Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, mieszkaniu, a nawet i w biurze. Spędzamy w niej bardzo dużo czasu, dlatego nie powinniśmy oszczędzać na jej wykonaniu. W trakcie jej aranżacji pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć jest wybór kafli. Jak zakupić właściwe płytki kuchenne i na jakie parametry zwrócić uwagę?


Kuchnia, podobnie jak łazienka, jest bardzo wymagającym pomieszczeniem, w którym nie brakuje wilgoci, tłuszczu i bałaganu. Dlatego jej aranżacja powinna opierać się na materiałach, które nie tylko posłużą przez lata, ale również pozwolą łatwo utrzymać kuchnię w czystości. W przypadku ścian i podłóg najlepiej postawić na sprawdzone rozwiązanie, jakim są płytki.


Mnogość propozycji, jakich dostarczają nam producenci płytek kuchennych, może przyprawić o zawrót głowy. Ważne jednak, by te na które postawimy były zarówno trwałe, wodoodporne, jak i zgodne z naszymi stylistycznymi preferencjami.


Jakie płytki do kuchni – na jakie parametry zwrócić uwagę?


Kuchnia, jak już wspomnieliśmy, jest miejscem często uczęszczanym przez domowników oraz pomieszczeniem służącym do przygotowania i spożywania posiłków, dlatego bardziej niż inne wnętrza narażona jest na brud i uszkodzenia.

Wszystko to sprawia, że poza walorami estetycznymi, konieczne jest bliższe zapoznanie się z ważnymi parametrami, takimi jak: klasa jakości i ścieralności, antypoślizgowość, odporność na wilgoć i wodę oraz wytrzymałość na zginanie.


Płytki kuchenne – klasa jakości


W świecie płytek istnieją dwie klasy jakości – pierwsza oraz druga. Można się domyślić, że jeśli mowa o pierwszej klasie, to zaliczają się do niej płytki, które nie posiadają żadnych uszkodzeń, zarysowań, a ich struktura jest prosta i bez jakichkolwiek skaz.


Jeśli zaś płytki posiadają skazy, mankamenty kolorystyczne, drobne uszkodzenia lub materiał nie do końca jest wytrzymały wówczas zaliczamy je do drugiej klasy jakości. Jakie płytki wybrać do kuchni? Oczywiście w miarę możliwości finansowych najlepiej zakupić kafle o pierwszej jakości.


Płytki kuchenne – klasa ścieralności


Klasa ścieralności jest jednym z ważniejszych parametrów, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru płytek. Klasę ścieralności wyznacza norma PEI. To właśnie ten parametr określa, czy płytki nadadzą się np. do łazienki bądź kuchni. Parametr PEI dzielimy na 5 rodzajów: PEI 1, PEI 2, PEI 3, PEI 4 i PEI 5.

Pierwszy rodzaj (PEI 1)  wskazuje, że płytki należy stosować na ścianach. Ich przeznaczeniem nie jest podłoga, ponieważ łatwo się ścierają. Drugi rodzaj (PEI 2) to sygnał, że dane płytki możemy zastosować na podłodze, ale w pomieszczeniu, które rzadko użytkujemy. Płytki z normą PEI 3 można śmiało stosować w miejscach, gdzie nie chodzimy w twardym obuwiu, czyli np. w sypialni. Płytki z normą PEI 4 będą doskonałym wyborem w przypadku kuchni, bowiem ich przeznaczeniem są pomieszczenia mocno użytkowane. Do budynków użyteczności publicznych, jak restauracje, biura, ośrodki zdrowia, czy szpitale używa się płytek o klasie ścieralności PEI 5.


Płytki kuchenne – porowatość


Porowatość to kolejny istotny parametr techniczny w przypadku płytek kuchennych. Informuje on o zdolności do pochłaniania wody. Porowatość, zwana również nasiąkliwością, oznaczana jest symbolem E. W zależności od pochłaniania wody nasiąkliwość może być na poziomie 3% – czyli niska, średnia na poziomie 6% i wysoka – 10%.


Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że do kuchni powinniśmy wybrać płytki o niskiej nasiąkliwości. Płytki na ścianę powinny posiadać nasiąkliwość E>10%, zaś podłogowe powinny zmieścić się w przedziale E= 3-6%.


Płytki kuchenne – antypoślizgowość


Na opakowaniach płytek ceramicznych znajdziemy również oznaczenie R –  to nic innego, jak jednostka określająca antypoślizgowość. Na kuchenną podłogę powinniśmy zastosować płytki z oznaczeniem R8. Płytki są antypoślizgowe za sprawą reliefów i ryfli – to wypukłe i wklęsłe wzory na powierzchni płytek.

Niestety takie kafle są dość trudne do wyczyszczenia, jednak na pewno sprawiają, że nasz kuchnia jest bezpieczna. Oczywiście można zakupić również płytki, które będą gładkie i antypoślizgowe, wszystko dzięki odpowiedniej substancji impregnującej


Płytki kuchenne – wytrzymałość na zginanie


Wytrzymałość na zginanie to ostatni parametr, na jaki należy zwrócić uwagę. Nie jest on może istotny w przypadku aranżacji, czy codziennej funkcjonalności, niemniej jednak istotny podczas samego procesu układania płytek.


Wytrzymałość mierzy się w MPa czyli megapaskalach. Wskaźnik informuje przy jak dużym natężeniu płytka się łamie. W przypadku płytek ściennych wytrzymałość powinna plasować się na poziomie 15 MPa, zaś podłogowych powinna wynosić nie mniej niż 22 MPa.


Aranżacja płytek kuchennych – rozwiązania i możliwości


Płytki do kuchni na ścianę bądź na podłogę można dobrać wedle własnych upodobań. Rynek oferuje naprawdę wiele możliwości, dzięki czemu z powodzeniem wybierzemy takie, które wpiszą się w dany styl aranżacyjny. Oto kilka możliwości:


Płytki typu patchwork – nie tylko do marokańskiej kuchni


Kolorowe płytki typu patchwork doskonale przyjęły się we współczesnych wnętrzach. Fantazyjne wzory i kolory dodają nowoczesności i energii pomieszczeniu. Za sprawą swojej dekoracyjności mogą być wykorzystywane na różne sposoby. Jednym z nich jest wyłożenie patchworkami strefy pomiędzy szafkami kuchennymi wiszącymi, a blatem roboczym. Zyskujemy w ten sposób efektowne miejsce do pracy.


Może również zostać nimi wyłożona wyspa kuchenna lub fragment podłogi. Patchworkowy ,,dywan” przykuje uwagę i stanie się ciekawym elementem przestrzeni. Innym pomysłem jest oddzielenie poszczególnych stref. Jeśli kuchnia jest otwarta i stanowi część salonu można za sprawą płytek patchworkowych oddzielić obie strefy, kładąc płytki na początkowej części kuchennej podłogi.


Nowoczesne płytki do kuchni – płytki cegiełki


Piękne, nowoczesne i zazwyczaj białe szturmem wdarły się do polskich wnętrz – płytki typu metro, bo o nich mowa doskonale sprawdzą się w kuchni.


Płytki cegiełki są jednym z bardziej uniwersalnych rozwiązań, ponieważ pasują do różnych styli. W kuchni rustykalnej świetnie podkreślą zdobione meble i wyposażenie.


W industrialnej będą stanowiły doskonałą bazę dla betonowego blatu kuchennego oraz ciemnych lub miedzianych akcentów. Sprawdzą się także w nowoczesnej kuchni, gdzie dominuje biel, harmonia oraz porządek.


Płytki gresowe – nie tylko do łazienki


Mimo że mogłoby się wydawać, że płytki gresowe ze względu na swój duży rozmiar nie nadadzą się do kuchni, to jednak wcale tak nie jest. Wielkoformatowe płytki gresowe w sposób atrakcyjny podkreślą strefę blatu roboczego, zlewozmywaka i miejsce do gotowania. Ze względu na swoje duże rozmiary, wykładając nimi ścianę nad blatem roboczym, zminimalizujemy na niej podziały. Optycznie będzie się nam wydawało, że na ścianie ułożony został efektowny panel.


Wielkoformatowe płytki gresowe to sposób na ciekawą, luksusową, nowoczesną i jednolitą ścianę w kuchni. Osoby, które niekoniecznie satysfakcjonują gładkie monochromatyczne płytki mogą zakupić kolekcje o bardziej zwariowanej fakturze lub w ostrym kolorze. W kuchni sprawdzi się energetyczna pomarańcz lub ostra jak papryka czerwień. Płytki w takiej kolorystyce mogą stać się dominującym akcentem w kuchni, szczególnie jeśli zestawimy je z nowoczesnymi białymi meblami kuchennymi na wysoki połysk.


Płytki heksagonalne – doskonałe na kuchenną podłogę


Płytki heksagonalne już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Ich charakterystyczny kształt plastra miodu możemy wykorzystać na wiele sposobów i w różnych pomieszczeniach, nie tylko w kuchni. Zarówno w jednym kolorze, jak i w kilku będą stanowiły dekoracyjny akcent. Można ułożyć je na całej ścianie lub tylko na jej części, chcąc podkreślić jakiś istotny fragment wnętrza.


Płytki heksagonalne świetnie prezentują się na podłodze w kuchni, szczególnie jeśli trochę pokombinujemy z kolorami. Heksagony w interesujący sposób mogą podkreślić na podłodze poszczególne strefy, jeśli kuchnia jest otwarta na salon. Ciekawym sposobem jest wyłożenie całej powierzchni kuchennej podłogi heksagonami i wrzucenie kilku z nich w przestrzeń podłogi salonowej. W ten sposób zarówno połączymy, jak i podzielimy poszczególne wnętrza.