Dla wielu z nas aranżacja łazienki to przede wszystkim dobór i wizualne zgranie kolorów, płytek, mebli oraz armatury. Ale czy zastanawiamy się nad kwestią bezpieczeństwa, która powinna być na pierwszym miejscu w łazience? Przecież to jedno z tych miejsc, w którym najczęściej dochodzi do urazów i upadków. Warto więc, planując wyposażenie łazienki, zwrócić uwagę nie tylko na funkcjonalność i estetykę wnętrza, ale także na bezpieczeństwo związane z użytkowaniem poszczególnych urządzeń.


Łazienka powinna być miejscem bezpiecznym, waga tej kwestii szczególnie wzrasta w przypadku mieszkań bądź domów, w których funkcjonują dzieci czy osoby starsze. Kwestie dotąd niepozorne, które wydają się nieważne, nabierają wtedy szczególnego znaczenia.


Statystyki pokazują, że blisko 30% wypadków, które spotykają ludzi, ma miejsce w ich własnym domu, z czego blisko połowa właśnie w łazienkach. Jak sobie z tym radzić? A raczej, jak zapobiegać?

Antypoślizgowe płytki i nie tylko…


Najczęstszym urazem, do jakiego dochodzi w łazience, to poślizgnięcie się. Wybór płytek antypoślizgowych lub specjalnych drewnianych paneli zminimalizuje tego rodzaju ryzyko.


Porowate i żłobione powierzchnie spełniają swoją rolę w przypadku rozlanej wody na podłodze łazienki. Jeśli chodzi o gładkie płytki, warta uwagi będzie inwestycja w dywanik, który pod spodem posiada specjalną, gumową powierzchnię zapobiegającą jego przesuwaniu się na podłodze. W drzwiach do łazienki powinniśmy zainstalować takie zamknięcie, które bez problemu będzie można otworzyć z zewnątrz - kreatywność dzieci bowiem nie ma granic.  


Każde przemyślane, często proste rozwiązanie, może skutecznie podnieść poziom bezpieczeństwa w łazience. Dla przykładu, dostęp do umywalki zamontowanej na odpowiedniej wysokości ułatwi dzieciom specjalny stołek lub stopień, dzięki któremu mogą bez trudu sięgnąć do baterii. Baterie dostępne są również w wersjach bezdotykowych, a co za tym idzie w wersjach bezpieczniejszych i bardziej higienicznych.


Bezpiecznie pod prysznicem


Brodziki prysznicowe to jedyne produkty, z którymi ciało ludzkie ma ciągłą styczność podczas kąpieli. To zarazem element kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania całej strefy prysznica, który powinien być solidny i bezpieczny dla użytkowników.


Jeżeli w naszej łazience planujemy instalację prysznica, warto zwrócić szczególną uwagę na brodziki podpłytkowe, gdzie główna część produktu schowana jest pod powierzchnią podłogi, a widoczny pozostaje tylko odpływ. Seria brodzików podpłytkowych Schedpol Stabilsound® to nie tylko komfort użytkowania, ale również wyjątkowe bezpieczeństwo dla osób korzystających z prysznica. Decydując się na brodzik podpłytkowy, gdy bierzemy kąpiel, stoimy bezpośrednio na płytkach, które minimalizują możliwość upadku, samo rozwiązanie gwarantuje zaś pełną szczelność systemu (należy oczywiście dobrać odpowiedni, antypoślizgowy rodzaj płytek).

W przypadku brodzików z gotową powierzchnią górną, bezpieczeństwo należy rozpatrywać w kilku aspektach. Pierwszy dotyczy powierzchni, która powinna mieć właściwości antybakteryjne. System Antibac® stosowany w brodzikach Schedpol prowadzi do samoistnego zamierania bakterii, hamując ich namnażanie. Drugi zaś dotyczy kwestii poślizgu. Obecnie wiele brodzików można zamówić z gotową powierzchnią antypoślizgową. Wszystkie brodziki marki Schedpol można zamówić ze specjalną aplikacją SafeMase®, odporną na poślizg zgodnie z DIN 51097: klasa B.


Niektóre brodziki posiadają fabryczną, matową powierzchnię antypoślizgową, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko poślizgu. Ale bardzo ważna jest także stabilność produktu w trakcie kąpieli. Dzięki pełnemu podparciu zarówno na rantach, jak i na dnie, brodziki Schedpol są w 100% stabilne i nie wymagają kotwienia ich do ścian, np. seria Competia. Montaż takich brodzików sprzyja także ochronie istniejącej hydroizolacji łazienki (nie wiercimy w ścianie).
Bezpieczeństwo to także kwestia “ochrony od spodu” - przed negatywnym wpływem wilgoci na ich konstrukcję oraz przed powstawaniem grzybów i pleśni (a te zaś mogą być przyczyną wielu chorób). Przed tym wszystkim skutecznie chroni specjalna warstwa hydroszczelna, aplikowana od spodu we wszystkich brodzikach w technologii Stabilsound Plus®.W przypadku brodzików warto także zwrócić szczególną uwagę na ich pielęgnację. Idealną czystość powierzchni brodzików lub wanien Schedpol uzyskamy, przecierając je mokrą szmatką lub gąbką, bez stosowania jakichkolwiek detergentów. Czyszczenie jest tak proste i skuteczne dzięki właściwości “easy to clean”.


Warto rozważyć także zainstalowanie w ścianie siedziska prysznicowego, który zdecydowanie ułatwi czynności higieniczne, bądź dodatkowych uchwytów, które pozwolą na wygodne wchodzenie i wychodzenie spod prysznica czy z wanny, szczególnie osobom starszym i niepełnosprawnym.


Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w łazience?


Gniazdka elektryczne, jeżeli nie są odpowiednio zabezpieczone, stanowić mogą zagrożenie dla małych dzieci. Na rynku dostępne są gniazdka z odpowiednimi przesłonami torów prądowych, które uchylają się dopiero w momencie, gdy włożymy do gniazdka wtyczkę z bolcami. Niweluje to ryzyko włożenia do kontaktu palców, długopisu czy innych metalowych przedmiotów. Możemy też kupić specjalne, plastikowe osłonki na całe gniazdka lub wtyczki zabezpieczające, które należy najpierw wyjąć, aby móc podłączyć konkretne urządzenie.

Kolejną rzeczą są poparzenia, które zwłaszcza wśród dzieci zdarzają się w łazience niestety bardzo często. Dzięki bateriom termostatycznym, które skutecznie ograniczają dostęp do gorącej wody, możemy wyeliminować ten problem. W takich bateriach ustawiamy na specjalnym pokrętle stałą temperaturę, co niweluje możliwość poparzenia. To także sposób na oszczędzanie wody, gdyż przyjemnie ciepła woda szybciej pojawia się w kranie. Uważajmy przy okazji na wszelkiego rodzaju grzejniki oraz farelki, niezwykle popularne w okresach o przejściowej temperaturze. Zawsze trzymajmy je w miejscach niedostępnych dla dzieci, a podczas kąpieli odłączajmy od prądu.

Chemia i detergenty - takie jak środki czystości czy żrące substancje, których używamy np. do udrożniania zlewu - najlepiej zamknąć w miejscu niedostępnym dla dzieci. Potencjalne zagrożenie stanowią również ostre przedmioty, takie jak: nożyczki, pilniki, akcesoria typu golarki, depilatory czy suszarki. Dobrze będzie schować je w zamykanej szufladzie lub położyć na najwyższej półce łazienkowej szafki.


Co podnosi bezpieczeństwo i komfort korzystania z łazienki na co dzień?


Produkty sanitarne powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości oraz w takich odległościach od siebie, które zapewnią nam wygodne korzystanie. Łatwo o utratę równowagi, jeżeli dziecko musi sięgać po papier toaletowy, a pasta do zębów położona jest zbyt wysoko na półce.
 

Jeżeli w naszym domu mieszka osoba niepełnosprawna, która porusza się na wózku inwalidzkim, powinniśmy zainstalować umywalkę bez stojącej pod nią szafki i wyposażyć okolice wanny, prysznica czy właśnie umywalki w specjalne uchwyty medyczne.

Wielu producentów ma w swojej ofercie specjalne linie produktów, które przeznaczone są dla małych dzieci – mamy do dyspozycji między innymi kolorowe umywalki oraz miski sedesowe z mniejszą klapą. Warto też pamiętać, że jeżeli nasza łazienka wyposażona jest w okno, bezpieczniejszy będzie wybór takiego ze specjalnymi blokadami lub klamką z zamkiem, aby okno otworzyć mogła wyłącznie osoba dorosła.

Przed kluczowymi decyzjami, związanymi z aranżacją łazienki, warto rozważyć zakup właśnie tych rozwiązań, które pozwolą nam zadbać o bezpieczeństwo nas samych, jak i naszej rodziny.