Moda na industrialną łazienkę trafiła do nas z dawnych czasów i odległych miejsc – a konkretnie z doświadczającego skutków kryzysu gospodarczego Nowego Jorku lat 50. Wtedy też okoliczni artyści wykorzystali wolne (i darmowe) pomieszczenia opuszczonych fabryk i przerobili je na swoje pracownie.

Wbrew pozorom styl industrialny w łazience nie jest tylko dla bogatych właścicieli loftów, jak są nazywane mieszkania w budynkach poprzemysłowych. Z naszymi poradami uzyskasz pożądany efekt nawet w niewielkiej łazience w bloku! Wystarczy stosować się do kliku zasad, ale wpierw; zacznijmy od podstaw.

1. Przestrzeń - podstawa industrialnej łazienki

Wysokie pomieszczenia, pionowe linie (podkreślane przez m.in. wysokie okna) i oszczędność w doborze wyposażenia miały eksponować przestrzenność wnętrza – według wielu  fundament aranżacji industrialnej. Nie posiadasz wysokiego mieszkania? Nic nie szkodzi! Zastosuj kilka trików, które optycznie powiększą łazienkę, jak na przykład lustra,  jasne kolory i minimalistyczne elementy wyposażenia.

2. Kolory: zimne na ścianach i ciepłe w dodatkach

Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, dlatego łazienka industrialna to zwykle zimne biele lub szarości.  Są to zwykle odcienie, które naturalnie występują w materiałach budowlanych, o czym więcej jeszcze powiemy. Chłodne kolory można przełamać  kontrastującą czernią albo… żywym, ciepłym kolorem!  Czerwone, żółte „ostrzegawcze” kolory kojarzą się z oznaczeniami stosowanymi w zakładach produkcyjnych i będą świetnym nawiązaniem do przemysłowego wystroju. Grunt, by stosować umiar, ponieważ…

3. Minimalizm w industrialnej łazience

Niewykończony, surowy charakter wnętrza industrialnego jest jednocześnie jego główną ozdobą.  Eksponuj go, jak tylko się da! Pomogą Ci w tym oszczędne w designie meble, baterie podtynkowe, przeźroczyste ściany kabin prysznicowych (najlepiej typu walk-in). W industrialnej łazience doskonale się sprawdzi instalacja umywalki na stelażu!Styl industrialny posiada kilka motywów, które automatycznie się z nim kojarzą i są oparte na materiałach budowlanych. Uważaj, by nie przesadzić z ich łączeniem, szczególnie w niewielkiej przestrzeni!  Zacznij od oceny warunków Twojej łazienki: jeśli jest w kamienicy, skup się na naturalnej dla tego budownictwa  cegle, a jeśli to mieszkanie w bloku – może cement, beton powinien być Twoim punktem wyjścia|?

4. Beton

Chyba najbardziej charakterystyczny materiał stylu industrialnego. Możesz zastosować na ściany betonowe płyty albo betonową farbę, która naśladuje tynk. Dla tych, którzy lubią projekty DIY i dysponują ograniczonym budżetem, jest  rada: użyj płyt pilśniowych i samodzielnie je pokryj zaprawą, aby stworzyć imitację płyt betonowych.
Efekt betonu uzyskamy również płytkami, ale  jeśli nie interesuje nas aż tak wyraziste nawiązanie do tego materiału, wybór szarej farby tez będzie dobry.

5. Odkryta cegła

Znasz poznański Stary Browar albo łódzką Manufakturę? Jeden rzut okiem na te obiekty i w mig zrozumiesz, że warto wykorzystywać cegłę w nowoczesnych projektach architektonicznych.  Użyj tej naturalnej (odpowiednio zabezpieczonej preparatem do impregnacji!) lub płytek ceramicznych, które naśladują ów motyw.

6. Surowe drewno


Surowe, nie obrobione drewno może się pojawić w Twojej industrialnej  łazience  na różne sposoby! W naturalnej postaci: jako deski podłogowe, odsłonięte belki konstrukcyjne czy ramy okien. Jako dekoracja lub dodatek: stołek, półki czy meble. Na rynku można też znaleźć płytki drewnopodobne o fakturze imitującej właśnie surowe drewno.7.Płyta pilśniowa

Jeden z tańszych materiałów budowlanych, za pomocą którego wyczarujesz pofabryczny efekt w swojej łazience. Do zastosowania jako motyw główny, na wszystkich (lub prawie wszystkich) ścianach lub jako akcent dekoracyjny: na meblach lub kontrastujący z innymi elementami wykończeniowymi. Możemy wykorzystać zwykłą, "surową" płytę lub zaopatrzyć się w płyty lakierowane lub laminowane.


8. Stalowa blacha i rury - must have industrialnej łazienki

Stal i odsłonięte konstrukcje hydrauliczne niewątpliwie kojarzą się z przemysłowymi przestrzeniami. Mogą się pojawić naturalnie, z pomocą stelaża umywalkowego i ozdobnego syfonu czy jako baterie w kolorze chromu, miedzi.  Możesz też sięgnąć po mniej tradycyjne rozwiązania, jak chociażby stalowa umywalka, miska WC czy bidet! Stalowe akcesoria i elementy wyposażenia łazienek  to też najbardziej popularne produkty  w swojej kategorii.
 

9. Płytki ceramiczne: tak czy nie?

Jeśli do dłużej i jasnej przestrzeni, urządzonej w minimalistyczny sposób dodamy tradycyjne płytki łazienkowe, to najpewniej otrzymamy coś, co się większości kojarzy ze szpitalnym pomieszczeniem sanitarnym! Wyjątkiem są płytki łazienkowe typu „subway”, popularne i bardzo uniwersalne – je możesz zastosować bez obaw o niepożądany efekt końcowy. Bądź co bądź, ciężko całkowicie zrezygnować z płytek ceramicznych w pomieszczeniu o tak dużej wilgotności.

W takich sytuacjach najlepszy jest kompromis: szukaj takich płytek, które imitują materiały budowlane, beton, cegłę czy drewno. Wystarczy je położyć wokół umywalki, wanny i toalety, a pozostałą wolna przestrzeń możesz wypełnić specjalistycznymi farbami łazienkowymi (które są odporne na wilgoć i zabrudzenia).


10. Akcesoria i elementy dekoracyjne

Last but not least –dodatki! Choć industrialna łazienka nie lubi przepychu, odpowiednio dobrane akcesoria łazienkowe wydobędą z przestrzeni jej designerski charakter.  

  • Jeśli lustra, to duże i proste – bez ramy albo w obramowaniu nawiązującym do dotychczasowej aranżacji (surowe drewno, metal). Oświetlenie - lampy wiszące (z wyeksponowany kabel), ze stalowym lub miedzianym kloszem , ażurowym. Nada się także szklany klosz albo całkiem goła żarówka! Vintage i DIY: może jakaś stara, metalowa szafka czeka tylko na odmalowanie, by móc przechowywać podstawowe kosmetyki i ręczniki?

Zapisz

Zapisz