Oświetlenie w łazience

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

Oświetlenie

  • calendar19.12.2019
  • Autor: Agnieszka Możejko
brązowa łazienka z dwoma lampami obok lustrabrązowa łazienka z dwoma lampami obok lustra

We współczesnych trendach mieszkaniowych łazienka już dawno przestała pełnić funkcji jedynie higieniczno-sanitarne. Dzisiaj, chcemy, aby była eleganckim, przyjemnym i mogącym dać chwilę relaksu, miejscem.

W artykule:


Granica między łazienką a pokojem kąpielowym zaciera się, a funkcje pokoju kąpielowego widoczne są nawet w najmniejszych łazienkach. Aby osiągnąć ten efekt, należy zadbać o jeden z najważniejszych aspektów – oświetlenie.

Lampy wiszące do łazienki


Kiedyś w łazienkach standardem było pojedyncze, górne źródło światła. To z biegiem czasu zaczęło się zmieniać, ponieważ wymagamy od tego pomieszczenia większego komfortu. Jednak oświetlenie górne wciąż jest niezbędne w łazienkach. Jego zadaniem jest równomierne oświetlenie pomieszczenia, a więc światło powinno być jasne i wystarczająco mocne, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków.

biała łazienka z podłogą w szachownicę
W nowoczesnych projektach łazienek pojawiają się lampy wiszące lub oświetlenie punktowe w niemal każdej strefie funkcjonalnej w łazience. Projekt oświetlenia powinien nie tylko dokładnie doświetlać każdą przestrzeń w łazience. Pełni także ważną funkcję aranżacyjną, mając ogromny wpływ na wizualnie postrzeganie przestrzeni we wnętrzu.

Poznaj nasze inne inspiracje >>> Mała łazienka z wanną

Oświetlenie do łazienki nad lustro


Oprócz głównego, górnego źródła światła, w łazienkach zaczęło pojawiać się drugie, dodatkowe. Umieszczone zazwyczaj nad lustrem lub po bokach lustra nad umywalką, ułatwia wykonywanie bardziej precyzyjnych czynności higienicznych, jak golenie twarzy, pielęgnacja czy makijaż. Niestety, w wielu przypadkach wciąż umieszczane jest w niewłaściwy sposób i z niewłaściwą oprawą.


Jasna łazienka z drewnianymi meblami i oświetleniem nad lustrem
Oświetlenie nad lustro powinno dobrze doświetlać całą twarz, nie powodując jednocześnie powstawania cieni. Dlatego lampy warto umieszczać także po bokach lustra, a światło powinno być ciepłe, wyraźne, ale niezbyt intensywne.

Jak dobrze dobrać oświetlenie przy lustrze?


Po pierwsze, celowo nie zostało użyte sformułowanie „nad lustrem”, gdyż bardzo dobrze sprawdza się oświetlenie po obu stronach lustra, a nawet dookoła lustra, na przykład w formie kolistych opraw, dających równe oświetlenie całej twarzy. Nie bez powodu, w dawnych garderobach gwiazd nad toaletkami wisiało lustro otoczone ciągiem żarówek LED. Chodziło o ten sam efekt. Jeśli takie oświetlenie nie pasuje do koncepcji łazienki, można oczywiście użyć również oświetlenia górnego. Ważne jest jednak, aby mogło ono oświetlać całą twarz równo. A więc nie powinno to być na przykład pojedyncze oświetlenie typu reflektor. Jeśli już – wybierzmy oprawę na dwie żarówki, najlepiej z obracaną główką.

Od niedawna na rynku dostępne są lustra z wbudowanym oświetleniem LED, które dają równomierne i wyraźne światło w każdym kierunku. Owalne, kwadratowe lub prostokątne - świetnie wpisują się w nowoczesne aranżacje, zarówno te w stylu minimalistycznym, jak i industrialnym lub skandynawskim.

Poznaj nasze inne porady >>> Łazienka czarno biała

Łazienka z lustrem oświetlonym z dwóch stron
Kinkiety nad lustro do łazienki


Kinkiety umieszczone po obu stronach lustra wyraźnie oświetlają twarz z różnych kierunków. To świetne rozwiązanie do każdej łazienki i toalety. Kinkiety pełnią też ważną funkcję dekoracyjną. Wystarczy wymiana klosza, by zupełnie odmienić stylistykę aranżacji. Kryształowe to wizytówka stylu glamour, te z czarnych drucianych profili jednoznacznie identyfikują wystrój ze stylem industrialnym i loftowym, a modele z klasycznymi białymi kloszami dobrze wpisują się w styl nowoczesny lub skandynawski.

Oświetlenie punktowe w łazience


Można się również zdecydować na oświetlenie liniowe. A przy punktowych źródłach światła dodać modne, industrialne żarówki na kablu. Lepiej wybrać nie te w żółtym kolorze, lecz bezbarwne lub mleczne, dające równomierne, dość mocne, ale nieoślepiające światło. Warto, aby żarówki byłyby dwie po obu stronach lustra i na wysokości oczu.

By optycznie dodać wnętrzu dodatkowe metry, warto zastosować taśmy LED w obudowie wanny, wzdłuż ścianki prysznicowej lub na całej długości ściany.

Jaką barwę światła wybrać do łazienki?


Jeśli chodzi o barwę światła, najlepiej wybrać neutralną. Choć kiedyś przyjęło się w łazienkach używać światła zimnego, daje to raczej niekorzystny efekt zarówno pod względem wizualnym (pomieszczenie sprawia zimne, nieprzyjemne wrażenie), jak i użytkowym (twarz wygląda bardziej niekorzystnie niż w rzeczywistości, kolory są zaburzone, więc makijaż może nie wyjść najlepiej). Ciepłe światło, choć przyjemne dla oka, również zaburza rzeczywistość i lepiej zarezerwować je dla trzeciego typu oświetlenia potrzebnego w łazience.

Oświetlenie sufitowe do łazienki


Trzeci typ oświetlenia w łazience nie jest jeszcze zbyt powszechny, choć ma on ścisły związek z nową funkcją współczesnych łazienek – byciem miejscem relaksu. Często łazienka to jedyne pomieszczenie w domu, w którym możemy być sami, kiedy mamy chwilę dla siebie. Tam możemy w spokoju wziąć kąpiel z książką lub odprężający prysznic, nałożyć maseczkę, słuchając kojącej muzyki i cieszyć się zapachem aromaterapeutycznych świec czy olejków.

To tam, w zgiełku porannej zbieraniny, mamy chwilę wytchnienia, wykonując makijaż czy zbierając myśli przy tak automatycznych i rutynowych czynnościach jak mycie zębów i golenie. Często chcemy też, aby łazienka była naszym prywatnym SPA. W tym celu umieszczamy w niej saunę, wannę lub prysznic z hydromasażem bądź fotel do odpoczywania.

Sprawdź >>> Łazienka w stylu loft

łazienka z dodatkowym oświetleniem nad wanną
Oświetlenie LED w łazienkach


Dla każdej z tych potrzeb niezbędne jest oświetlenie sprzyjające relaksowi. Powinno ono być ciepłe, miękkie, klimatyczne. Nie musi być mocne, może być umieszczone w formie kinkietów lub drobnych punktów na suficie, listwy LED wzdłuż ścian lub przy podłodze – możliwości są nieograniczone.

Czasami nie ma miejsca na umieszczenie dodatkowego oświetlenia, wtedy możemy posiłkować się ściemniaczem przy głównym oświetleniu lub włączeniem części punktów świetlnych przy lustrze. Pomocne mogą być również świece. Ważne, aby światło dawało nam ono ukojenie i kojarzyło się z relaksacją.

Oświetlenie dodatkowe może mieć też drugą funkcję – umieszczone w strategicznych miejscach łazienki podkreśli fakturę zastosowanych materiałów, podświetli fantazyjny kształt mebli lub wanny.

Umieszczone wzdłuż ścian przy podłodze optycznie powiększy małe wnętrze. A wbudowane między płytki na całej wysokości wizualnie podwyższy niskie pomieszczenie. Listwy LED świetnie się sprawdzają w tego typu rozwiązaniach.


świeczki i zioła w wazonie
Oświetlenie w małej łazience


Specjaliści od aranżacji wnętrz podkreślają, że we wnętrzach o niewielkim metrażu dobrze sprawdza się oświetlenie punktowe, rozmieszczone w kilku miejscach. Korzystnie wpływa na optykę wnętrza, dobrze doświetlając każdą przestrzeń.

ciemna łazienka z wiszącą lampą


Jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience?


Górna lampa, kinkiety lub listwy LED wokół lustra, podświetlenie ścianek prysznicowych oraz małe punkty świetlne w suficie – w małej łazience warto wykorzystać je w aranżacji, by stworzyć wnętrze pełne światła. Unikniemy też w ten sposób powstawania tzw. „ciemnych kątów”, które optyczne zmniejszają przestrzeń.

Oświetlenie to jeden w najważniejszych aspektów przy projektowaniu każdego pomieszczenia. Warto zadbać o to, aby zostało ono poprawnie zastosowane, dzięki czemu będziemy mogli nie tylko się cieszyć wyglądem wnętrza, ale także korzystać z jego wygody i ergonomii.

Autorką wpisu gościnnego jest Klaudia Bożek, autorka bloga z-dusza.pl.