Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Kuchnia

Poradnik

  • calendar22.12.2020
  • Autor: Katarzyna Kurek
Aneks kuchenny w salonieAneks kuchenny w salonie

Aranżacje wnętrz oparte na koncepcji otwartej przestrzeni są coraz częściej spotykane we współczesnych projektach architektonicznych. Pośród ich różnych wariantów, łączenie kuchni i jadalni (lub salonu) jest najpopularniejsze.

W artykule:


Salon z aneksem kuchennym – gdzie i dla kogo?


Otwarte przestrzenie na pewno polubią wielbiciele designerskich projektów. Wybór tego wariantu aranżacyjnego obiecuje zupełnie nowe zaplanowanie przestrzeni, pomysły na dekoracje czy wyposażenie. To może być jeden z powodów, dla których zdecydujesz się na tę opcję, ale pewnie nie główny. Salon połączony z kuchnią nie jest tylko ostatnim krzykiem mody – za zastosowaniem tego trendu stać mogą bardzo konkretne potrzeby.


Mała kuchnia z salonem


To rozwiązanie idealne dla małych mieszkań. Mała kuchnia w bloku jest zwykle pomieszczeniem bardzo niekomfortowym, ciemnym i trudnym w przystosowaniu do ergonomicznych standardów. Poszerzenie przestrzeni poprzez połączenie jej z pokojem dziennym poprawi wygodę użytkowania kuchni, a wnętrze ciasnego mieszkania zyska więcej miejsca i światła. W końcu skoro w salonie i kuchni spędzamy najwięcej czasu, dlaczego więc nie połączyć ich w jedną spójną całość? Mała kuchnia w połączeniu z salonem będzie się wydawać dużo przestronniejsza.

Mały aneks kuchenny


Stworzenie wspólnej strefy dziennej z połączonego salonu i kuchni ma jeszcze jedną zaletę. W miejscu ścianki dzielącej oba pomieszczenia można wygospodarować dodatkową przestrzeń na blat roboczy lub niewielki, ale wygodny stół, przy którym rodzina może wspólnie spędzać czas podczas posiłków.

Przy otwarciu małej przestrzeni kuchni na salon nawet bardzo mały aneks kuchenny zyskuje na funkcjonalności i wygodzie korzystania z niego na co dzień. Optycznie staje się częścią większego pomieszczenia, co daje wrażenie większej przestrzeni. Dodatkowo część wyposażenia z małego aneksu można przenieść do sąsiadujących z nim mebli w salonie, np. rzadziej używane sprzęty czy dodatkowe talerze.

Aneks kuchenny z salonem – rozwiązanie dla dużej rodziny


Nieważne, czy masz małe mieszkanie lub duży dom. Jeśli Twoja rodzina jest liczna, potrzebujecie więcej miejsca, aby móc swobodnie i jak najczęściej spędzać ze sobą czas. Wspólna strefa, jaka się tworzy po połączeniu salonu z aneksem kuchennym sprzyja zacieśnianiu więzi. Pozwala na prowadzenie rozmowy w trakcie przygotowywania posiłków, wspólne oglądanie telewizji czy zabawę z dziećmi (albo przynajmniej większą kontrolę nad ich poczynaniami).



Mały salon z aneksem kuchennym


Połączenie małego salonu z kuchnią sprawia, że oba pomieszczenia zyskują zupełnie inne optyczne postrzeganie przestrzeni. Powstaje duże wnętrze, gdzie bliscy mogą wspólnie spędzać czas na różnych aktywnościach. Mały aneks zyskuje lepsze doświetlenie naturalnym światłem, a niewielki salon – dodatkowe metry kwadratowe we wspólnej strefie dziennej.

Kuchnia schowana w ścianie – nowoczesne rozwiązanie do salonu z kuchnią


Połączenie kuchni z salonem wielu osobom kojarzy się z trudnościami z otrzymaniem porządku oraz obawą, że żywność i kuchenne akcesoria będą skupiać uwagę, bo ciągle są „na wierzch”. Nowoczesne rozwiązania do kuchni aranżowanej w salonie odpowiadają na te potrzeby. Zwarta zabudowa, zazwyczaj od posadzki po sufit, pokrywająca całą ścianę lub wnękę, ukrywa wszelkie sprzętu w zabudowie.

Ukryte są tam także wszelkie sprzęty, zlewozmywaki granitowe, baterie kuchenne, półki, a nawet blaty robocze. Po skończonej pracy w kuchni wystarczy zamknąć (lub zasunąć) fronty, by ukryć całe wyposażenie kuchni. To świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń, ułatwiające jednocześnie utrzymanie wizualnego ładu.



Jak urządzić salon z aneksem?


Powyższe argumenty Cię przekonały i już jesteś zdeterminowany, aby wzywać ekipę do wyburzania ścian? Nim przejdziesz do realizacji swojego planu, koniecznie weź pod uwagę poniższe porady aranżacyjne. Ponieważ z dwóch pomieszczeń chcesz stworzyć jedno, Twoim drogowskazem projektowym niech będzie słowo „jednolitość”.

Podłoga w salonie z aneksem kuchennym


To najprostszy sposób, aby optycznie połączyć dwa pomieszczenia, a nowo utworzonemu nadać wrażenie całości. Tym zabiegiem nie tylko osiągniesz większą przestrzenność, ale dodatkowo uzyskasz spójność wystroju. Jeśli jednak postanowisz wykorzystać dwa różne materiały podłogowe dla każdej ze stref, wybierz te podobne kolorystycznie lub wizualnie (np. drewniane panele i płytki drewnopodobne). Granica może przebiegać na wysokości wyburzonej ściany lub dalej – jeśli chcesz i możesz wizualnie poszerzyć teren aneksu kuchennego.

Jednolity kolor lub paleta barw


 Aby już na pierwszy rzut oka było widać, że znaleźliśmy się w jednym dużym pomieszczeniu, zdecyduj się na jeden kolor w różnych odcieniach albo analogiczne łączenia barw. Chcesz mimo wszystko podkreślić funkcjonalność poszczególnych części? Niech zatem miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe ozdabia szara tapeta, a okolice blatu szare płytki kuchenne. Zasada jednolitości kolorystycznej nie dotyczy jedynie ścian, ale także umeblowania i dekoracji salonu z aneksem kuchennym.

Jednolity design


Art deco w części salonowej, kiedy w kuchni króluje styl skandynawski? Niestety, te i inne kontrastowe zestawienia nie sprawdzą się w przypadku otwartych przestrzeni. Obie strefy powinny wchodzić ze sobą w interakcję, a różnic w zakresie pełnionych funkcji nie powinien odzwierciedlać odmienny pomysł na wystrój.

Oświetlenie w salonie z aneksem kuchennym


Aranżując kuchnię połączoną z salonem, warto pamiętać o zasadzie, by każda z tych przestrzeni miała osobne oświetlenie. Pozwala to na wizualne i funkcjonalne podzielenie wnętrza, jednocześnie optycznie dodając całości głębi i powiększając je.

SPRAWDŹ >>> Ile kosztuje remont łazienki?