Jaka bateria do wanny wolnostojącej?

Łazienka

Poradnik

  • calendar23.05.2019
  • Autor: Natalia Dur
Wanna wolnostojaca w łazienceWanna wolnostojaca w łazience

Wanny wolnostojące stały się synonimem elegancji i luksusu w łazience. Gdy tylko metraż pomieszczenia pozwala, zwykle od razu decydujemy się na to rozwiązanie. Urok wanien wolnostojących pasuje zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych łazienkach. Pozostaje jednak pytanie: jaką baterię wybrać do wanny wolnostojącej?

W artykule:


Wanny wolnostojące to bardzo popularne rozwiązanie, stosowane w większych łazienkach. Dodaje wnętrzu uroku i luksusowego wyrazu. Zaletą wanien wolnostojących jest szeroki wachlarz możliwości ich montażu.

Najpopularniejszym sposobem jest oczywiście postawienie ich w centralnym punkcie łazienki. Swobodny dostęp do wanny wymaga jednak dokładnego przemyślenia w kontekście umiejscowienia instalacji wodno-kanalizacyjnej, a co za tym idzie baterii wannowej.

Sprawdź >>> Marmurowa łazienka

Bateria do wanny wolnostojącej – czym się kierować przy zakupie?

Kluczowy jest wybór rodzaju baterii i jej sposobu montażu (ścienna, nawannowa czy stojąca na posadzce). Pamiętajmy, że bateria do wanny wolnostojącej jest ważnym elementem dekoracyjnym i warto wybierać jej stylistykę także pod tym kątem.

Dla długiej trwałości ważny jest materiał, z którego wykonana jest bateria, powłoki ją pokrywające oraz jakość podzespołów (głowic, mieszadeł, zaworów).

Bateria wannowa wolnostojąca – numer jeden do łazienki z wanną wolnostojącą

Jaką baterię wybrać do wanny wolnostojącej? Najpopularniejszą baterią do wanny wolnostojącej, a co za tym idzie najchętniej wybieraną, jest bateria wannowa wolnostojąca. Z racji tego, że bateria wolnostojąca jest baterią podłogową i nie jest to standardowe rozwiązanie, należy odpowiednio dostosować instalację wodną i poprowadzić przyłącza. Dlatego decyzje o wannie wolnostojącej i jej umiejscowieniu najlepiej podejmować jednocześnie z wyborem baterii.

Wśród licznych modeli baterii wannowych wolnostojących znajdziemy wersje jedno- i dwuuchwytowe - w różnych stylach, począwszy od tradycyjnych wzorów, skończywszy na bardzo nowoczesnych. Producenci zadbali również o funkcje tego rodzaju baterii wannowych, dlatego znalezienie modelu wyposażonego w termostat, pozwalającego ograniczyć zużycie wody oraz dostosować odpowiednio jej temperaturę, nie jest trudnym zadaniem.

Baterie wolnostojące dostępne są również w szerokiej palecie kolorów. W zależności od stylu, w jakim zaaranżujemy łazienkę, możemy wybrać kolor złoty, biały, czarny, miedziany, chromowany albo modele szczotkowane lub z połyskiem. Baterie wolnostojące w kolorze białym i czarnym świetnie wpasują się w stylistykę minimalistycznych łazienek. Modele złote i miedziane podkreślą charakter loftowych łazienek, zaś tradycyjny chrom sprawdzi się w projektach skandynawskich.

Producenci armatury nie zapomnieli oczywiście o miłośnikach bardziej klasycznych rozwiązań, w tym łazienek w stylu retro. Co za tym idzie, powstały specjalne kolekcje retro baterii wolnostojących, np. w kształcie słuchawki telefonicznej oraz z dwoma krzyżakowymi pokrętłami. Tego rodzaju baterie świetnie komponują się z wannami wolnostojącymi na ozdobnych tzw. “lwich nóżkach”.

Kran do wanny wolnostojącej – jak zamontować?

Baterię do wanny można zamontować na krawędzi misy (jeśli model jest na tyle szeroki, że na to pozwala i ma specjalny utwór), bezpośrednio na ścianie lub stojącą na posadzce. W przypadku wanien wolnostojących dobrze sprawdzają się wszystkie te opcje. Dla wanny stojącej w centralnej części łazienki najczęściej wybiera się baterie stojące, bezpośrednio na podłodze lub na specjalnie zaprojektowanej podstawie. Dla wanien przysuniętych do ściany częściej wybiera się baterie ścienne z odpowiednio długą wylewką.

Bateria wannowa wielootworowa do wanny wolnostojącej

Bateria wannowa stojąca doskonale pasuje do wanny wolnostojącej i świetnie podkreśla jej charakter, tworząc w łazience niemalże klimat domowego SPA. To jednak nie jest jedyna możliwość, gdy wybieramy baterię do wanny wolnostojącej! W towarzystwie wanny wolnostojącej pięknie prezentują się też funkcjonalne i estetyczne baterie wielootworowe.

Przeczytaj nasz poradnik >>> Jak wybrać wannę?

Baterie wannowe wielootworowe instalowane są w krawędzi wanny w wyciętych otworach. W większości wanien akrylowych nie ma obaw o uszkodzenie materiału podczas wycinania otworów. Co więcej, wielu producentów wanien akrylowych, w przypadku wycięcia w nich otworów pod baterię, nie odbiera gwarancji na zakupiony produkt.

 

Najważniejsze jest jednak, by zakupić odpowiednią wannę wolnostojącą z myślą o baterii wielootworowej, gdyż nie każda posiada wystarczająco szeroką krawędź. Zakup wanny wolnostojącej z wąskim rantem nie odbiera całkowicie możliwości zastosowania baterii wielootworowej, można bowiem umieścić baterię na półce lub specjalnym podeście w bezpośrednim sąsiedztwie wanny.

Baterie wielootworowe są bardzo funkcjonalne i estetyczne. Główną ich zaletą jest fakt, że wąż rączki prysznicowej jest dyskretnie schowany oraz nie przeszkadza podczas kąpieli. Ponadto taka forma baterii umożliwia zamontowanie wanny wolnostojącej w łazience w dowolnym miejscu.

W zależności od potrzeb użytkownika łazienki, rynek pozwala wybrać pomiędzy kilkoma rodzajami baterii wielootworowych. Możliwy jest bowiem zakup baterii wannowych z różną liczbą otworów: 3-otworowych4-otworowych i 5-otworowych. Czym się od siebie różnią? W skład baterii wannowych 3-otworowych wchodzą wylewka z przełącznikiem natrysku, słuchawka prysznicowa oraz uchwyt regulujący strumień i temperaturę wody. Dla porównania model z pięcioma otworami składa się z wylewki, rączki natryskowej oraz zaworów sterujących.

 

Baterie wannowe ścienne – gdzie się sprawdzą najlepiej?

Baterie zawieszone na ścianie nad wanną to dobry wybór w sytuacji, kiedy planujemy montaż wanny wolnostojącej, ale przysuniętej do ściany. To świetne rozwiązanie, kiedy ujścia wodne baterii mamy już wyprowadzone ze ściany, a jednak decydujemy się na wannę wolnostojącą. Wybierając baterię, trzeba jedynie wybierać spośród modeli, które mają długie wylewki do baterii. To ważne, aby kran sięgał odpowiednio daleko poza krawędź wanny, aby uniknąć rozchlapywania.

Przy wannach wolnostojących (szczególnie tych modelach, gdzie misa stawiana jest bezpośrednio na posadzce) trzeba też pamiętać, aby kupić odpowiednio niski syfon do wanny, który zazwyczaj i tak częściowo musi być zagłębiony w podłodze.

Baterie wannowe stojące

Choć to modele rzadko spotykane, to dają świetny efekt wizualny. To rozwiązanie dedykowane szczególnie do wanien wolnostojących, które montowane są w centralnej części łazienki lub pokoju kąpielowego, z dala od ścian i możliwości wyprowadzenia z nich ujść wodnych.

 

Baterie wolnostojące do wanny wymagają doprowadzenia podłączenia instalacji wodnej w posadzce – tam, gdzie ma stanąć bateria. To wymaga zaplanowania i wykonania już na etapie prac budowlanych osobnego odgałęzienia, by finalnie mieć możliwość podłączenia baterii w podłodze. Baterie stojące mocuje się zazwyczaj na osobnym postumencie koło wanny. Dzięki temu łączą praktyczną funkcję z dekoracyjnością. Daje to świetny efekt wizualny, szczególnie gdy postawimy baterię koło wanny z hydromasażem.

Wysokość baterii nad wanną

Jak dobrać poziom, na którym powinna być zamocowana bateria nad wanną? Wiele zależy od rodzaju wanny oraz od typu baterii. Nie ma konkretnych wytycznych w tym zakresie. Bateria powinna być na tyle wysoko, by bez problemu manewrować przy niej i móc swobodnie korzystać z węża słuchawki, a jednocześnie na tyle nisko, by spadający do wody strumień nie rozchlapywał się.

Zazwyczaj zamocowanie baterii , by wylewka sięgała około 20-25 cm nad krawędzią wanny, jest odpowiednie. Jednak sprawdźmy w praktyce, jaka wysokość zawieszenia baterii wannowej będzie najlepsza w naszym przypadku.

Bateria wodospad do wanny

Przypomina nieco bicze wodne znane z jacuzzi i parków wodnych. Szeroka wylewka i wylewający się z niej strumień pozwalają na relaksujący masaż w zaciszu domowej łazienki. To dobre uzupełnienie wanny z opcją hydromasażu, szczególnie dla osób, którym relaksujące kąpiele i masaż wodny sprawiają szczególną przyjemność.

 

Bateria wannowa podtynkowa do wanny wolnostojącej

Ostatnia propozycją, która pasuje się do wanny wolnostojącej, jest nowoczesna bateria wannowo prysznicowa podtynkowa. Niestety, bateria podtynkowa w towarzystwie wanny wolnostojącej generuje pewną komplikację, mianowicie wanna musi znaleźć się tuż przy ścianie i nie ma możliwości, aby została zamieszczona np. na środku łazienki.

Fakt ten sprawia, że baterie wannowe podtynkowe są rzadziej stosowane w łazience, jeśli montowana jest wanna wolnostojąca, gdyż zazwyczaj chcemy umieścić ją w centralnym miejscu wnętrza. Nie zmienia to jednak faktu, że baterie podtynkowe przypadną do gustu wszystkim osobom ceniącym nowoczesny design i proste, lecz urzekające wzornictwo.

Bateria do wanny z długą wylewką

Długość wylewki jest szczególnie ważna w przypadku baterii ściennej. Powinna być ona na tyle duża, by sięgać do wnętrza misy, bez rozchlapywania wody. Wolnostojące wanny prostokątne mają czasami szerszą krawędź, na której można zamontować baterię. Wybierając taki model, unikamy problemu szukania baterii z długą wylewką.