Kupiłeś mieszkanie lub dom i nie możesz patrzeć na rzucające się w oczy na ścianach rury grzewcze lub gazowe? Znamy doskonale ten problem, który jest szczególnie trudny do rozwiązania w łazienkach. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pozwolą przemienić największą zmorę mieszkaniową w jedną z ciekawszych ozdób.


Rury grzewcze oraz gazowe w każdym domu powinny być przede wszystkim funkcjonalne oraz niezawodne, niemniej jednak każdemu z nas zależy na tym, aby je estetycznie zasłonić. Zdenerwowanych z powodu wyglądu rur uspokajamy – wykorzystując kilka sprawdzonych metod, w łatwy sposób możemy zabudować rury!

Zabudowa rur płytami kartonowo-gipsowymi w łazience

Jedną z najczęściej wybieranych metod maskowania rur jest obudowa kartonowo-gipsowa. Zanim jednak przystąpimy do prac, warto wiedzieć, jaką płytę kupić. Jeżeli sprawa dotyczy łazienki, która jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności, powinniśmy zakupić impregnowaną (czyli zieloną) płytę, która jest wodoodporna. Płyty kartonowo-gipsowe pozwalają dowolnie zabudować rury gazowe oraz grzewcze.


Oznacza to, że dzięki nim możemy nadawać obudowie dowolne kształty – dostosowane do naszych potrzeb oraz możliwości pomieszczenia. Obudowa ta charakteryzuje się także płaską, gładką i nieskazitelną powłoką. Taka powierzchnia może zostać zarówno pomalowana, jak i pokryta kafelkami. Płyty kartonowo-gipsowe pomimo, że zabierają określoną ilość miejsca, mogą zostać wykorzystane do zabudowy rur w małej łazience. W zależności od tego, jak umiejscowione są rury, po ich zabudowaniu może się okazać, że stworzyliśmy piękną i funkcjonalną półkę.

Zabudowa rur w mieszkaniu – różne możliwości

Na ścianach Twojego mieszkania lub domu znajdują się zarówno rury gazowe, jak i grzewcze. W jaki sposób sobie z nimi poradzić, tak by nie straciły na funkcjonalności, a jednocześnie nie raziły swoim mało estetycznym wyglądem?

Kilka słów o zabudowie rur gazowych

Rury gazowe są jednymi z ważniejszych w domu. Każdy, nawet najmniejszy błąd podczas ich instalacji może spowodować poważne konsekwencje, w tym takie, które mogą narazić nas na niebezpieczeństwo. Jeżeli zatem zdecydujemy się na ich ukrycie konstrukcją z karton-gipsu, pamiętajmy, aby umieścić w niej otwory wentylacyjne/rewizyjne – można je zakryć kratką lub rozetką. W razie nagłej potrzeby pozwolą one bez problemu dostać się do instalacji. Warto zamontować w pobliżu wspomnianych otworów czujnik gazu. To bardzo ważne przede wszystkim przez wzgląd na bezpieczeństwo nasze oraz domowników.

Zabudowa rur grzewczych – pod sufitem i nie tylko

W przypadku rur grzewczych znowu najlepszym rozwiązaniem okazuje się obudowa płytami kartonowo-gipsowymi. Niemniej jednak tego rodzaju zabudowa może stać się nie tylko maskownicą, ale i funkcjonalną ozdobą pomieszczenia. Przykładowo, jeśli rura umieszczona została pod sufitem, w stworzoną z profili aluminiowych oraz płyt kartonowo-gipsowych obudowę możemy śmiało umieścić punktowe oświetlenie. W ten sposób nie tylko zakryjemy rurę, ale również zyskamy na funkcjonalnej i atrakcyjnej wizualnie dekoracji. Obudowę kartonowo-gipsową z powodzeniem można wykorzystać także do zabudowy pionowych rur.

Maskowanie pionowych rur w mieszkaniu – metoda na kolor i zasłonkę

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do obudowy kartonowo-gipsowej, wykorzystajmy do zakrycia rur farbę. Powinna ona być w takim samym kolorze jak ściany, na których znajdują się rury. W ten sposób sprawimy, że będą one po prostu mniej widoczne.

Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami zasady – czego nie można ukryć to należy wyeksponować – zróbmy to właśnie z rurami! Niech staną się one elementem dekoracyjnym. Przykładowo w pomieszczeniu skandynawskim, w którym na ścianie króluje biel, pomalujmy rury na szaro lub czarno. W ten sposób stworzymy elegancki kontrast, który będzie stanowił tło dla całej aranżacji.

W bardzo banalny sposób możemy zasłonić rury znajdujące się w okolicy okna i to niezależnie od pomieszczenia, w jakim się znajdujemy. Wystarczy efektowna firanka lub zasłonka. Całkowite zakrycie rur znajdujących się nad oknem będzie uzależnione od wysokości zamontowania karniszy, dlatego starajmy się zrobić to maksymalnie wysoko. Nie kupujmy także firanek krótszych niż pionowe rury, gdyż zbyt krótki materiał odkryje pozostałą część instalacji.