Kuchnia w stylu angielskim - jak ją zaaranżować?

Kuchnia

Aranżacja

  • calendar19.09.2017
  • Autor: Natalia Dur
Angielska kuchniaAngielska kuchnia

Kuchnia w stylu angielskim to kwintesencja dobrego smaku. Elegancka i szykowna, a przy tym ciepła i przytulna. Tradycyjny, a jednak wciąż na czasie – taki, najprościej mówiąc, jest styl angielski.

W artykule:


Po styl angielski sięga coraz więcej Polaków. Choć od Anglii dzieli nas około 2000 km, okazuje się, że w kontekście estetyki łączy nas więcej, niż moglibyśmy sądzić. Mimo że często kojarzy się z kwiatowymi motywami i jasną paletą barw, potrafi zaoferować znacznie więcej. Jeśli chcemy mieć kuchnię w stylu angielskim, powinniśmy poznać również jej stylistyczne możliwości.

Jakie kolory znajdziemy w kuchni w stylu angielskim?


Najczęściej dominują w niej delikatne barwy. Są one stosowane zarówno na ścianach, podłogach, jak i na meblach i dodatkach. Króluje tutaj ecru, wanilia, biel, beż, jasna zieleń i błękit.

W aranżacjach pojawiają się również nasycone kolory, takie jak butelkowa zieleń i bordo. Jeżeli w kuchni jest wystarczająco jasno, możemy na podłodze zastosować ciemne drewno lub płytki drewnopodobne w tym odcieniu. Taki trik dodatkowo podkreśli charakter i sielskość pomieszczenia. Ponadto ściana nad płytą grzewczą często akcentowana jest poprzez dodanie dekoracyjnych pilastrów. Bardzo dobrze do tego stylu pasują także ozdobne, drewniane listwy pod sufitem.

Meble kuchenne w stylu angielskim


Meble kuchenne w angielskim stylu na pierwszy rzut oka charakteryzuje bogactwo rzeźbień oraz detali. Nie brakuje w nich również przeszkleń. Uchwyty mebli najczęściej są tradycyjne lub stylizowane na styl retro.


Fronty i blaty kuchenne w stylu angielskim – jakie wybrać?


Zabudowa kuchenna powinna stanowić jeden spójny ciąg wypełniony szufladami, szafkami i półkami, a meble powinny cechować liczne frezowania i ozdoby. Całość zabudowy kuchennej w stylu angielskim ma sprawiać wrażenie „pudełeczka z przegródkami”, w które wpisano wszystkie niezbędne funkcje użytkowe. Blaty kuchenne w kuchni w stylu angielskim bardzo często wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień.

Na etapie planowania takiego wnętrza warto również przemyśleć kwestię kuchni z wyspą, która może służyć jako blat roboczy lub barek. Warto także zamontować w kuchni okap na przykład przypominający dekoracyjny, kominkowy gzyms.

W kuchni w stylu angielskim powinien także znajdować się duży, drewniany stół z krzesłami, pełniący funkcję jadalni. Dzięki temu stworzymy przytulną, rodzinną atmosferę.


Oświetlenie kuchni w stylu angielskim


Lampy w angielskim stylu to przede wszystkim ozdobne klosze, materiałowe, szklane lub ceramiczne. Bardzo przytulnego klimatu dodają lampy witrażowe utrzymane w kolorach zieleni, błękitów, żółci i czerwieni. Ozdobne szybki oprawione w stalowe lub miedziane ramy są kwintesencją angielskiego stylu. Budują niesamowitą atmosferę łączącą rustykalną sielskość z wyrafinowaną elegancją. Świetnie sprawdzają się także lekkie jasne materiałowe abażury z dekoracyjnymi frędzelkami.

Jaką armaturę wybrać do kuchni w stylu angielskim?


Kuchnię w stylu angielskim wyróżniają nie tylko meble i kolory użyte w aranżacji, ale również armatura. Najlepiej w przypadku zlewu i armatury sprawdzi się, niestety coraz trudniej dostępna, emaliowana blacha. Baterie kuchenne w takim wnętrzu charakteryzują industrialne kurki, kształtem przypominające kwiaty lub małe dźwignie. Strefę pod zlewozmywakiem można zasłonić marszczoną u góry kwiecistą zasłonką.

Styl angielski w kuchni – jakie dodatki wybrać?


Kuchnia w stylu angielskim to nie tylko czysta elegancja. Tego typu wnętrza przede wszystkim lubią wiejską konwencję. Owej sielskości dodadzą  zasłonki i firanki. Najlepiej jeśli będą białe, w szkocką kratę lub z motywem kwiatowym. Te same wzory możemy z powodzeniem wykorzystać, wybierając poduszki na krzesła, bieżniki i serwetki. O sielskim motywie pamiętajmy również, szukając płytek kuchennych.


Kuchnia w stylu angielskim kocha dekoracje, a ich duża ilość na tle jasnych ścian i mebli nie jest przytłaczająca. Wyeksponowane na półkach talerze, wazony czy nawet słoiki z przetworami – to wszystko nada pomieszczeniu niepowtarzalnego wiejskiego charakteru. Istotnym uzupełnieniem angielskiej kuchni będą gliniane doniczki. Można w nich hodować kwiaty oraz zioła. Trend grow your own jest obecnie na czasie, a my zapewnimy naszej rodzinie witaminowe uzupełnienie potraw.


Czy styl angielski sprawdzi się w małej kuchni?


Kuchnia w klasycznym angielskim stylu jest niezwykle elegancka i estetyczna, a bogato zdobione meble podkreślają jej charakter. Tego typu aranżacja sprawdzi się zarówno na dużej otwartej przestrzeni, jak i na małym metrażu. Wszystko bowiem zależy od umiaru. Do małej kuchni wybierajmy po prostu mniej zdobione meble i ograniczmy liczbę dodatków. Meble w nieco prostszej formie będą równie mocno zachwycać. Za wdrożeniem stylu angielskiego w małej kuchni dodatkowo przemawia wykorzystywana w niej biel, która optycznie powiększy pomieszczenie.

Sprawdź, nasze inne porady >>> Jak wyczyścić fugi?

Rodzaje kuchni w stylu angielskim


Klasyczne wydanie kuchni urządzonej w angielskim stylu zawiera wszystkie najbardziej rozpoznawalne elementy wyposażenia: jasne szafki z typowymi frontami, drewnianą podłogę, stylizowane wyposażenie, rustykalne dodatki czy okap nawiązujący kształtem do angielskich kominków.

W nowoczesnej wersji warto zachować klimat angielskiej sielskości, jednak dobierać wyposażenie o nieco bardziej współczesnej stylistyce. Zachowajmy jasną kolorystykę i charakterystyczny design frontów meblowych. Postawmy na najbardziej flagowe i rozpoznawalne elementy wyposażenia, odchodząc od przeładowania dodatkami i przesadnych ozdobników.

Industrialna angielska kuchnia


Na przełomie XVIII i XIX wieku w Anglii rozpoczęła się wielka rewolucja przemysłowa. Był to proces dynamicznych zmian technologicznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych, który miał ogromny wpływ na ówczesne oblicze Europy. Nie bez powodu właśnie w Wielkiej Brytanii narodził się styl industrialny. Dziś elementy pofabrycznego wzornictwa królują we wnętrzach, zwłaszcza w loftach.


Można je także spotkać w kuchniach. Możemy śmiało połączyć industrialne elementy z klasycznym angielskim stylem. Jak? Wystarczy, że na ścianę zamiast kwiatowych kafli położymy geometryczne płytki. Dodatkowo podkreślimy wnętrze odpowiednim oświetleniem (np. żeliwnymi lampami).


Angielski styl glamour w kuchni


Jeśli chcemy naszej kuchni zapewnić odrobinę luksusu i blasku, dodajmy do angielskiego stylu odrobinę elementów glamour. Dopieśćmy kuchnię za pomocą połyskliwych dodatków, granitowych blatów, a nawet kryształowego żyrandolu. Na ściany połóżmy farbę wzbogaconą o drobinki złota, srebra lub pereł. Dodatkowo podświetlmy wnętrza przeszklonych szafek nowoczesnymi listwami LED. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla niewielkich kuchni, którym przydadzą się triki powiększające optycznie wnętrze.

Nowoczesna kuchnia angielska


To aranżacja zachowana w klasycznej kolorystyce, połączona z drewnem i często z czarnymi dodatkami. Projekty współczesnej wersji angielskiej kuchni zachowują jej najbardziej charakterystyczne elementy, jednak coraz silniej nawiązują do kuchni rustykalnych i skandynawskich (w tej nieco bardziej sielskiej wersji) lub do pomieszczeń w stylu industrialnym (w opcji dla minimalistów).

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim?  - popularne rozwiązania


Frezowane fronty, rzeźbione listwy wykończeniowe, elementy z drewna i kamienia, okap stylistyką nawiązujący do angielskich kominków, rośliny w glinianych doniczkach, wyeksponowane okna i ciepła barwa światła, dodatki stylizowane na stare i sfatygowane – to najbardziej rozpoznawalne elementy kuchni w angielskich stylu. Wystarczy zestawić tylko kilka wyrazistych cech tego rodzaju aranżacji, by stworzyć wnętrze przytulne, ale z charakterem.