Aranżacja kuchni z wykorzystaniem naturalnej lub ceramicznej cegły cieszy się dużym zainteresowaniem. Czy cegła w kuchni sprawdzi się także w Twoim domu?


Ostatnio możemy zaobserwować renesans wykorzystywania cegieł w nowoczesnych projektach architektonicznych.

Poznański Stary Browar lub łódzka Manufaktura są znakomitymi przykładami kreatywnego łącznia cegły ze współczesnymi elementami. Nic dziwnego, że pomysł został szybko zaadaptowany do pomieszczeń prywatnych: salonów, korytarzy, a także kuchni. Czy ten trend jest rozwiązaniem dla każdego? Jakie są plusy i minusy zastosowania cegły w kuchni? Mam nadzieję rozwiać choć część Twoich wątpliwości w tym artykule!

1. Dla kogo cegła w kuchni?

Dla miłośników naturalnych materiałów, klasycznych stylizacji dostosowanych do współczesnych trendów. Marzysz o rustykalnej kuchni, przywodzącej na myśl domowe, wiejskie gospodarstwa i ich naturalne ciepło? Cegła zaadaptowana do kuchni pomoże wydobyć charakterystyczną atmosferę, nawet gdy zdecydujesz się na nowoczesne meble kuchenne.

A może preferujesz nowoczesny, minimalistyczny design w stylu industrialnym? Cegła jako materiał budulcowy XIX-wiecznych fabryk automatycznie kojarzy nam się z przemysłowym wnętrzem. Posiadacze loftów na pewno będą chcieli rozważyć cegłę w swojej kuchni! A ci, którzy mieszkań w pomieszczeniach poprzemysłowych nie mają? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystylizować swój dom w tym kierunku. Jeśli myślisz o aranżacji industrialnej, do cegły dobierz miedziane i drewniane elementy dekoracyjne.

2. Cegła czy ceglane płytki?

Mieszkasz w kamienicy lub w lokalu pofabrycznym? Może czas najwyższy odkryć wewnętrzne piękno Twojego domu :) Wystarczy, że ściągniesz tynk! Cegły prawdopodobnie będą w różnych odcieniach i różnej wielkości. Ma to swój urok i możesz go wykorzystać, pozostawiając cegły w tej formie i jedynie nakładając na nie impregnat. W ostateczności możesz się zdecydować na specjalną farbę do cegieł, dzięki której ujednolicisz kolorystykę i zachowasz wyjątkową fakturę materiału.

Jeśli odkuwanie tynku nie wchodzi w grę, możesz się jeszcze zdecydować na tzw. płytki cegłopodobne, które z powodzeniem będą imitować prawdziwą cegłę w kuchni. Możesz kupić je same lub w wersji z fugą, którą się układa znacznie szybciej. Różne warianty kolorystyczne ułatwiają ich adaptację do Twojej wizji.

3. Które aranżacje są najlepsze?

Czerwona i szara cegła bardzo dobrze wypada w zestawieniu z białymi meblami kuchennymi i ścianami. Inne naturalne odcienie, takie jak kremowy czy brązowy, również wypadną korzystnie. Ciekawie prezentuje się cegła w zestawieniu z jasnozielonymi lub miętowymi wykończeniami. Przytulny, domowy nastrój podkreślą dodatki z drewna i ceramiki. Z kolei biała cegła jest najlepszym wyborem w małej kuchni, której nada niepowtarzalnego charakteru i będzie się świetnie komponować z drewnianą zabudową oraz designerskimi dodatkami.

Cegła w kuchni – powinna zdominować wystrój czy pozostać jedynie ozdobą? Wybór oczywiście należy do Ciebie, choć myślę, że jedynie akcent z użyciem cegły – nad blatem lub tylko na jednej ścianie – wypada dużo ciekawiej.

4. Jak zastosować i czyścić cegłę w kuchni?

Gdy stare cegły oczyścisz i wyrównasz, koniecznie zabezpiecz je impregnatem. Ten środek sprawi, że woda i tłuszcz będą spływać po cegle jak po płytce, więc czyszczenie będzie bardzo łatwe. Dodatkowo impregnat zachowa naturalny kolor cegły, nie pozwoli jej kruszeć i uodporni ją na działanie promieni UV. Ważne, aby przepuszczał wilgoć!

Płytki cegłopodobne są wykonane z materiału, którego utrzymanie w czystości nie będzie trudne. Na rynku znajdziemy m.in. płytki wykonane z gipsu czy betonu lub bardziej trwałe płytki klinkierowe – te ostatnie nie wymagają impregnacji ani pielęgnacji.


5. Jakie są plusy i minusy?

Plusy:
Oryginalny i trwały materiał
Ponadczasowy, klasyczny wystrój, który szybko się nie znudzi (… a jeśli nawet, łatwo go otynkujesz!)
Świetnie izoluje temperaturę i hałas
Dobrze zabezpieczony jest łatwy w czyszczeniu

Minusy:
Nie dla małych kuchni, optycznie zmniejsza wnętrze
Nie pasuje do wszystkiego – ogranicza Cię do wyboru jasnych i gładkich powierzchni
Stosunkowo drogi materiał (w przypadku oryginalnych cegieł)


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz