Czym charakteryzuje się styl skandynawski? Przede wszystkim prostotą form, jasnymi kolorami oraz funkcjonalnością. Jakie elementy aranżacji łazienki należy wziąć pod uwagę, by pomieszczenie to jak najbardziej nawiązywało wyglądem do tego stylu?


Jasna ceramika w połączeniu z drewnianymi elementami – tak w skrócie można opisać wygląd łazienki w stylu skandynawskim. Minimalistyczne geometryczne formy świetnie sprawdzą się zarówno w małych, jak i nieco większych łazienkach, a drewniane dodatki sprawią, że chłodne jasne kolory złamane ciepłym drewnem nabiorą przytulności.

Pastelowe kolory skandynawskiej łazienki

Typowe barwy skandynawskich przestrzeni kojarzymy z naturą: są to biele, szarości i odcienie żółtego lub brązowego. Kolorystyczne trio znajdziemy niemal w każdej aranżacji łazienki urządzonej w tej estetyce. Ta raczej skromna paleta nie oznacza wcale nudy we wnętrzu! Konfiguracji wspomnianych barw może być naprawdę wiele, a bogata oferta płytek i mebli łazienkowych pozwala stworzyć łazienkę w stylu skandynawskim według swojego projektu i na miarę własnych potrzeb.

Przykładowe pomysły na kolorystyczny układ w łazience w stylu skandynawskim:

  Białe ściany (płytki metro i wodoodporna farba), grafitowa podłoga i meble łazienkowe z drewna lub w okleinie drewnopodobnej.Płytki drewnopodobne na podłodze, jedna ściana wyłożona szarymi płytkami (np. ta od prysznicem), białe meble.
 
 
Dla kontrastu nietypowe płytki w dwóch kolorach (np. brązowe płytki heksagonalne i białe z fakturą), do tego drewniane meble łazienkowe.

 

Drewno i płytki deskopodobne w łazience

Płytki drewnopodobne można zastosować zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Wybierając zaś naturalne drewno, trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie gatunki tego surowca zniosą podwyższoną wilgotność wyłożonego nim pomieszczenia. Dlatego najlepiej się nadadzą meble z drewna egzotycznego, jak cedr, jatoba czy teak.

Są one naturalnie odporne na wilgoć i grzyby, dlatego nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli jednak zdecydujesz się na meble czy blaty wykonane z drzew z naszej strefy klimatycznej, pamiętaj, że muszą zostać zaimpregnowane. I to nie raz czy dwa! Regularna pielęgnacja jest kluczowa, aby przez lata cieszyć się z aranżacji łazienki. 

Płytki Novabell Naturalwood Rovere

Meble łazienkowe w stylu skandynawskim

Dobierając meble do łazienki w stylu skandynawskim, można zdecydować się na proste i białe szafki, pozbawione wszelkich ozdób i dodatków. 
 

Meble Aquaform Merida
Ciekawym stylistycznie rozwiązaniem będą meble wykańczane elementami drewnianymi (np. drewniany blat łazienkowy Aquaform Merida lub Elm Impresso Villeroy & Boch).
Szafka Villeroy & Boch Elm Impresso

Warto pomyśleć także o meblach w całości wykonanych z naturalnego lub malowanego na biało drewna bądź stylizowanych na stare drewno.

Meble Antado Sycylia

Należy pamiętać, by wszelkie dodatkowe elementy użytkowe i ozdobne w łazience nawiązywały swoją geometryczną formą do wybranych mebli.

Ergonomia łazienki w stylu skandynawskim

Bardzo ważną zasadą stosowaną w tym stylu jest funkcjonalność. Łazienka ma nie tylko wyglądać estetycznie, ale przede wszystkim powinna być wygodna. Minimalistyczne formy stosowane w stylu skandynawskim powodują, że ceramika sanitarna jest przede wszystkim skoncentrowana na komforcie i maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni.

Typowe formy skandynawskie to proste, geometryczne bryły pozbawione łuków, zaokrągleń czy miękkości. Styl jest surowy, a łamią go dodatki, obecność roślin w łazience lub wspominane już drewno. Skandynawska ergonomia to również porządek i dokładne zaplanowanie przestrzeni – nawet w łazienkowej szafce. Istotne jest także stosowanie elementów wielofunkcyjnych, takich jak np.  kosz na bieliznę, który jednocześnie może służyć jako taboret (np. kosz-taboret Authentics Basic).

Światło w łazience skandynawskiej

Ważnym elementem skandynawskiego wystroju wnętrz jest również światło. Jak już wiesz, projekty wnętrz w stylu skandynawskim opierają się na prostocie i funkcjonalnym wykorzystaniu warunków zastanego otoczenia. Dlatego preferowanym źródłem światła w łazience urządzonej w tym stylu będzie zawsze światło naturalne!

Jakich zasad przestrzegać, aby aranżacja okna w łazience była utrzymana w stylu skandynawskim? Zrezygnuj lub ogranicz do minimum dekoracje na parapecie (nawet te naturalne, jak kwiaty i świece). Na drodze światła nie powinny się znaleźć żadne ograniczenia. Jeśli jednak potrzebujesz zapewnić sobie trochę prywatności, wybierz jasne rolety zamiast zasłon czy firanek.

Oświetlenie pod prysznicem i nad wanną wolnostojącą.

Co jeśli łazienka jest pozbawiona okna? Rozwiązaniem może być zastosowanie oświetlenia punktowego, które będzie zarazem nastrojowe i użyteczne. Pamiętajmy, że wnętrze w stylu skandynawskim musi być jasne, dlatego warto pomyśleć nie tylko o świetle głównym, ale również o światłach pobocznych. Zainstaluj kinkiety wokół lustra – koniecznie proste, niezbyt dekoracyjne i kolorystycznie spójne z resztą wnętrza. Doświetl okolice prysznica i wanny, wykorzystując światło ledowe. Inspirującym rozwiązaniem mogą być również świece w latarniach, które rozświetlą wieczorne kąpiele!

Zapisz

Zapisz

Zapisz