Każdej łazience przyda się od czasu do czasu odświeżenie. Zważywszy na to, że kapitalny remont tego pomieszczenia przeprowadzamy zwykle dwa razy w ciągu naszego życia i kosztuje on wiele wysiłku, warto wykorzystywać niewielkie zabiegi, by całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia. Jak to zrobić?


Wymień miskę WC


Wymiana toalety jest stosunkowo prostym zabiegiem, który nie wymaga szczególnie wielkiego wysiłku. Największym wyzwaniem będzie oczywiście odpowiednie i szczelne podłączenie jej do sieci kanalizacyjnej i wodnej. Ale taka zmiana niebagatelnie wpłynie na wystrój łazienki. Jak?

Wybierz kryte mocowania wiszącego WC


Przede wszystkim w taki sposób, że nieremontowaną od wielu lat łazienkę można wyposażyć w ceramikę o dużo bardziej estetycznym, białym kolorze oraz dużo ładniejszym designie. Jeżeli łazienka jest wyposażona już w stelaż podtynkowy, wystarczy wymienić miskę wiszącą. Jaka będzie najlepsza? Oczywiście taka, która ma kryte mocowania.

Gładka powierzchnia jest dużo łatwiejsza w czyszczeniu – w tradycyjnych toaletach, w jej bocznych częściach, zwykle znajdują się zakamarki, których mycie jest wyzwaniem. Tymczasem miska WC z krytymi mocowaniami, taka jak Modo Pure Oval , jest jednolicie gładka, dzięki czemu czyszczenie jest wyjątkowo proste.


Toaleta stojąca? Ogranicz sprzątanie!


W przypadku stojącej miski WC również istnieje takie rozwiązanie. Toalety stojące z kolekcji Nova Pro Premium  zostały wyposażone w jednolicie gładkie postumenty, dzięki którym nie ma miejsc, w których mógłby gromadzić się brud.

To także łatwiejsze czyszczenie powierzchni przy styku miski z podłogą. Kąt takiego połączenia wynosi niemal równo 90°, a to oznacza, że nie ma drobniejszych zagięć, a sam proces sprzątania jest szybszy i łatwiejszy.

Niezwykle istotne jest także wnętrze miski WC. Aby zadbać o łatwe sprzątanie warto dobrać miskę bez kołnierza. A jaka będzie lepsza, jeżeli nie ta z pionierską technologią KOŁO Rimfree? Dzięki takiemu rozwiązaniu toaleta zużyje mniej wody na spłukiwanie i jednocześnie zadbasz o więcej higieny w łazience.


Zasadniczą różnicą między miskami Rimfree a zwykłymi toaletami jest usunięcie wewnętrznego kołnierza. Jego brak to również brak zakamarków, w których mogą rozmnażać się groźne zarazki – wystarczy przypomnieć sobie, jak uciążliwe było czyszczenie tej okolicy. Teraz znika! Wystarczy przetrzeć krawędź miski ściereczką lub delikatnym mleczkiem – i gotowe!

Wymień umywalkę i armaturę


Podobnie jak w przypadku toalety, relatywnie łatwo jest wymienić umywalkę i baterie łazienkowe. Jaką umywalkę dobrać?

Najważniejsze jest określenie jej rozmiaru na podstawie wielkości łazienki. Mała umywalka nie ma sensu w pomieszczeniu o dużym metrażu, podobnie jak szeroka umywalka w małej toalecie. Najlepiej skupić się na własnej wygodzie i jeżeli dotychczasowa umywalka była odpowiednia rozmiarem, nie przekraczać go i dobrać podobną wielkościowo.

Kształt umywalki również ma znaczenie. W przypadku tradycyjnego designu łazienki warto rozważyć półokrągłe umywalki wiszące w połączeniu z owalną miską WC. Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad bardziej designerskim rozwiązaniem, połącz prostokątną miskę WC z umywalką o podobnym kształcie – taką jak KOŁO Modo.Zmiana armatury również ma niebagatelne znaczenie – jeżeli Twoja łazienka ma kilka detali w kolorze czarnym, warto dobrać czarną, matową baterię. Albo w ten sposób zapoczątkować wykorzystywanie tego rodzaju rozwiązań. Do jasnych wnętrz będzie pasować natomiast armatura w kolorze złotym.

Co wybrać pod umywalkę? Meble łazienkowe!

Pozostaje również kwestia montażu takiej umywalki. Z jednej strony wydaje się, że zwykłe powieszenie jej na ścianie to najprostszy wybór. Ale czy najpiękniejszy i najbardziej funkcjonalny?

Dlaczego nie pokusić się o dedykowany blat i wybrać niezwykle modne ostatnio rozwiązanie w postaci umywalek stawianych na blat? Albo pójść o krok dalej i skorzystać z wyboru umywalek wpuszczanych w blat lub podblatowych. Rozwiązań jest tyle ile pomysłów!

Dla tych, dla których liczy się przede wszystkim funkcjonalność, najlepszym wyborem będzie skompletowanie umywalki z szafką podumywalkową. Będzie ona dodatkową przestrzenią do przechowywania łazienkowych akcesoriów.

Nawet w niewielkich łazienkach warto zdecydować się na podobne rozwiązanie – niezagospodarowana przestrzeń pod umywalką to doskonałe miejsce, by wykorzystać ją poprzez montaż odpowiedniego mebla, który nie tylko będzie funkcjonalny, ale też wyjątkowo piękny. Za przykład niech posłuży kolekcja mebli Nova Pro Premium , doskonale wpasowująca się we współczesne trendy łazienkowe.


Nowe, lepsze lustro


To chyba najważniejszy punkt dla małych metraży. Łazienki wyposażone w większe lustra automatycznie zyskują na optycznej wielkości oraz jasności. Oznacza to, że nawet pozbawiona okna łazienka może być szczególnie jasna. Wystarczy przemyślnie rozmieścić oświetlenie, a to w połączeniu z szerokim lustrem zagwarantuje odpowiednią jasność całemu wnętrzu.

Większe lustro można połączyć również z przestrzenią do przechowywania, wybierając szafkę z lustrem. Warto jednak uważać, by nie przytłoczyć całego pomieszczenia nadmiarem mebli – malutkie łazienki mogą stać się nie malutkie, ale optycznie ciasne i nieprzyjemne. Dlatego należy taki wybór najpierw poważnie przemyśleć.


Jednak w razie gdy metraż łazienki pozwala na skorzystanie z takiego rozwiązania, będzie ono z pewnością sprawdzać się znakomicie. Szczególnie wtedy, gdy zadbamy o dobranie jej do pozostałych elementów wyposażenia. Ciekawym wyborem zawsze są szafki z lustrem KOŁO Twins, które wyróżnia lustrzana powierzchnia nie tylko samych drzwiczek, ale także zewnętrznych ścianek mebla.

Niewielkie zmiany w łazience mogą dać wielki efekt. Zobacz, czego z marką KOŁO możesz dokonać w swojej! Sprawdź nasze produkty i stwórz wnętrze, o którym marzysz od dawna!

Artykuł powstał we współpracy z marką KOŁO.