Wybór odpowiednich płytek do łazienki to jedna z najważniejszych decyzji, które musimy podjąć na etapie projektowania wnętrza. To od nich w dużej mierze zależy, czy łazienka będzie funkcjonalna i elegancka, oraz to, czy remont przebiegnie sprawnie. W kolejnym odcinku naszego vloga dowiecie się, jak kupować płytki łazienkowe, aby oszczędzić sobie czasu i nerwów.


Wybór płytek do łazienki nie należy ani do łatwych, ani do szybkich. Wiele zależy również od metrażu pomieszczenia. W mniejszych wnętrzach z pewnością sprawdzą się jasne i połyskujące kafelki, z kolei w większych łazienkach kolorystyka płytek nie ma tak wielkiego znaczenia. Na jakie jeszcze aspekty należy zwrócić uwagę podczas zakupu płytek?

Ile płytek zakupić?

Jeśli znaleźliście już odpowiednie płytki do swojej łazienki, pamiętajcie o tym, by zakupić odpowiednią ich ilość! Kupno płytek “na oko” może skutkować brakiem materiału. Otrzymanie w późniejszym czasie kafelek nawet z tej samej kolekcji w tej samej kolorystyce jest trudne, a często niemożliwe. Dlatego przed wyjazdem do sklepu zmierzcie dokładnie powierzchnię łazienki.


Pamiętajcie jednak o doliczeniu zapasu. To, ile będziecie go potrzebowali, zależy m.in. od układu, w jakim planujecie położyć płytki.

Ile zapasu kafli doliczyć?

W przypadku kładzenia płytek w normalnym układzie należy doliczyć 10% zapasu przy powierzchni 10 m2, 5% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m2 i 3% zapasu lub więcej przy powierzchni powyżej 50 m2.

Jeżeli natomiast planujecie położyć kafelki w układzie ,,karo”, wówczas zalecany zapas wynosi 20% przy powierzchni do 10 m2, 10% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m2 i 5% więcej przy powierzchni powyżej 50 m2. Układ ,,karo” wiąże się z większą ilością docinania, dlatego trzeba koniecznie zakupić większy zapas płytek. Jest jeszcze jeden powód, dla którego należy nabyć dodatkowe 10-15% więcej kafli. Wiąże się on z ewentualnymi stratami, które mogą powstać w trakcie remontu.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat zakupu płytek łazienkowych, koniecznie zapoznajcie się z naszym filmikiem ;-)