawet setki lat.

Każdy, nawet najmniejszy krok w kierunku ochrony środowiska jest istotny dla zachowania przyrody w jak najlepszym stanie dla nas oraz kolejnych pokoleń.

Widzisz? Segregacja wcale nie musi być trudna. Tak naprawdę jest to kwestia zmiany nawyków i przyzwyczajenia. A warto się przyzwyczaić - w końcu dbając o środowisko dbamy o własny komfort życia. Możemy nie odczuć efektów naszych działań od razu, warto jednak zwrócić uwagę na temat segregowania śmieci w dalszej perspektywie. Weźmy też pod uwagę tak prozaiczny aspekt, jak uniknięcie kary pieniężnej za wyrzucanie zmieszanych odpadów.