Wanny wolnostojące stały się synonimem elegancji i luksusu w łazience. Gdy tylko metraż pomieszczenia pozwala, zwykle od razu decydujemy się na to rozwiązanie. Urok wanien wolnostojących pasuje zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych łazienkach. Pozostaje jednak pytanie: jaką baterię wybrać do wanny wolnostojącej?


Wanny wolnostojące to bardzo popularne rozwiązanie, stosowane w większych łazienkach. Dodaje wnętrzu uroku i luksusowego wyrazu. Zaletą wanien wolnostojących jest szeroki wachlarz możliwości ich montażu.


Najpopularniejszym sposobem jest oczywiście postawienie ich w centralnym punkcie łazienki. Swobodny dostęp do wanny wymaga jednak dokładnego przemyślenia w kontekście umiejscowienia instalacji wodno-kanalizacyjnej, a co za tym idzie baterii wannowej.

Bateria wannowa wolnostojąca – numer jeden do łazienki z wanną wolnostojącą


Jaką baterię wybrać do wanny wolnostojącej? Najpopularniejszą baterią do wanny wolnostojącej, a co za tym idzie najchętniej wybieraną, jest bateria wannowa wolnostojąca. Z racji tego, że bateria wolnostojąca jest baterią podłogową i nie jest to standardowe rozwiązanie, należy odpowiednio dostosować instalację wodną i poprowadzić przyłącza. Dlatego decyzje o wannie wolnostojącej i jej umiejscowieniu najlepiej podejmować jednocześnie z wyborem baterii.


Wśród licznych modeli baterii wannowych wolnostojących znajdziemy wersje jedno- i dwuuchwytowe - w różnych stylach, począwszy od tradycyjnych wzorów, skończywszy na bardzo nowoczesnych. Producenci zadbali również o funkcje tego rodzaju baterii wannowych, dlatego znalezienie modelu wyposażonego w termostat, pozwalającego ograniczyć zużycie wody oraz dostosować odpowiednio jej temperaturę, nie jest trudnym zadaniem.


Baterie wolnostojące dostępne są również w szerokiej palecie kolorów. W zależności od stylu, w jakim zaaranżujemy łazienkę, możemy wybrać kolor złoty, biały, czarny, miedziany, chromowany albo modele szczotkowane lub z połyskiem. Baterie wolnostojące w kolorze białym i czarnym świetnie wpasują się w stylistykę minimalistycznych łazienek. Modele złote i miedziane podkreślą charakter loftowych łazienek, zaś tradycyjny chrom sprawdzi się w projektach skandynawskich.


Producenci armatury nie zapomnieli oczywiście o miłośnikach bardziej klasycznych rozwiązań, w tym łazienek w stylu retro. Co za tym idzie, powstały specjalne kolekcje retro baterii wolnostojących, np. w kształcie słuchawki telefonicznej oraz z dwoma krzyżakowymi pokrętłami. Tego rodzaju baterie świetnie komponują się z wannami wolnostojącymi na ozdobnych tzw. “lwich nóżkach”.


Bateria wannowa wielootworowa do wanny wolnostojącej


Bateria wannowa stojąca doskonale pasuje do wanny wolnostojącej i świetnie podkreśla jej charakter, tworząc w łazience niemalże klimat domowego SPA. To jednak nie jest jedyna możliwość, gdy wybieramy baterię do wanny wolnostojącej! W towarzystwie wanny wolnostojącej pięknie prezentują się też funkcjonalne i estetyczne baterie wielootworowe.


Baterie wannowe wielootworowe instalowane są w krawędzi wanny w wyciętych otworach. W większości wanien akrylowych nie ma obaw o uszkodzenie materiału podczas wycinania otworów. Co więcej, wielu producentów wanien akrylowych, w przypadku wycięcia w nich otworów pod baterię, nie odbiera gwarancji na zakupiony produkt.

Najważniejsze jest jednak, by zakupić odpowiednią wannę wolnostojącą z myślą o baterii wielootworowej, gdyż nie każda posiada wystarczająco szeroką krawędź. Zakup wanny wolnostojącej z wąskim rantem nie odbiera całkowicie możliwości zastosowania baterii wielootworowej, można bowiem umieścić baterię na półce lub specjalnym podeście w bezpośrednim sąsiedztwie wanny.


Baterie wielootworowe są bardzo funkcjonalne i estetyczne. Główną ich zaletą jest fakt, że wąż rączki prysznicowej jest dyskretnie schowany oraz nie przeszkadza podczas kąpieli. Ponadto taka forma baterii umożliwia zamontowanie wanny wolnostojącej w łazience w dowolnym miejscu.

W zależności od potrzeb użytkownika łazienki, rynek pozwala wybrać pomiędzy kilkoma rodzajami baterii wielootworowych. Możliwy jest bowiem zakup baterii wannowych z różną liczbą otworów: 3-otworowych4-otworowych i 5-otworowych. Czym się od siebie różnią? W skład baterii wannowych 3-otworowych wchodzą wylewka z przełącznikiem natrysku, słuchawka prysznicowa oraz uchwyt regulujący strumień i temperaturę wody. Dla porównania model z pięcioma otworami składa się z wylewki, rączki natryskowej oraz zaworów sterujących.


Bateria wannowa podtynkowa do wanny wolnostojącej?


Ostatnia propozycją, która pasuje się do wanny wolnostojącej, jest nowoczesna bateria wannowo prysznicowa podtynkowa. Niestety, bateria podtynkowa w towarzystwie wanny wolnostojącej generuje pewną komplikację, mianowicie wanna musi znaleźć się tuż przy ścianie i nie ma możliwości, aby została zamieszczona np. na środku łazienki.


Fakt ten sprawia, że baterie wannowe podtynkowe są rzadziej stosowane w łazience, jeśli montowana jest wanna wolnostojąca, gdyż zazwyczaj chcemy umieścić ją w centralnym miejscu wnętrza. Nie zmienia to jednak faktu, że baterie podtynkowe przypadną do gustu wszystkim osobom ceniącym nowoczesny design i proste, lecz urzekające wzornictwo.