Zanim rozpoczniemy remont czy urządzanie łazienki, musimy zarówno wybrać płytki, jak i obliczyć, ile ich będziemy potrzebować. Aby prawidłowo określić niezbędną ilość płytek do naszego pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów.


Wielkość powierzchni

Aby obliczyć wielkość powierzchni pomieszczenia, musimy dowiedzieć się, jakie wymiary mają ściany i podłoga.

Ściany - mierzymy szerokość każdej ściany, dodajemy do siebie szerokości wszystkich ścian, a następnie mnożymy ten wynik przez wysokość, do której chcemy położyć płytki (może to być np. 3 wysokości ściany lub do samego sufitu). Nie odejmujemy powierzchni przewidzianych otworów (tj. drzwi, okien), ponieważ zapas płytek ściennych przyda się na ewentualne straty materiałowe.

Podłoga - mierzymy długość i szerokość podłogi, a następnie mnożymy uzyskane wyniki i otrzymujemy wielkość podłogi. Gdy to wiemy, czas przejść do kolejnego etapu: jak kłaść kafelki?


Jak położyć kafelki?

Zawsze kupujemy o 10-15 proc. więcej płytek, niż wynika to z powierzchni, jaką zamierzamy nimi pokryć. Bardzo ważnym aspektem przy obliczaniu ilości potrzebnych płytek jest sposób ich położenia – prosto czy w karo. Przyjmuje się, że przy klasycznym sposobie układania płytek należy kupić:

- 10% więcej przy powierzchni do 10 m2,
- 5% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m2,
- 3% więcej przy powierzchni powyżej 50 m2;

Zaś przy ułożeniu w karo:
- 20% więcej przy powierzchni do 10 m2,
- 10% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m2,
- 5% więcej przy powierzchni powyżej 50 m2.

Elementy dekoracyjne

Jeśli chcemy w naszej łazience umieścić elementy dekoracyjne, takie jak dekory, cokoły albo listwy, powinniśmy je uwzględnić w naszych obliczeniach. Zastanówmy się, ile takich elementów chcemy wykorzystać, a następnie odejmijmy ich powierzchnie od całkowitej powierzchni ścian i podłogi (o ile na niej też mają się znaleźć elementy dekoracyjne), na które chcemy położyć płytki.

Ponadto powinniśmy nabyć nieco więcej płytek niż wynika z obliczeń, nawet uwzględniając straty materiałowe, na ewentualne naprawy w przyszłości. Może się bowiem zdarzyć, że płytki pękną, wyszczerbią się lub porysują, wówczas – posiadając kilka czy kilkanaście w zapasie – będziemy mogli łatwo wymienić te uszkodzone. Zakup płytek tej samej serii u tego samego producenta w późniejszym czasie nie daje bowiem gwarancji, że będą one identyczne z tymi zakupionymi wcześniej – mogą różnić się nieco odcieniem, wielkością lub grubością.

Zapisz