Jak urządzić balkon? 6 sprawdzonych porad

Poradnik

Aranżacja

  • calendar21.04.2022
  • Autor: Natalia Dur
Kącik wypoczynkowy na balkonieKącik wypoczynkowy na balkonie

Balkon często traktowany jest jak składzik na rowery albo suszarnia na pranie. Tymczasem niewielkim nakładem sił można tu stworzyć bardzo klimatyczną przestrzeń, sprzyjającą wyciszeniu i relaksowi. Jak urządzić balkon, by był subtelnym przedłużeniem mieszkania i pozwalał na prawdziwy wypoczynek? Podpowiadamy!

W artykule:


Jak urządzić balkon w bloku? Zacznij od podłogi

Urządzanie balkonu najlepiej rozpocząć od jego podstawy, czyli od podłogi. Zazwyczaj podłoga balkonowa wykonana jest z ceramicznych płyt lub z betonu. Taka nawierzchnia często jest mało atrakcyjna i nieprzyjemna dla gołych stóp, dlatego warto poddać ją drobnej metamorfozie.

Najprostszym sposobem na wzmocnienie przytulności i zyskanie miękkiego podłoża do przechadzki na bosaka jest rozłożenie dywanu (lub kilku mniejszych dywaników). Takie rozwiązanie jest proste i stylowe, ale może być zastosowane jedynie wtedy, gdy balkon jest zadaszony. Zamoczony dywan nie tylko nie jest przyjemny, ale też może szybko się zniszczyć.
Dywan przeznaczony na balkon nie powinien być wykonany z naturalnego włosia, ponieważ taki jest mało odporny na wilgoć i słońce. Lepiej sprawdzą się tu dywany z antystatycznego polipropylenu. Są mało wrażliwe na zmienne warunki pogodowe i dobrze się czyszczą. A to ważne, ponieważ na balkonowej podłodze łatwo gromadzi się brud i pyłki z drzew i traw, które warto regularnie usuwać.

Innym sposobem na podkręcenie balkonowej podłogi jest zastosowanie drewnianych desek lub paneli. Muszą być odporne na zmienne warunki pogodowe, a także na działanie wody, pleśni i grzybów.


Dużą popularnością cieszy się też sztuczna trawa. Jeśli podoba ci się taka aranżacja, wybierz materiał wysokiej jakości – taki, który się nie kruszy i nie ma ostrej powierzchni.
Jeśli zależy ci na intymności i chcesz zapewnić sobie ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, zadbaj też o odpowiednią osłonę balkonu.

Jak można osłonić balkon? - infografika

Sprawdź >> Grill ogrodowy – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jak urządzić balkon? Wybierz odpowiednie meble balkonowe

Ważnym elementem balkonowej aranżacji są meble. Powinny być nie tylko wygodne, ale też lekkie i najlepiej – wielofunkcyjne (np. służące do wypoczynku i do przechowywania). Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, duży zestaw wypoczynkowy na taras niekoniecznie się tu sprawdzi.

Zdecydowanie lepiej postawić na siedzisko ze schowkiem, w którym można przechować poduszki, koce, doniczki czy akcesoria służące do przesadzania roślin. W zależności od rozkładu balkonu można postawić je:

  • pod ścianą przy oknie
  • naprzeciw wyjścia na balkon
  • z boku (po prawej lub lewej stronie)

 

Dobrym rozwiązaniem na niewielki balkon są też meble ogrodowe składane – zwłaszcza stolik i krzesła. Gdy nie są potrzebne, można je złożyć i odstawić pod ścianę lub odwiesić na specjalny hak. Dzięki temu zyskasz miejsce na rozłożenie leżaka (gdy chcesz się opalić) lub maty do ćwiczeń (aby wykonać gimnastykę na świeżym powietrzu).

Jeśli zależy ci na komforcie, wyznacz kącik na huśtawkę lub wiszący fotel ogrodowy. Pamiętaj jednak, że fotele wiszące zajmują więcej miejsca, więc na bardzo małej przestrzeni mogą się nie sprawdzić.

huśtawka na balkonie

Bez względu na to, jakie meble wybierzesz, sprawdź, czy są odporne na zmienne warunki pogodowe i na tyle stabilne, by nie poddać się mocniejszym podmuchom wiatru. Odpowiednie modele na balkon znajdziesz w kategorii: meble ogrodowe.

Sprawdź >> Meble ogrodowe na taras i balkon – jak wybrać praktyczne i stylowe rozwiązania.

Urządzanie balkonu – jak dobrać rośliny?

Żaden, nawet najmniejszy balkon nie może obyć się bez roślin. To one dbają o nasz wypoczynek i pozwalają poczuć się jak w przydomowym ogrodzie. Dobierając rośliny balkonowe trzeba kierować się nie tylko metrażem, ale też kierunkiem, na który wychodzi balkon, stopniem jego nasłonecznienia, stylem, jaki chcesz stworzyć oraz trudnością pielęgnacji konkretnych roślin.
Na słonecznym balkonie dobrze sprawdzą się m.in.

  • petunia kaskadowa
  • werbena
  • Sundaville
  • lawenda

 

Na balkonie, na którym dominuje cień, dobrze poradzą sobie m.in.:

  • fuksja
  • gerbera doniczkowa
  • dzwonki
  • lobelia przylądkowa

 

Wszystkie kwiaty możesz hodować w stojących albo wiszących donicach. Przy niektórych możesz wykorzystać też pergole balkonowe, na których można prowadzić mały kwitnący ogród. Obok kwiatów warto posadzić też zioła. Pięknie pachną i mogą być wykorzystane do przyrządzania domowych potraw.


Oprócz kwiatów i ziół na balkonie dobrze znaleźć też miejsce na iglaki (np. tuje szmaragdowe, cyprysy, sosna bośniacka) – nie zajmują dużo miejsca, a zapewniają przyjemne doznania wizualne i dają upragniony cień w upalne dni. Pięknie prezentują się w donicach stojących przy balustradach.


Doskonałą, choć dość rzadko wykorzystywaną propozycją na balkon są też drzewa – koniecznie szczepione, które nie wyrastają poza określoną wysokość. Najlepiej postawić na rodzime drzewka liściaste. Latem zapewniają cień, a zimą zrzucają liście, więc nie zabierają słońca, którego w tym okresie i tak jest bardzo mało.

Jak urządzić mały balkon? Przydatne triki - infografika

Jak zaaranżować balkon? Postaw na klimatyczne dodatki 

Aby balkon doskonale pasował do mieszkania i był jego naturalnym przedłużeniem, najlepiej potraktować go jako kolejne domowe pomieszczenie. Warto użyć tu takich samych kolorów, jakie dominują w mieszkaniu i zrealizować całą aranżację zgodnie ze stylem panującym we wnętrzu. Oprócz odpowiednich mebli balkonowych i ciekawych roślin, powinny się tu znaleźć stosowne dodatki, np.:

  • tkaniny – zwiewne zasłony (o niskiej grubości i luźnym splocie) osłabiające wpływ promieni słonecznych i chroniące przed owadami albo zasłony całkowicie zaciemniające, np. typu blackout albo dimout. Te ostatnie są ciężkie i grube, więc nie unoszą się na wietrze. Oba rodzaje zasłon powinny mieć jasny kolor – będą pasować do wszystkiego i nie wyblakną przy dużym natężeniu słońca,

 

  • tekstylia – miękkie poduszki, pledy lub ciepłe koce, które przyjemnie otulą ciało w chłodne wieczory,

 

  • zawieszki, czyli wiszące dekoracje, które można umocować na balkonie za pomocą haczyka lub sznurka. Mogą to być dzwonki reagujące na podmuchy wiatru, ażurowe serduszka, lampiony itd. Możliwości jest mnóstwo!

 

meble i dodatki na balkonie

Jeśli balkon ma być prawdziwym przedłużeniem salonu, możesz tu wprowadzić również typowo salonowe dekoracje, np. zawiesić na ścianie kilka ciekawych grafik czy obrazów, stylowy zegar albo typowy dla stylu boho łapacz snów. Dzięki nim balkon zyska na przytulności. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić. Ograniczoną przestrzeń łatwo zagracić.

Urządzasz balkon? Nie zapomnij o oświetleniu

Aranżacyjną kropką nad i, zarówno w domu, jak i na balkonie, jest dobrze dobrane oświetlenie. To na balkonie powinno przede wszystkim budować klimat odprężenia i relaksu. Nie musi być więc wcale tak jasne, jak to wybierane do mieszkania (nawet nie powinno, jeśli mieszkasz w bloku – zbyt jasne światło może przeszkadzać sąsiadom). Aby oświetlić mały balkon zazwyczaj wystarczy jedna żarówka o niewielkiej mocy. Na większym lepiej zainstalować dwa lub nawet trzy źródła światła.

Jakie lampy wybrać na balkon?  - infografika

Warto pamiętać, że lampy na balkon powinny spełniać te same standardy, co oświetlenie ogrodowe. One również są narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych, zmiennych temperatur, promieniowania UV, wiatru i deszczu. Lampy, które pozostają na balkonie przez cały rok i mogą być narażone na bezpośredni kontakt z silnym deszczem (nie są zadaszone), powinny mieć stopień IP wynoszący 44 lub więcej. Lampy montowane pod dachem mogą mieć nieco niższy stopień ochrony – IP23 (lub więcej).


Jeśli na balkonie nie ma poprowadzonej instalacji elektrycznej, najlepiej postawić na lampy solarne, reagujące na światło słoneczne. Co oczywiste, takie oprawy również muszą być odporne na zmienne czynniki pogodowe, ale na zimę najlepiej wnieść je do domu. Niskie temperatury sprawiają, że żywotność akumulatorów znacząco spada.


Sprawdź >> Oświetlenie ogrodu – jakie lampy wybrać i gdzie je umieścić?