Wanny narożne cieszą się dużą popularnością i są coraz częściej wybierane podczas urządzania łazienki. Rynek oferuje szeroki wachlarz modeli, różniących się od siebie wielkością, kształtem czy stylistyką. Czym kierować się przy wyborze wanny narożnej?


Zalety wanny narożnej

Wanna narożna świetnie sprawdzi się zarówno w dużej, jak i małej łazience. Jej specyficzny kształt sprawia, że może zajmować mniej miejsca niż wanna prostokątna czy wolnostojąca. Wkomponowana w rogu niewielkiej łazienki pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń, a jej opływowy kształt nadaje lekkości i nie przytłacza pomieszczenia.


Wanny narożne charakteryzują się wygodą użytkowania, zwłaszcza modele wyposażone w siedzisko. To rozwiązanie, zapewniające komfortową kąpiel w pozycji siedzącej, jest praktyczne dla osób starszych oraz tych, które mają ograniczoną sprawność ruchową. Docenią je również rodzice małych dzieci, podczas codziennej kąpieli swoich pociech.

Funkcjonalność to nie jedyna rzecz, za którą cenione są wanny narożne. Na ich popularność w dużym stopniu wpływają walory estetyczne. Wanny narożne nadają przytulnego klimatu w łazience, ożywiając swoimi obłymi kształtami całe wnętrze. Są gustowne i eleganckie, świetnie sprawdzą się zarówno w połączeniu z nowoczesnymi stylami, jak i klasycznymi aranżacjami łazienki. To wszystko sprawia, że projektując łazienkę warto pochylić się nad tym rozwiązaniem.


Kształt wanny narożnej

Najczęściej wybiera się wanny narożne trójkątne, czyli takie, których dwa krótsze boki tworzą kąt prosty. Wybierając wannę narożną warto zwrócić uwagę na proporcje pomiędzy nimi. Jeśli są równe, to mówimy o wannie narożnej symetrycznej, w przeciwnym razie mamy do czynienia z wanną narożną asymetryczną.


To rozróżnienie jest bardzo ważne w kontekście aranżacji wnętrza. Powinniśmy wybrać taki model, który będzie dopasowany do naszej łazienki, co jest szczególnie istotne w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy wolny centymetr powierzchni.


W przypadku małego metrażu poleca się wanny asymetryczne, które są bardziej ustawne i zajmują mniej miejsca. Warto wiedzieć, że występują one w dwóch wersjach - lewej, gdy kąt prosty mamy po lewej stronie, lub prawej, gdy jest odwrotnie. Decydując się na montaż wanny narożnej warto mieć to na uwadze i uwzględnić już na etapie projektu łazienki.


Akrylowa czy stalowa?

Wśród wanien narożnych najczęściej spotyka się modele wykonane z akrylu. To plastyczne tworzywo, które w procesie obróbki można dowolnie formować. Dzięki temu łatwiej nadać pożądany kształt podczas produkcji wanien narożnych. Akryl jest ciepły i przyjemny w dotyku, odporny na zarysowania, ma właściwości antybakteryjne, a do tego wygląda bardzo estetycznie. Ponadto gładką akrylową powierzchnię łatwo utrzymać w czystości.


Alternatywę dla akrylu stanowi stal. Ten materiał jednak trudniej kształtować, dlatego częściej stosowany jest w przypadku wanien prostych. Jego dużą zaletą jest wytrzymałość na nacisk i uszkodzenia mechaniczne. Wanny narożne wykonane ze stali pokrywa się specjalną emalią o właściwościach ochronnych i wzmacniających. Z kolei, aby stalowa powierzchnia nie wychładzała zbyt szybko wody stosuje się specjalne wkłady ocieplające.


Obudowa wanny narożnej

Przy zakupie wanny narożnej najczęściej otrzymujemy również obudowę wykonaną z akrylu. Na rynku dostępne są jednak specjalne panele styropianowe bądź kartonowo-gipsowe, które mogą zastąpić standardową zabudowę i są przeznaczone do wykończenia. Popularnym rozwiązaniem jest również obmurowanie wanny bloczkami z betonu komórkowego.


Tak przygotowaną obudowę wanny należy wykończyć. Często do tego celu wykorzystuje się płytki, które naturalnie komponują się z aranżacją łazienki. Pamiętajmy jednak, że większe kafelki nie sprawdzą się w przypadku obłego kształtu wanny narożnej. Dlatego w jej przypadku poleca się używanie mniejszych płytek, które będą łatwiejsze do położenia i stworzą gustowną mozaikę. Do wykończenia wanny narożnej można z powodzeniem zastosować również drewno, tynk czy kamień ozdobny.

Tekst powstał we współpracy z Redakcją bloga Fixly.pl.