Cegła w kuchni – czy to aranżacja dla Ciebie?

Kuchnia

Poradnik

  • calendar10.02.2016
  • Autor: Justyna Sulejewska
cegła w kuchni - przykładowa aranżacjacegła w kuchni - przykładowa aranżacja

Aranżacja kuchni z wykorzystaniem naturalnej lub ceramicznej cegły cieszy się dużym zainteresowaniem. Czy cegła w kuchni sprawdzi się także w Twoim domu?

W artykule:


Ostatnio możemy zaobserwować renesans wykorzystywania cegieł w nowoczesnych projektach architektonicznych. Poznański Stary Browar lub łódzka Manufaktura są znakomitymi przykładami kreatywnego łącznia cegły ze współczesnymi elementami. Nic dziwnego, że pomysł został szybko zaadaptowany do pomieszczeń prywatnych: salonów, korytarzy, a także kuchni. Czy ten trend jest rozwiązaniem dla każdego? Jakie są plusy i minusy zastosowania cegły w kuchni? Mam nadzieję rozwiać choć część Twoich wątpliwości w tym artykule!

Kuchnia z cegłą – dla kogo?


Dla miłośników naturalnych materiałów, klasycznych stylizacji dostosowanych do współczesnych trendów. Marzysz o rustykalnej kuchni, przywodzącej na myśl domowe, wiejskie gospodarstwa i ich naturalne ciepło? Cegła zaadaptowana do kuchni pomoże wydobyć charakterystyczną atmosferę, nawet gdy zdecydujesz się na nowoczesne meble kuchenne.



A może preferujesz nowoczesny, minimalistyczny design w stylu industrialnym? Cegła jako materiał budulcowy XIX-wiecznych fabryk automatycznie kojarzy nam się z przemysłowym wnętrzem. Posiadacze loftów na pewno będą chcieli rozważyć cegłę w swojej kuchni! A ci, którzy mieszkań w pomieszczeniach poprzemysłowych nie mają? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystylizować swój dom w tym kierunku. Jeśli myślisz o aranżacji industrialnej, do cegły dobierz miedziane i drewniane elementy dekoracyjne.

Płytki czy stara cegła w kuchni?


Mieszkasz w kamienicy lub w lokalu pofabrycznym? Może czas najwyższy odkryć wewnętrzne piękno Twojego domu :) Wystarczy, że ściągniesz tynk! Cegły prawdopodobnie będą w różnych odcieniach i różnej wielkości. Ma to swój urok i możesz go wykorzystać, pozostawiając cegły w tej formie i jedynie nakładając na nie impregnat. W ostateczności możesz się zdecydować na specjalną farbę do cegieł, dzięki której ujednolicisz kolorystykę i zachowasz wyjątkową fakturę materiału.

Jeśli odkuwanie tynku nie wchodzi w grę, możesz się jeszcze zdecydować na tzw. płytki ceramiczne cegłopodobne, które z powodzeniem będą imitować prawdziwą cegłę w kuchni. Możesz kupić je same lub w wersji z fugą, którą się układa znacznie szybciej. Różne warianty kolorystyczne ułatwiają ich adaptację do Twojej wizji.

Cegła i drewno w kuchni – popularne połączenie w aranżacjach


Cegła w każdej odsłonie cudownie się komponuje z drewnem, zarówno jasnym surowym, jak i z ciemnymi wysłużonymi deskami podłogowymi. To silne nawiązanie do natury świetnie sprawdza się w różnych aranżacjach – od rustykalnej i skandynawskiej aż po minimalistyczną i  industrialną. Cegła na ścianie w połączeniu z drewnianym blatem i surowymi kamiennymi dodatkami nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat.

Kolory cegły do kuchni


Cegła jest jednym z niewielu materiałów, które świetnie wyglądają niemal w każdej kolorystyce. Jej wyjątkowa struktura nadaje jej specyficzny klimat, dobrze też sprawuje się „w praktyce”, nawet po pomalowaniu farbą do kamienia.


Biała cegła w kuchni


Gra fakturą, a nie przytłacza. Świetnie komponuje się z białymi gładkimi frontami oraz z meblami z surowego drewna. Idealne rozwiązanie do kuchni w stylu skandynawskim lub rustykalnym. Dobrze współgra z drewnem i czarnymi dodatkami.

Czerwona cegła w kuchni


Naturalna czerwona cegła dobrze odnajduje się w klasycznych, angielskich i industrialnych aranżacjach. W swojej naturalnej barwie pasuje do niemal każdej kolorystyki. Trzeba jednak stosować ją rozważnie, bo potrafi przytłoczyć wnętrze!

Szara cegła w kuchni


Cegły w odcieniach szarości łączą klasykę z nowoczesnością. Charakterystyczna chropowata faktura jest świetnym dopełnieniem gładkich i prostych w formie współczesnych mebli. W zależności od odcienia szarości, będzie dobrym uzupełnieniem zarówno kuchni w stylistyce skandynawskiej, jak i loftowej i eleganckiej.

Sprawdź, nasze inne porady >>> Oświetlenie kuchni – jak dobrać?

Cegła na ścianie w kuchni


Czerwona i szara cegła bardzo dobrze wypada w zestawieniu z białymi meblami kuchennymi i ścianami. Inne naturalne odcienie, takie jak kremowy czy brązowy, również wypadną korzystnie. Ciekawie prezentuje się cegła w zestawieniu z jasnozielonymi lub miętowymi wykończeniami. Przytulny, domowy nastrój podkreślą dodatki z drewna i ceramiki. Z kolei biała cegła jest najlepszym wyborem w małej kuchni, której nada niepowtarzalnego charakteru i będzie się świetnie komponować z drewnianą zabudową oraz designerskimi dodatkami.

Cegła w kuchni – powinna zdominować wystrój czy pozostać jedynie ozdobą? Wybór oczywiście należy do Ciebie, choć myślę, że jedynie akcent z użyciem cegły – nad blatem lub tylko na jednej ścianie – wypada dużo ciekawiej.

Cegła między szafkami w kuchni – jak ją czyścić?


Gdy stare cegły oczyścisz i wyrównasz, koniecznie zabezpiecz je impregnatem. Ten środek sprawi, że woda i tłuszcz będą spływać po cegle jak po płytce, więc czyszczenie będzie bardzo łatwe. Dodatkowo impregnat zachowa naturalny kolor cegły, nie pozwoli jej kruszeć i uodporni ją na działanie promieni UV. Ważne, aby przepuszczał wilgoć!

Płytki cegłopodobne są wykonane z materiału, którego utrzymanie w czystości nie będzie trudne. Na rynku znajdziemy m.in. płytki wykonane z gipsu czy betonu lub bardziej trwałe płytki klinkierowe – te ostatnie nie wymagają impregnacji ani pielęgnacji.

Zalety cegły w kuchni


Cegły w każdej postaci świetnie wpisują się niemal w każdą aranżację wnętrza. Nadają jej wyrazisty charakter, przytulny a jednocześnie surowy. Cegła to oryginalny i trwały materiał. Jej ponadczasowy i klasyczny wystrój nie ma prawa się znudzić. Nawet pomalowana i otynkowana nadaje wnętrzu określony klimat. Świetnie sprawdza się też w praktyce – dobrze izoluje od hałasu i jest odporna na zmianę temperatury.

Minusy wykorzystania cegły w kuchni


Z cegłą trzeba się ostrożnie obchodzić w małych kuchniach. Optycznie pomniejsza wnętrze, więc w pomieszczeniach o niewielkim metrażu warto stosować ją z umiarem. Ciekawe wkomponowanie jej w jedną ze ścian zwykle jest wystarczające. Warto utrzymywać ją także w jasnej kolorystyce, by optycznie nie przytłoczyła wnętrza.

Cegła nie pasuje do wszystkiego. Jako przeciwwagę warto ją zestawić z jasnymi i gładkimi powierzchniami. Nie bez znaczenia jest także jej cena. Stare oryginalne cegły lub płytki powstałe z ich pocięcia to dosyć spory wydatek.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz