Długi, zimowy wieczór spędzony w cieple wesoło trzaskającego ognia? Brzmi bajecznie, a dzięki piecykom wolnostojącym marzenie może stać się rzeczywistością!


Pompy ciepła, systemy solarne, nowoczesne kotły c.o. – wybór metod ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej jest coraz szerszy i bardziej ekonomiczny. Czasem jednak warto zwrócić się również w stronę bardziej tradycyjnych metod – np. piec retro. Zwłaszcza, gdy zależy nam również na estetyce.

piecyk retro

Dawniej piecyki stanowiły podstawę systemu grzewczego w domach. Dziś nie stosuje się ich już jako jedynej formy ogrzewania pomieszczeń – wymagają bowiem odpowiedniej konserwacji i stałego nadzoru. Można jednak pomyśleć o nich jako o dodatkowej metodzie ogrzewania, która poza wysoką efektywnością ma też coś, czego nie ma typowy piec c.o. – duszę. 

Każdy, komu zdarzyło się spędzić wieczór przy „kozie” czy kominku, przyzna, że żywy ogień w domu ma w sobie coś niezwykle magicznego. Przyciąga i zachęca do tego, by grzać się przy nim, czytać, pić herbatę lub prowadzić ożywione dyskusje z przyjaciółmi. Piecyk retro tworzy niepowtarzalny klimat, a umieszczony w salonie staje się najważniejszym obiektem w pomieszczeniu.

piec

Piecyk retro w nowoczesnym stylu

Piecyki wolnostojące niekoniecznie są już tradycyjnymi „kozami” pasującymi jedynie do rustykalnych wnętrz. Coraz więcej producentów tworzy nowoczesne wzory piecyków, idealnie komponujące się z minimalistycznym, modernistycznym wnętrzem. Tego typu rozwiązania są łatwe w montażu, nie wymagają przeprowadzenia zaawansowanych prac budowlanych, a wykorzystanie nowoczesnych technologii i materiałów sprawia, że spalanie w nich jest wysoce ekonomiczne.

Do ciekawych form piecyków należą również te, które mają otwartą komorę spalania – służą głównie dekoracji (efektywność grzewcza takich piecyków jest niska), ale za to świetnie sprawdzają się w dużych, reprezentacyjnych pomieszczeniach.

Piec retro – nie tylko w salonie

Choć najbardziej popularnym miejscem montażu piecyka wolnostojącego jest salon, to można go z powodzeniem umieścić również w innych pomieszczeniach. Nawet w łazience! Relaksująca kąpiel w wannie wolnostojącej przy żywym ogniu? Takie rozwiązania również są możliwe!

Kominek lub piecyk retro w łazience 

Co warto przemyśleć przed zakupem piecyka?

Przede wszystkim kubaturę pomieszczenia, jaką ma on ogrzewać. Standardowo przyjmuje się 1 kW mocy na 30 m3. Warto jednak zwrócić uwagę na dystrybucję nagrzanego powietrza. Ważna jest też sprawność spalania (nie mniejsza niż 70%) oraz zdolność do utrzymywania żaru (dzięki temu do piecyka nie będzie trzeba często dokładać drewna).

Na estetykę piecyka ma wpływ nie tylko forma, ale również wykorzystany do jego produkcji materiał. Najpopularniejsze są piecyki żeliwne, ale coraz częściej wykonuje się je również z piaskowca, steatytu, serpentynitu czy z dodatkiem kamienia naturalnego.