Aranżacje wnętrz oparte na koncepcji otwartej przestrzeni są coraz częściej spotykane we współczesnych projektach architektonicznych. Pośród ich różnych wariantów, łączenie kuchni i jadalni (lub salonu) jest najpopularniejsze.


Salon z aneksem kuchennym – gdzie i dla kogo?


Otwarte przestrzenie na pewno polubią wielbiciele designerskich projektów. Wybór tego wariantu aranżacyjnego obiecuje zupełnie nowe zaplanowanie przestrzeni, pomysły na dekoracje czy wyposażenie. To może być jeden z powodów, dla których zdecydujesz się na tę opcję, ale pewnie nie główny. Salon połączony z kuchnią nie jest tylko ostatnim krzykiem mody – za zastosowaniem tego trendu stać mogą bardzo konkretne potrzeby.


Mała kuchnia z salonem

To rozwiązanie idealne dla małych mieszkań. Malutkie kuchnie w bloku są zwykle niekomfortowe, ciemne i trudne w przystosowaniu do ergonomicznych standardów. Poszerzenie przestrzeni poprzez połączenie jej z pokojem dziennym poprawi wygodę użytkowania kuchni, a wnętrze ciasnego mieszkania zyska więcej miejsca i światła. W końcu skoro w salonie i kuchni spędzamy najwięcej czasu, dlaczego więc nie połączyć ich w jedną spójną całość? Mała kuchnia w połączeniu z salonem będzie się wydawać dużo przestronniejsza.

Dla dużych rodzin

Nieważne, czy masz małe mieszkanie lub duży dom. Jeśli Twoja rodzina jest liczna, potrzebujecie więcej miejsca, aby móc swobodnie i jak najczęściej spędzać ze sobą czas. Wspólna strefa, jaka się tworzy po połączeniu salonu z aneksem kuchennym sprzyja zacieśnianiu więzi. Pozwala na prowadzenie rozmowy w trakcie przygotowywania posiłków, wspólne oglądanie telewizji czy zabawę z dziećmi (albo przynajmniej większą kontrolę nad ich poczynaniami).Ceniąc towarzystwo

Twoje drzwi są zawsze otwarte dla niespodziewanych gości? Będą się czuli dużo lepiej (i Ty także!), jeśli zamiast pozostawiać ich bez opieki gospodarza w pokoju obok będziesz razem z nimi – w kuchni otwartej na salon. To rozwiązanie jest też bardzo praktyczne podczas organizowania większych domówek; w końcu w dwóch pomieszczeniach dużo łatwiej jest pomieścić wszystkich gości, niż tylko w jednym!


 

Jak urządzić salon z kuchnią?

Powyższe argumenty Cię przekonały i już jesteś zdeterminowany, aby wzywać ekipę do wyburzania ścian? Nim przejdziesz do realizacji swojego planu, koniecznie weź pod uwagę poniższe porady aranżacyjne. Ponieważ z dwóch pomieszczeń chcesz stworzyć jedno, Twoim drogowskazem projektowym niech będzie słowo „jednolitość”.

  • Jednolita podłoga. To najprostszy sposób, aby optycznie połączyć dwa pomieszczenia, a nowo utworzonemu nadać wrażenie całości. Tym zabiegiem nie tylko osiągniesz większą przestrzenność, ale dodatkowo uzyskasz spójność wystroju. Jeśli jednak postanowisz wykorzystać dwa różne materiały podłogowe dla każdej ze stref, wybierz te podobne kolorystycznie lub wizualnie (np. drewniane panele i płytki drewnopodobne). Granica może przebiegać na wysokości wyburzonej ściany lub dalej – jeśli chcesz i możesz wizualnie poszerzyć teren aneksu kuchennego.

  • Jednolity kolor lub paleta barw. Aby już na pierwszy rzut oka było widać, że znaleźliśmy się w jednym dużym pomieszczeniu, zdecyduj się na jeden kolor w różnych odcieniach albo analogiczne łączenia barw. Chcesz mimo wszystko podkreślić funkcjonalność poszczególnych części? Niech zatem miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe ozdabia szara tapeta, a okolice blatu kuchennego szare płytki. Zasada jednolitości kolorystycznej nie dotyczy jedynie ścian, ale także umeblowania i dekoracji salonu z aneksem kuchennym.

  • Jednolity design. Art deco w części salonowej, kiedy w kuchni króluje styl skandynawski? Niestety, te i inne kontrastowe zestawienia nie sprawdzą się w przypadku otwartych przestrzeni. Obie strefy powinny wchodzić ze sobą w interakcję, a różnic w zakresie pełnionych funkcji nie powinien odzwierciedlać odmienny pomysł na wystrój.