Niestety nie zawsze możemy sobie pozwolić na dwie łazienki. Warto jednak – jeżeli mamy wystarczająco dużo przestrzeni w mieszkaniu – wygospodarować miejsce na samodzielną toaletę. Dzięki niej unikniemy codziennych kłótni o dostęp do łazienki. Jak zaaranżować to pomieszczenie, by spełniało swoją funkcję, a jednocześnie było efektowne i stylowe?

Aby urządzić osobną toaletę, nie potrzebujemy dużego pomieszczenia. Czasami mały, niewykorzystany schowek wystarczy, by przerobić go na funkcjonalną przestrzeń. Dzięki dodatkowemu wc uporamy się z porannymi kolejkami do łazienki, a ze względu na jego niewielki metraż nie będziemy mieć problemu z utrzymaniem porządku.


Aranżacja małej toalety - jak ją zaplanować?


Niestety aranżacja małej toalety wbrew pozorom nie jest łatwa. To wręcz prawdziwe wyzwanie nie tylko dla nas, ale bardzo często również dla architektów. Niewielkie pomieszczenia są bardzo wymagające, a nawet najmniejsza remontowa pomyłka może nas sporo kosztować.


Aby zapobiec ewentualnym problemom, warto przygotować dokładny plan remontu. Należy uwzględnić w nim wymiary pomieszczenia oraz wybranych sprzętów i wyposażenia. Projekt pozwoli odpowiednio wcześniej zaplanować rozmieszczenie umywalki, miski WC oraz szafek łazienkowych. To bardzo ważne, gdyż to właśnie odpowiednie umiejscowienie wyposażenia, decyduje o tym, czy pomieszczenie jest funkcjonalne.


Jakie wymiary powinna mieć toaleta?


Napisana przez Ernsta Neuferta ,,biblia” architektów jasno wskazuje, że 0,86m x 1,61m to idealne wymiary domowego wc. Wymiary te dotyczą zarówno pomieszczenia dla domowników, jak i toalety dla gości – jeśli mamy na takową miejsce w naszym domu lub mieszkaniu.
Tak ograniczona przestrzeń zmusza nas do wykorzystania jedynie niezbędnych elementów wyposażenia oraz do zagospodarowania każdego centymetra, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej przestrzeni niezbędnej do komfortowego korzystania z toalety.


Aranżacja małej toalety – jakie płytki i oświetlenie?O sukcesie aranżacji wc w dużej mierze decydują płytki. W przypadku małej toalety warto postawić na takie, które optycznie powiększą wnętrze. Najlepszym wyborem na ściany do małej toalety są białe, duże płytki na wysoki połysk, które będą stanowiły doskonałe tło dla białej ceramiki i chromowanej armatury. Ponadto biel doskonale komponuje się z drewnem. Warto więc przełamać ją, kładąc na podłogę drewnopodobne płytki, a zamiast białej szafki podumywalkowej zamieścić drewnianą. Takie akcenty ocieplą wnętrze i sprawią, że stanie się ono przytulne.

To, że toaleta jest mała, nie oznacza, że nie możemy w niej nieco poszaleć. Srebrna mozaika nada wnętrzu eleganckiego wymiaru. Możemy nią m.in. wyłożyć obudowę stelaża podtynkowego, położyć na jednej ze ścian lub wykonać z niej ramę lustra.

Podobnie jak w łazience, kuchni czy w salonie, także w toalecie bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. Odpowiednie rozmieszczenie i układ świateł może wiele zmienić w projekcie toalety. Dobrze doświetlona będzie bardziej komfortowa. W małej toalecie doskonale sprawdzi się podwieszany sufit z halogenami. Dodatkowo po obu stronach lustra powinny pojawić się pasujące do stylu wnętrza kinkiety.


Miska WC do toalety


Aranżacja toalety opiera się przede wszystkim na wyborze miski WC. Od wielkości pomieszczenia zależy to, na jaką możemy sobie pozwolić. Zanim wybierzemy się do marketu remontowo-budowlanego lub zakupimy miskę w sklepie internetowym, sprawdźmy jaką przestrzenią dysponujemy. Jeśli decydujemy się na rozwiązanie podtynkowe, należy uwzględnić również stelaż podtynkowy i jego obudowę.  

Warto podkreślić, że miska wisząca to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku małej toalety. Przestrzeń wokół miski i pod nią dużo łatwiej utrzymać w czystości, a powstała na wskutek obudowy stelaża półka może posłużyć jako miejsce do przechowywania papieru toaletowego lub zapachu łazienkowego.
Jeśli nadal nie wiemy na jaką miskę WC się zdecydować – kierujmy się najważniejszą zasadą – aby wygodnie korzystać z miski ustępowej, pozostawmy z każdej strony od 25 do 30 cm wolnej przestrzeni.Jaką umywalkę umieścić w małej toalecie?


W toalecie umywalka służy głównie do mycia rąk, więc nie musi być tak duża jak w łazience. Warto zastanowić się nad umywalką z zaokrąglonymi brzegami lub nad modelem pozwalającym zamontować baterię umywalkową z boku. W ten sposób zachowamy cenną przestrzeń, nie tracąc przy tym komfortu z użytkowania sprzętu. Zazwyczaj umywalki do małych toalet lub łazienek powinny mieć długość od 25 do 35 cm.

Jeśli zamierzamy zakupić umywalkę wiszącą, zadbajmy o jej odpowiedni montaż i umieśćmy ją na wysokości od 75 cm do 85 cm. W zależności od modelu umywalki dobierzmy do niej odpowiednią baterię. Modele o zbyt długiej wylewce sprawią, że korzystanie z małej umywalki będzie trudne i sprawi, że będziemy wszędzie rozchlapywać wodę.Aranżacja toalety – kwestia akcesoriów


Niezwykle istotną rolę w aranżacji małej toalety odgrywają dodatki i akcesoria łazienkowe. Ich wybór nie może być przypadkowy, wręcz przeciwnie – powinien być dokładnie przemyślany. W toalecie najlepiej sprawdzą się akcesoria, które możemy zamontować do ściany. Wówczas dozownik do mydła czy szczotka do WC nie będą zajmowały cennego miejsca, a mimo to zawsze będą pod ręką.


Niezbędnym dodatkiem jest również lustro. Im większe tym lepiej, gdyż posłuży ono nie tylko jako efektowna dekoracja czy element umożliwiający przejrzenie się, ale również optycznie powiększy przestrzeń, co w przypadku małej toalety jest niezmiernie ważne. Pamiętajmy, by wszelkie dodatki były spójne oraz zgodne ze stylem całego pomieszczenia. W ten sposób unikniemy aranżacyjnego chaosu, a zyskamy nowoczesne i stylistycznie spójne .