Jednymi z najmodniejszych materiałów używanych obecnie w aranżacjach łazienkowych są drewno i beton. Materiały te wykorzystywane są w naszych domach nie od dzisiaj, ale ich nowoczesne zastosowanie różni się od tych sprzed kilku lat.

Dlaczego warto postawić na beton? 

Beton zaczął pełnić funkcję dekoracyjną stosunkowo niedawno, bo zaledwie od kilku sezonów. Jednak staje się coraz bardziej powszechnym materiałem w wielu domach. Pomaga stworzyć funkcjonalną, użytkową powierzchnię i nadaje pomieszczeniom industrialny charakter. Jest szczególnie dobrym wyborem do łazienek zarówno ze względu na swoją wytrzymałość, jak i wszechstronność.

Materiały stosowane w łazienkach muszą stawić czoła wielu wyzwaniom. Narażone są na zalanie wodą i częstą zmianę wilgotności. Beton wyjątkowo dobrze radzi sobie nawet z najtrudniejszymi zagrożeniami, ponieważ bardzo łatwo go uszczelnić.

Piękno i atrakcyjność dekoracyjna betonu tkwi w jego niedoskonałościach. Materiał ten ma też duże możliwości kolorystyczne, nie jesteśmy zdani jedynie na szarość, choć to właśnie ten kolor i jego odcienie są najbardziej popularne.

Czy drewno nadaje się do łazienki?

Drewno jest z nami od zawsze, zarówno jako budulec, jak i element dekoracyjny. Jest to trwały surowiec, któremu parujący prysznic nie jest straszny. Należy jednak pamiętać o stałej konserwacji. Dodatkowo materiały wykonane z tego surowca uchodzą za drogie. 

Jeżeli jednak nie chcemy rezygnować z przytulnej łazienki, możemy wykorzystać płytki drewnopodobne! To zwykłe płytki ceramiczne, które swoim wyglądem przypominają naturalne drewno.

Jak te dwa ciekawe materiały odnajdują się razem w łazience? 

W tym duecie beton wprowadza surowość, a drewno ją łagodzi. Najpopularniejsze aranżacje, to te z betonem na ścianach oraz drewnem na podłodze czy pod umywalką. Drewno często wykorzystujemy również w trakcie urządzania wnętrz, wybierając drewnianą ramę lustra, szafki oraz dodatki użytkowe i dekoracyjne. 

Całą aranżację warto podkreślić odpowiednim oświetleniem, metalowymi akcentami, kamieniem naturalnym lub szkłem. 

Beton jest także wspaniałym tłem dla roślin, których w żadnej nowoczesnej aranżacji łazienkowej nie może zabraknąć. Dzięki nim możemy przełamać surowość aranżacji oraz podkreślić drewniane dodatki oraz kolory w odcieniach neutralnych i ciepłych. 


Drewno w połączeniu z betonem wykorzystuje nowe trendy już na poziomie bazowym. Tu zastosowane materiały czynią łazienkę nowoczesną u podstaw. A jaki styl wybierzemy, to już zależy jedynie od naszych preferencji.

Artykuł powstał we współpracy z InduStone.