Czasy, gdy jedyną opcją dekoracji ścian w łazience były płytki, już dawno są za nami. Dziś, dzięki nowej generacji farb, ściany łazienkowe równie dobrze możemy pomalować. Do wyboru mamy wiele różnych odcieni – jaki najlepiej wybrać? Oto kilka porad od portalu RynekFarb.pl.


Dzięki dostępnym dziś w sprzedaży farbom łazienkowym, metamorfoza naszej łazienki stała się prostsza niż kiedykolwiek. Marzą Ci się zmiany? Chwyć za pędzel i przemaluj ściany! Kolor farby może zmienić cały wystrój diametralnie. Poniżej kilka wskazówek, na co zwracać uwagę, wybierając wymarzony odcień.

Jasne czy ciemne kolory?

I jedne, i drugie mają swoje zalety – najlepiej wybierać, kierując się rozmiarami naszej łazienki. Jaśniejsze odcienie w naturalny sposób dodają wnętrzu przestrzeni, ciemne natomiast optycznie je pomniejszają, ale też czynią je bardziej przytulnym. Jeśli więc nasza łazienka to klasyczna klitka lub wąska „kiszka”, wybierzmy coś jasnego. Jeżeli zaś mamy w domu ogromną łazienkę, która sprawia wrażenie trochę pustej, możemy śmiało zaszaleć z ciemniejszymi, bardziej nastrojowymi kolorami.


Jaki nastrój chcemy uzyskać?

Również tutaj mamy do wyboru dwie opcje, z których każda ma swoje plusy i minusy. Ciepłe i rozweselające barwy, takie jak pomarańcze, czerwienie czy brązy, pomogą nam z dobrą energią zacząć nowy dzień. Mogą za to nieco drażnić wieczorem. Z kolei chłodna paleta, do której należą różne odcienie niebieskiego i zielonego, uspokoi nas i wprowadzi klimat rodem ze spa. Jest idealna jako tło dla długich wieczornych kąpieli po męczącym dniu, ale za to rano, zwłaszcza zimą czy jesienią, nie nastraja optymistycznie. Jeśli więc poranne wstawanie do pracy to dla nas męka i mamy poważne problemy z rozbudzeniem się, lepiej zdecydować się na bardziej słoneczne kolory.

Uwaga, zimno!

Co ważne – otaczający nas kolor wpływa na odczuwanie temperatury. Dlatego w niebieskiej lub zielonej łazience będzie nam nieco chłodniej niż w żółtej czy pomarańczowej. Zmarzluchom zdecydowanie proponujemy więc ciepłe odcienie, podczas gdy dla tych, którym zawsze gorąco, idealna będzie łazienka utrzymana w orzeźwiających odcieniach błękitu bądź zieleni.


Czy zwykła farba wystarczy?

Wszystkim, którzy przymierzają się do malowania łazienki, gorąco polecamy wybór specjalnej farby do kuchni i łazienek. Pamiętajmy o tym, że ze względu na dużą wilgoć i wyższe temperatury, farba zastosowana w łazience musi być bardziej odporna niż ta, którą pomalowaliśmy salon.

Specjalne farby do łazienki i kuchni, dostępne dziś w ofercie większości producentów, to zwykle farby lateksowe (o większej niż standardowo zawartości żywicy) lub ceramiczne. W mniejszym stopniu chłoną one wilgoć, a zarazem tworzą przepuszczalną dla gazów, „oddychającą” powłokę. Dzięki temu są mniej podatne na zagrzybienie, przed którym chronią także specjalistyczne dodatki przeciwko grzybom i bakteriom (np. srebro). Ponadto farby do łazienek i kuchni tworzą trwałą, niezmywalną powłokę, którą można do woli szorować na mokro, także z użyciem detergentów. I choć tego typu produkty są nieco droższe niż zwykłe farby do wnętrz, zdecydowanie warto w nie zainwestować na tej niewielkiej powierzchni, jaką zwykle stanowi nasza łazienka.


Trochę farby i voilà, łazienka jak nowa! Piękna, kolorowa alternatywa dla wysłużonych płytek – na wyciągnięcie ręki, a właściwie… pędzla.

Autorem wpisu jest portal RynekFarb.pl