Jak uzupełnić ubytki w płytkach, aby te wyglądały jak nowe?

Łazienka

Płytki ceramiczne

  • calendar26.10.2019
  • Autor: Natalia Dur
Płytki typu patchworkPłytki typu patchwork

Remont starej łazienki lub kuchni to czasochłonne i stosunkowo drogie przedsięwzięcie, szczególnie jeśli planujemy wymianę płytek ceramicznych. Na szczęście istnieje alternatywne rozwiązanie pozwalające uzupełnić ubytki w płytkach, tak by wyglądały jak nowe.

W artykule:


Remont łazienki lub kuchni nie należy do najprzyjemniejszych i najtańszych. Szczególnie problematyczne jest kucie starych kafli, które w przypadku łazienki położone są zazwyczaj na każdej ze ścian, zaś w kuchni w części roboczej nad blatem kuchennym. Jeśli płytki są w dobrym stanie, możemy je odnowić, nawet jeśli znajdujemy na nich kilka dziur i ubytków. Podpowiadamy, jak skutecznie je zamaskować.

Czego użyć do naprawy płytek ceramicznych?


Nie da się ukryć, że płytki ceramiczne są najchętniej wybieranym materiałem na ściany i podłogi w łazience. Dostępne w ofertach producentów kolekcje wyróżniają się nowoczesnym i efektownym designem. Ponadto są trwałe, łatwe w utrzymaniu w czystości, odporne na działanie środków chemicznych oraz stanowią skuteczną ochronę ścian. Z powodzeniem sprawdzają się zarówno w dużych, jak i małych łazienkach.

Pomimo tego, że płytki są bardzo trwałe i wyłożenie nimi łazienki oznacza spokój z remontem na dobrych kilkanaście lat, zdarza się, że z czasem niszczeją. Pojawiają się na nich ubytki, a nawet dziury, które psują efekt wizualny łazienki. W zależności od koloru i faktury płytek ubytki są bardziej lub mniej widoczne.


Zazwyczaj najbardziej kłują w oczy dziury, rysy lub zadrapania na jasnych kaflach. Zdarza się, że sami jesteśmy autorami ubytków i dziur w kaflach łazienkowych. Tworzymy je w momencie wymiany podtynkowych akcesoriów łazienkowych lub zmiany ich miejsca. Powstają wówczas problematyczne do usunięcia dziury po wkrętach.


W takiej sytuacji nie musimy się jednak martwić. Wszelkie dziury w kafelkach możemy naprawić sami, bez konieczności wymiany płytek na nowe. Wystarczy, że zainwestujemy w zestaw naprawczy do płytek ceramicznych lub inny, w zależności od rodzaju problemu.

Do naprawy i odświeżania płytek przydać mogą się:

●    zestaw do usuwania starej fugi (w skład którego wchodzi elektryczna mikroszlifierka z zestawem różnych końcówek frezujących)
     
●    wypełniacz do płytek w postaci silikonu, specjalnej pasty przeznaczonej do     powierzchni ceramicznych lub kleju
     
●    zestaw naprawczy do płytek (który zawiera standardowo kilkanaście sztabek wypełniacza do płytek, szpachelkę do wypełniaczy, przyrząd do topienia wypełniaczy oraz bawełnianą ściereczkę)
     
●    preparat do konserwacji nawierzchni lub farba


Jak uzupełnić ubytki w płytkach?


Naprawa płytek ceramicznych nie jest trudna ani czasochłonna. Z powodzeniem poradzimy sobie z nią sami, bez konieczności wzywania fachowca. Jak zawsze w przypadku tego rodzaju prac, naprawę ubytków w płytkach rozpoczynamy od odpowiedniego przygotowania powierzchni. Płytki należy dokładnie wyczyścić, a tym samym usunąć wszelkie wykruszenia.


Następnie usuwamy starą fugę oraz odtłuszczamy powierzchnię płytek. Kiedy kafelki są dokładnie wyczyszczone i odtłuszczone nanosimy na dziurę w płytce masę wypełniającą. Nadmiar możemy delikatnie usunąć szpachelką. Następnie wygładzamy wypełniacz, aby płytka była równa. Całość powinniśmy jeszcze odpowiednio zabezpieczyć. Pomoże nam w tym specjalny preparat konserwujący nawierzchnię płytek.


Co w przypadku, kiedy nie damy rady dobrać odpowiedniej barwy wypełniacza do koloru płytek? Jest na to sprawdzony sposób! Możemy pomalować farbą do ceramiki masę wypełniającą, a po wyschnięciu delikatnie przeszlifować przemalowany ubytek za pomocą papieru ściernego. W ten sposób płytka zyska jednolity i właściwy kolor.


Sposoby na naprawienie uszkodzonych płytek podłogowych


Na podłodze zarówno w kuchni, jak i w łazience, zazwyczaj królują płytki podłogowe. Podobnie jak ścienne, one również narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia. Najczęściej są nimi pęknięcia, zarysowania, przetarcia oraz odklejanie się płytki od podłoża.
Wszelkiego rodzaju ubytki, zarysowania lub dziury, które z jakiegoś powodu powstały na płytkach podłogowych, możemy zamaskować używając podobnych produktów naprawczych, jak w przypadku płytek ściennych.


Również rozpoczynamy prace od dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia powierzchni. Następnie nakładamy odpowiednią ilość warstw wypełniacza do powierzchni kamiennych, płytek lub ceramiki. Jeśli po wyschnięciu kolor wypełniacza jest zgodny z kolorem kafli konserwujemy nawierzchnię. Jeśli nie, malujemy wypełniacz farbą do ceramiki o odpowiednim kolorze.



Co zrobić w przypadku, kiedy płytka podłogowa rusza się lub ewidentnie odkleiła się od podłoża? Wbrew naszym obawom naprawa nie będzie liczyła się z wielkim kosztem ani bardzo skomplikowaną naprawą. Najprościej w tej sytuacji usunąć delikatnie całą starą płytkę. Zaczynamy od pozbycia się starej fugi. Możemy usunąć ją za pomocą ostrego i dużego noża. Płytkę delikatnie wyjmujemy, a jej spód oczyszczamy dokładnie z pozostałości kleju. Następnie nakładamy nową warstwę kleju i mocujemy płytkę na nowo.


Odprysk na płytce ceramicznej – jak sobie z nim poradzić?


W zależności od rodzaju odprysku, jaki zaistnieje na płytce, możemy się go pozbyć na kilka sposobów. Jeśli odprysk jest stosunkowo głęboki i dość mocno widoczny, konieczne będzie użycie wypełniacza. Jeśli zaś rysa jest płytka i tylko delikatnie widoczna możemy zamaskować ją za pomocą kleju.