Łazienka to bardzo wymagające i trudne do utrzymania w czystości pomieszczenie. Wilgoć, wysoka temperatura, brak odpowiedniej wentylacji – wszystko to ma wpływ na jej wyposażenie, a szczególnie na meble. Czy istnieją skuteczne sposoby, aby zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią? Przekonajcie się sami!


W ofercie producentów możemy znaleźć meble łazienkowe, które już na etapie produkcji zostały zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Do produkcji wykorzystano płyty odporne na wilgoć, a dodatkowo pomalowano je lakierem lub pokryto specjalną folią. Jednak nasze zaniedbania mogą skutkować koniecznością wymiany mebli na nowe. Dlatego warto wiedzieć, jak samodzielnie zabezpieczyć je przed negatywnym wpływem warunków panujących w łazience.Jak zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią – przede wszystkim zapobiegaj!


Najlepszym zabezpieczeniem łazienki przed wilgocią jest zapobieganie jej powstawaniu. Prawidłowa wentylacja oraz zakup pochłaniacza wilgoci może okazać się strzałem w dziesiątkę. Rynek oferuje w tym zakresie wiele możliwości. Najbardziej wydajnymi pochłaniaczami są modele elektryczne. Mniejsze wersje urządzenia kupimy już za 100 zł. Elektroniczne osuszacze powietrza szybko i skutecznie pozbędą się wilgoci z łazienki.

Dodatkowo producenci proponują również pochłaniacze z wkładami skraplającymi parę wodną, która trafia do pojemnika pochłaniacza. Niestety to rozwiązanie nie jest wydajne w przypadku łazienki, gdzie ilość pary wodnej w ciągu dnia jest naprawdę spora.


Sprawdzony sposób na wilgoć: impregnacja mebli


Drewniane meble łazienkowe


Meble wykonane z drewna wbrew pozorom nie są wymagające, a ich konserwacja nie jest wcale trudna i czasochłonna. Tak naprawdę wystarczy przetrzeć drewniane powierzchnie mebli specjalnym olejem do impregnacji tego surowca. Najlepiej nałożyć kilka warstw – najpierw jedną, a po kilku minutach kolejną. Meble zyskają nieco ciemniejszy odcień, ale będą dobrze zabezpieczone. Impregnaty do drewna znajdziemy w każdym markecie remontowo-budowlanym.
...i metalowe dodatki


Co zrobić kiedy meble nie są drewniane, a ich design w głównej mierze opiera się na połączeniu nowoczesnych, metalowych elementów z błyszczącymi dodatkami? Niestety metal w kontakcie z wilgocią, silnymi środkami chemicznymi oraz wysoką temperaturą szybko traci na swojej estetycznej wartości. Bardzo często możemy również zauważyć, że na frontach tworzy się pleśń lub grzyb. Jak temu zapobiec?

Pamiętajmy, że każdy z produktów powinien być wyposażony w instrukcję, która wyjaśnia – jak i za pomocą jakich środków je zabezpieczać. Etykieta powinna również tłumaczyć krok po kroku, jak wykonać impregnację oraz co jaki czas powtarzać zabieg. Zazwyczaj meble impregnujemy raz w roku, a cały proces działa na podobnej zasadzie, jak w przypadku powierzchni drewnianych. Nakładamy jedną warstwę preparatu, czekamy aż wyschnie i malujemy kolejną warstwę.Wykorzystaj wodoodporane farby

Poza impregnacją istnieje inny, sprawdzony sposób na zabezpieczenie mebli łazienkowych przed wilgocią. Rynek oferuje bowiem specjalne wodoodporne farby. Dzięki temu, że znajdziemy je w bardzo szerokiej palecie barw, na pewno dobierzemy taką, która stylistycznie sprawdzi się w naszej łazience.


Wodoodporną farbą po prostu malujemy mebel. To świetny sposób nie tylko na zabezpieczenie go przed skutkami wilgoci, ale również na odświeżenie jego wyglądu. Dzięki temu, nie wydając zbyt wielu pieniędzy, możemy całkowicie odmienić look starej szafki lub półki.

Meble łazienkowe z powodzeniem możemy także zabezpieczyć, wykorzystując zwykły lakier do drewna. Ochroni on powierzchnię nie tylko przed wpływem wilgoci i wysokiej temperatury, ale również doda meblom blasku. Dodatkowo właściwości lakieru znajdą szczególne zastosowanie w małych łazienkach. Jeżeli bowiem pokryjemy nim meble, będzie się od nich odbijało światło, tym samym optycznie powiększając wnętrze.