Zanim rozpoczniemy remont czy urządzanie łazienki, musimy zarówno wybrać płytki, jak i obliczyć, ile ich będziemy potrzebować. Aby prawidłowo określić niezbędną ilość płytek do naszego pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów.


Wielkość powierzchni:

Aby obliczyć wielkość powierzchni pomieszczenia, musimy dowiedzieć się, jakie wymiary mają ściany i podłoga.

Ściany - mierzymy szerokość każdej ściany, dodajemy do siebie szerokości wszystkich ścian, a następnie mnożymy ten wynik przez wysokość, do której chcemy położyć płytki (może to być np. 3 wysokości ściany lub do samego sufitu). Nie odejmujemy płytek na przewidziane otwory (drzwi, okno), ponieważ zapas przyda się na ewentualne straty materiałowe.

Podłoga - mierzymy długość i szerokość podłogi, a następnie mnożymy uzyskane wyniki i otrzymujemy wielkość podłogi. Gdy to wiemy, czas przejść do kolejnego etapu: jak kłaść kafelki?Jak położyć kafelki - zawsze kupujemy o 10-15 proc. więcej płytek, niż wynika to z powierzchni, jaką zamierzamy nimi pokryć. Bardzo ważnym aspektem przy obliczaniu ilości potrzebnych płytek jest sposób ich położenia – prosto czy w karo. Przyjmuje się, że przy klasycznym sposobie układania płytek należy kupić:

- 10% więcej przy powierzchni do 10 m2,
- 5% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m2,
- 3% więcej przy powierzchni powyżej 50 m2;

Zaś przy ułożeniu w karo:
- 20% więcej przy powierzchni do 10 m2,
- 10% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m2,
- 5% więcej przy powierzchni powyżej 50 m2.

Elementy dekoracyjne - jeśli chcemy w naszej łazience umieścić elementy dekoracyjne, takie jak dekory, cokoły, listwy, powinniśmy je uwzględnić w naszych obliczeniach. Zastanówmy się, ile takich elementów chcemy wykorzystać, a następnie odejmijmy ich powierzchnie od całkowitej powierzchni ścian i podłogi (o ile na niej też mają się znaleźć elementy dekoracyjne), na które chcemy położyć płytki.

Ponadto powinniśmy nabyć nieco więcej płytek niż wynika z obliczeń, nawet uwzględniając straty materiałowe, na ewentualne naprawy w przyszłości. Może się bowiem zdarzyć, że płytki pękną, wyszczerbią się lub porysują, wówczas – posiadając kilka czy kilkanaście w zapasie – będziemy mogli łatwo wymienić te uszkodzone. Zakup płytek tej samej serii u tego samego producenta w późniejszym czasie nie daje bowiem gwarancji, że będą one identyczne z tymi zakupionymi wcześniej – mogą różnić się nieco odcieniem, wielkością lub grubością.

Zapisz