Projektując nowoczesną łazienkę, dużą uwagę skupiamy na jej funkcjonalności. Do wyboru mamy wiele innowacyjnych technologii, które mogą znacząco podnieść nasz komfort użytkowania. Warto sprawdzić je już na etapie projektu, aby móc wprowadzić je przed rozpoczęciem prac. Zwłaszcza, że z racji rozszerzenia się oferty rynkowej, cenowo stają się coraz bardziej przystępne.

Inteligentna łazienka

Wiele ze współczesnych sprzętów jest zautomatyzowana. Natomiast, kiedy akcesoria te są wyposażone w detektory i czujniki i zaczynają ze sobą współpracować – mamy już do czynienia z tzw. inteligentnym domem.
tablet do obsługi inteligentnego domu
Te niezwykle pomocne funkcjonalności możemy również wprowadzić do łazienek. I, wbrew pozorom, są to całkiem dostępne - i przystępne - propozycje. Nowoczesne technologie w łazience możemy podzielić na dwie kategorie – te, które podnoszą nasz komfort oraz te, które są ukierunkowane na oszczędzanie i ekologię. Zacznijmy od tych pierwszych.

Nowoczesne technologie w łazience podnoszące komfort życia

Aktywne szkło zmieniające przezierność

Aktywne szkło to takie, które pod wpływem prądu elektrycznego zmienia swoją nieprzezierną postać na przezroczystą. To technologia, która znajdzie swoje zastosowanie na przykład w przypadku urządzania pokoju sypialno-kąpielowego. Dzięki temu łazienka zostanie naturalnie oświetlona promieniami padającymi ze strony sypialni. Kiedy chcemy sobie zapewnić prywatność – wystarczy wcisnąć przycisk, a szkło stanie się matowe. Nie traci jednak swoich właściwości przepuszczania światła. 

Wanna z hydromasażem 

W pokoju kąpielowym nie może zabraknąć wanny z hydromasażem. Dla niektórych to zbędny gadżet, dla innych wymarzony sprzęt, aby móc się w pełni zrelaksować. Taka wanna może być szczególnie przydatna dla osób z problemami zdrowotnymi lub trenującymi – masujące dysze mają wiele zastosowań medycznych, pomagają też zregenerować ciało po wysiłku fizycznym.

Zdalne nalewanie wody, ustawienie muzyki, światła i zapachu

Po ciężkim dniu czasem nie mamy sił ani cierpliwości, by poczekać na to, aż wanna napełni się wodą. Wtedy, choć mamy ochotę na leniwy relaks w wannie, decydujemy się na szybki prysznic. Ale wcale nie musi tak być! Współczesne technologie pozwalają na to, aby zdalnie – przez aplikację – nie tylko nalać wody do wanny, ale także włączyć ulubioną muzykę (puszczaną przez wbudowane w ściany głośniki odporne na wilgoć), ustawić oświetlenie, aby dawało nastrojowe światło, a nawet rozprzestrzenić zapach. I to wszystko z pozycji kanapy. Któż by się oparł takim przyjemnościom?
nalewanie wody do wanny

Wygodne w trakcie kąpieli (i nie tylko) jest też sterowanie wszystkimi systemami przy użyciu asystenta głosowego. Mokre ręce nie powstrzymają nas już przed włączeniem ulubionej piosenki, zmianą poziomu głośności, odebraniem przychodzącego połączenia czy włączeniem pełnego oświetlenia po skończonym relaksie, aby bezpiecznie wyjść z wanny.

Wielofunkcyjna kabina prysznicowa

Dla nielubiących kąpieli w wannie także istnieją wspaniałe, ułatwiające życie funkcjonalności. Na rynku występuje spory wybór wielofunkcyjnych kabin prysznicowych. Oferują one kąpiele parowe, bicze wodne oraz różne programy masażu wodą. Ale to nie wszystko. Pod prysznicem mogą znajdować się głośniki, a nawet ekrany, które podłączone do smartfona, odtwarzają muzykę, odbierają telefon lub pokazują naszą skrzynkę pocztową.
wielofunkcyjny prysznic

Chromoterapia

Chromoterapia, czyli inaczej terapia kolorami to kolejne udogodnienie, którą z profesjonalnych salonów SPA możemy przenieść do naszych prywatnych łazienek. Chromoterapia często połączona jest z muzykoterapią – to znaczy, że kolorom światła, które zmieniają się w określonych sekwencjach, towarzyszy odpowiednio dobrana i zharmonizowana muzyka. Programy są sterowane zdalnie.

Lustro z wbudowanym ekranem

Ekrany telewizora wbudowanego i wysuwającego się z sufitu to już przeżytek. Dzisiaj korzystamy z nowoczesnych luster, które mają wbudowane ekrany. Dzięki temu, myjąc zęby, możemy obejrzeć wiadomości, posłuchać muzyki czy odczytać maila. Wieczorem natomiast, łazienkę możemy zamienić w strefę SPA połączoną z kinem domowym. Po wyłączeniu ekran wygląda jak standardowe lustro. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu bezprzewodowej transmisji danych – dźwięku i obrazu.

Zdalne ustawienie ogrzewania

Zdalnie w łazience możemy ustawić nie tylko nalewanie wody do wanny czy oświetlenie, ale także zmienić temperaturę w pomieszczeniu – na przykład kąpiąc małe dziecko lub po wyjściu spod prysznica czy wanny, tak aby podłoga była podgrzewana (pod warunkiem, że mamy zainstalowane ogrzewanie podłogowe).

Toaleta z funkcją bidetu

Gdy w łazience brakuje miejsca, przydatna może okazać się toaleta z funkcją bidetu. Deska myjąca może być zaprogramowana według konkretnych upodobań – można dobrać kierunek i siłę strumienia wody oraz suszenie ciepłym powietrzem.

Regulowane sprzęty

To bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie w przypadku, gdy w domu mieszkają dzieci, osoby starsze czy osoby z niepełnosprawnością. Regulowane mogą być stelaże do misek WC oraz umywalki.

Ustawianie scen

Zdalne ustawienia w łazience mogą być połączone ze sobą w konkretne „sceny”. Przykładowo, dzięki temu, za pomocą jednego przycisku, będziemy mieć przygotowaną pełną kąpiel, wybierając scenę „relaksująca kąpiel w wannie”. W drodze z pracy wanna sama wypełni się wodą o odpowiedniej temperaturze i w odpowiedniej ilości, podłoga będzie przyjemnie ciepła, przygotowane zostaną nastrojowa muzyka, światło, zapach.
wanna z relaksującymi akcesoriami

Inne przydatne inteligentne funkcjonalności

W łazience, jak i w innych pomieszczeniach w domu, przydadzą się również takie funkcjonalności jak automatyczne zasuwanie rolet czy wyłączenie klimatyzacji przy otwieraniu okien.
telefon komórkowy

Nowoczesne technologie w łazience, które pomagają w oszczędzaniu wody i energii

Elektroniczne baterie łazienkowe

Elektroniczne baterie łazienkowe posiadają czujnik ruchu, dzięki czemu woda zaczyna lecieć dopiero wtedy, gdy zbliżymy dłonie do kranu i ustaje natychmiastowo, gdy je oddalimy. Oszczędność wody jest nie tylko ekologiczna, ale także zmniejsza nasze stałe wydatki domowe. Jeśli nie chcemy wymieniać całej baterii, niemal identyczne rozwiązanie możemy uzyskać, instalując na obecnej baterii specjalną końcówkę.
zlew z elektroniczną baterią

Perlator

To specjalna końcówka na kran, która posiada zamontowaną na końcu wylewki siateczkę o drobnych oczkach do napowietrzania wody. Dzięki temu wydaje nam się, że wypływa jej znacznie więcej niż w rzeczywistości. W efekcie możemy ograniczyć użycie wody nawet o 60%.

Termostat regulujący temperaturę wody

Termostat to kolejna popularna funkcja nowoczesnych baterii łazienkowych. Możemy ustawić w nim stałą temperaturę wody, dzięki czemu zapobiegniemy potencjalnym oparzeniom u małych dzieci.

Licznik zużycia

Baterie łazienkowe mogą posiadać cyfrowy panel obsługowy. Możemy w nim ustawić temperaturę i ciśnienie wody, ustalić czas trwania kąpieli na podstawie powiadomień o zużyciu zadanej ilości wody.

Połączenie umywalki z toaletą

To następna funkcjonalność oszczędzająca wodę. Polega na tym, że woda, którą zużywamy w umywalce, jest ponownie wykorzystywana do spłukiwania. Rozwiązanie proste i aż dziwne, że nie było wprowadzane wcześniej.

Odzyskiwanie energii

Energię w łazience możemy odzyskiwać na różne sposoby. Przykładem mogą być brodziki z zintegrowanym wymiennikiem ciepła, odzyskującym ciepło. Zużyta ciepła woda przepływa wokół rur z zimną wodą i ogrzewa ją do 15-25 stopni Celsjusza, ale bez wchodzenia z nią w kontakt. Następnie jest odprowadzana do kanalizacji. Dzięki temu bateria natryskowa potrzebuje mniej energii, by uzyskać odpowiednią temperaturę kąpieli.

Pralka i suszarka sterowane zdalnie

Nowoczesne pralki często mają system, który może połączyć się z naszym smartfonem. Dzięki temu możemy włączyć ją zdalnie. Pralka może mieć wbudowane zbiorniki na płyny i proszki, które same się będą dozować, a pralka będzie nas informować, gdy się skończą. Na telefonie wyświetli nam się również informacja o ewentualnej awarii pralki, a nawet jej przyczyna. Dowiemy się również, kiedy należy wyczyścić filtr wody.

Ochrona przed zalaniem

Bardzo przydatny w łazience może okazać się czujnik zalania wodą. Czujnik ten wykrywa, że w łazience pojawiła się woda w miejscu, gdzie być jej nie powinno i przesyła tę informację do nas lub do systemu inteligentnego domu. Może również reagować, odcinając wodę i zapobiegając dalszym stratom.

Znajdujące się w łazience urządzenia mogą być zintegrowane z systemem inteligentnego domu, ale nie muszą. Możemy dodawać poszczególne funkcje etapami — wtedy, kiedy uznamy, że są nam one aktualnie potrzebne, a budżet na to pozwala. Jednak być może będziemy musieli liczyć się z niewielkim remontem, aby przeprowadzić kable czy umieścić czujniki. 

Autorką wpisu gościnnego jest Klaudia Bożek, autorka bloga z-dusza.pl.