Biorąc pod uwagę fakt, że w miejscach pracy spędzamy niejednokrotnie więcej czasu, niż we własnych domach, trudno sobie je wyobrazić bez odpowiedniego zaplecza socjalnego. Pomieszczenia socjalne w biurach powinny być tak zaplanowane, aby – poza spełnianiem swojej podstawowej funkcji – dawały chociaż namiastkę domowej atmosfery i poczucia przynależności do biurowej wspólnoty.


Nie należy jednak zapominać, że kuchnia i łazienka stanowią w biurze niejako przestrzeń publiczną, wykorzystywaną przez wiele osób o różnych charakterach i przyzwyczajeniach – trzeba mieć to na uwadze podczas ich projektowania.

Kuchnia w biurze – na co zwrócić szczególną uwagę?


Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie pracowników w firmie bez odpowiednio urządzonej i wyposażonej kuchni. Umożliwia ona przechowywanie przyniesionych z domu posiłków, daje możliwość ich przygotowania do spożycia (np. poprzez podgrzanie w kuchence mikrofalowej), ratuje kawą w przypadku spadku koncentracji. Aby jednak kuchnia była wygodna, ergonomiczna i bez szwanku zniosła intensywne użytkowanie, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Kuchnia biurowa

Kuchnię należy urządzić tak, aby elementy dekoracyjne nie przesłoniły jej użyteczności. Przykładem mogą być meble w całości wykonane z płyty laminowanej zamiast zastosowania frontów z efektem wysokiego połysku. Dzięki zastosowaniu np. dekoru drewnopodobnego uzyskamy wrażenie czystości nawet wtedy, gdy na meblach pojawią się już drobne zabrudzenia. Podobną zasadą należy się kierować przy wyborze płytek.

Płytki do kuchni powinny być wykonane z materiału nienasiąkliwego – aby nie chłonęły kłopotliwych zabrudzeń (np. z buraków, aronii itd.). Dobrze by było, gdyby fugi między ułożonymi płytkami były jak najcieńsze oraz by było ich jak najmniej, za co z pewnością będzie wdzięczna firma sprzątająca. Nie ma bowiem chyba nic bardziej uciążliwego niż żmudne czyszczenie zabrudzonych fug między płytkami.

Kuchnia w biurze

Sprzątanie kuchni w biurze ułatwi również odpowiednio dobrany zlew. Istotna jest jego pojemność i ilość komór, a także materiał, z którego został wykonany. Warto wspomnieć o tym, że zlewy granitowe są trwałe, ale bardziej widać na nich zacieki. Najłatwiej czyści się zlewy stalowe, które zazwyczaj wystarczy przetrzeć wilgotną ścierką.

Aranżację pomieszczenia kuchennego dopełni również odpowiednio dobrane oświetlenie: szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie oświetlenie miejsca do przygotowywania posiłków, ale również mycia naczyń. Ważne jest, aby kuchnia wyposażona była w zmywarkę, która ułatwi sprzątanie. Warto też zadbać o pojemniki na odpady, które ułatwią sortowanie. W ofercie wielu sklepów można znaleźć odpowiednie sortowniki na śmieci o kompaktowych rozmiarach i estetycznym wyglądzie.


Łazienka w biurze – miejsce na chwilę odosobnienia


Nikomu nie trzeba powtarzać, że łazienka musi być bardzo funkcjonalna, szczególnie w biurze, gdzie korzysta z niej co najmniej kilka, kilkanaście osób. Oczywiście spełnia swoją rolę tylko wtedy, kiedy jest utrzymana w czystości.

Urządzając biurową łazienkę, należy w pierwszej kolejności skupić się na aspektach praktycznych i wybierać rozwiązania, które sprzyjają utrzymaniu łazienki w czystości. Na czele takich rozwiązań stoją matowe płytki do łazienki z delikatnym wzorem i lekkim tłoczeniem, funkcjonalne (najlepiej wiszące) szafki łazienkowe, dobrej jakości armatura (najlepiej z powłoką zapobiegającą osadzaniu się kamienia z wody) czy lustra wklejone między płytki (bez zbędnych ramek i innych elementów zbierających kurz).

Łazienka biurowa

Niemal w każdej łazience pierwszoplanową rolę grają płytki i to one odpowiadają za ogólny odbiór łazienki. Równie ważna jest ceramika łazienkowa. Dobrej jakości ceramika nie będzie odpryskiwać ani łuszczyć się i zapewni odpowiedni efekt estetyczny na długie lata. Brak zarysowań czy innych defektów nie będzie również powodował zbierania się w tym miejscu brudu. Niemniej ważne są odpowiednie meble łazienkowe. Nie musi ich być dużo – ważne jednak, by pomieściły wszelkie niezbędne utensylia, takie jak zapas papieru toaletowego czy niezbędne detergenty.

Dzięki odpowiedniemu zaaranżowaniu pomieszczeń służących jako zaplecze socjalne, sprzątanie biura nie będzie przysparzało żadnych problemów. Odpowiednio dobrane płytki, armatura, meble i oświetlenie to klucz do udanej aranżacji biurowej kuchni i łazienki.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.hojoclean.pl.