Czym charakteryzuje się łazienka w stylu skandynawskim? Przede wszystkim prostą formą, jasnymi kolorami oraz funkcjonalnością. Jakie elementy aranżacji należy wziąć pod uwagę, by pomieszczenie to jak najbardziej nawiązywało do tego stylu?


Jasna ceramika w połączeniu z drewnianymi elementami – tak w skrócie można opisać wygląd łazienki w stylu skandynawskim. Minimalistyczne, geometryczne formy świetnie sprawdzą się zarówno w małych, jak i nieco większych łazienkach, a drewniane dodatki sprawią, że chłodne, jasne kolory złamane ciepłym drewnem nabiorą przytulności.


Drewno i płytki drewnopodobne w skandynawskim stylu 

Typowe barwy skandynawskich przestrzeni kojarzy się z naturą: są to biele, szarości i odcienie żółtego lub brązowego. To kolorystyczne trio znajduje się niemal w każdej aranżacji łazienki urządzonej w tej estetyce. Ta raczej skromna paleta nie oznacza wcale nudy we wnętrzu! Konfiguracji wspomnianych barw może być naprawdę wiele, a bogata oferta płytek ceramicznych i mebli łazienkowych pozwala stworzyć łazienkę w stylu skandynawskim według swojego projektu i na miarę własnych potrzeb.

Płytki Novabell Naturalwood Rovere

Drewno i płytki drewnopodobne w skandynawskim stylu 

Płytki drewnopodobne można zastosować w łazience zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Kafle podłogowe imitujące drewno nie wymagają tak wiele pielęgnacji i są bardziej trwałe niż ich naturalne pierwowzory. Wybierając drewno, trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie gatunki tego surowca zniosą podwyższoną wilgotność panującą w tym pomieszczeniu. 

Meble Aquaform Merida

Meble łazienkowe w skandynawskim stylu

Dobierając meble do łazienki w stylu skandynawskim, można zdecydować się na proste i białe szafki, pozbawione wszelkich ozdób i dodatków. Ciekawym stylistycznie rozwiązaniem będą meble z drewnianymi elementami (np. drewniany blat łazienkowy Aquaform Merida lub Elm Impresso Villeroy & Boch). Cedr, jatoba czy teak są naturalnie odporne na wilgoć i grzyby, dlatego nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli jednak zdecydujesz się na meble czy blaty wykonane z drzew z naszej strefy klimatycznej, pamiętaj, że muszą zostać zaimpregnowane. I to nie raz czy dwa! Regularna pielęgnacja jest kluczowa, aby przez lata cieszyć się z aranżacji łazienki.  

Szafka Villeroy & Boch Elm Impresso

Warto pomyśleć także o meblach w całości wykonanych z naturalnego lub malowanego na biało drewna bądź stylizowanych na stare drewno. Należy pamiętać, by wszelkie dodatkowe elementy użytkowe i ozdobne w łazience nawiązywały swoją geometryczną formą do wybranych mebli.

Meble Antado Sycylia

Ergonomia łazienki w stylu skandynawskim

Bardzo ważna łazience w stylu skandynawskim jest funkcjonalność. Pomieszczenie ma nie tylko wyglądać estetycznie, ale przede wszystkim powinna być wygodna. Minimalistyczne formy stosowane w stylu skandynawskim powodują, że ceramika sanitarna jest skoncentrowana na komforcie i maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Typowe formy skandynawskie to proste, geometryczne bryły pozbawione łuków, zaokrągleń czy miękkości. Styl jest surowy, a łamią go dodatki, obecność roślin w łazience lub wspominane już drewno. Skandynawska ergonomia to również porządek i dokładne zaplanowanie przestrzeni – nawet w łazienkowej szafce. Istotne jest także stosowanie elementów wielofunkcyjnych, takich jak np. kosz na bieliznę, który jednocześnie może służyć jako taboret (np. kosz-taboret Authentics Basic).

Światło w łazience skandynawskiej

Ważnym elementem w łazience w stylu skandynawskim jest również światło. Projekty wnętrz w tej estetyce opierają na prostocie i funkcjonalnym wykorzystaniu warunków otoczenia. Dlatego preferowanym źródłem światła będzie zawsze to naturalne!

Oświetlenie pod prysznicem i nad wanną wolnostojącą.

Jakich zasad przestrzegać, aby aranżacja okna w łazience była utrzymana w stylu skandynawskim? Zrezygnuj lub ogranicz do minimum dekoracje na parapecie (nawet te naturalne, jak kwiaty i świece). Na drodze światła nie powinny się znaleźć żadne ograniczenia. Jeśli jednak potrzebujesz zapewnić sobie trochę prywatności, wybierz jasne rolety zamiast zasłon czy firanek.

Co jeśli łazienka jest pozbawiona okna? Rozwiązaniem może być zastosowanie oświetlenia punktowego, które będzie zarazem nastrojowe i użyteczne. Pamiętaj, że wnętrze w stylu skandynawskim musi być jasne, dlatego warto pomyśleć nie tylko o świetle głównym, ale również o lampach pobocznych. Zainstaluj kinkiety wokół lustra – koniecznie proste, niezbyt dekoracyjne i kolorystycznie spójne z resztą wnętrza. Doświetl okolice prysznica i wanny, wykorzystując światło ledowe. Inspirującym rozwiązaniem mogą być również świece w latarniach, które rozświetlą wieczorne kąpiele!