Jeszcze kilka lat temu prysznic bez brodzika był rozwiązaniem najczęściej spotykanym np. w łazienkach obiektów sportowych lub szpitalnych. Jednak od pewnego czasu bezprogowy natrysk zyskuje na popularności także (a może w szczególności) w łazienkach prywatnych. Na czym polega jego fenomen?


Prysznic bez brodzika daje ogromne możliwości aranżacyjne. Dzięki bezprogowemu wejściu możemy przede wszystkim optycznie powiększyć mniej przestronne łazienki. Co więcej, tego rodzaju prysznic może przybierać dowolne rozmiary. Trzeba jednak wiedzieć, że stworzenie bezprogowego natrysku jest na ogół trudniejsze od zamontowania tradycyjnego brodzika i wymaga starannego wykonania instalacji odprowadzającej wodę.

Czy zawsze możliwe jest zamontowanie prysznica bez brodzika?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że wykonanie prysznica pozbawionego brodzika nie w każdej sytuacji jest możliwe! Rynna odpływowa i system rur wymagają umieszczenia pod powierzchnią podłogi, co wymaga obniżenia podłoża o około 12-15 cm względem docelowej płaszczyzny podłogi.


Dlatego warto wcześniej upewnić się o możliwości wykonania odpowiednio głębokiego obniżenia, najlepiej już na etapie budowy stropu czy układania warstw podłogowych na gruncie. Ostatecznie tego rodzaju obniżenie można przygotować także w dwóch poziomach – pod powierzchnią spadkową zagłębienie może wynosić około 6 cm, a w miejscu osadzenia syfonu i rur odpływowych pełną głębokość, czyli 12-15 cm. Wymogi te stają się szczególnie istotne w przypadku łazienek w mieszkaniach lub na wyższych kondygnacjach domów jednorodzinnych (na tzw. podłogach na konstrukcjach stropowych).

Bezprogowy natrysk – dwa możliwe rozwiązania

Decydując się na bezprogowy natrysk z odpływem umieszczonym bezpośrednio w podłodze, musimy wybrać jedno spośród dwóch dostępnych rozwiązań – odpływ liniowy lub brodzik podpłytkowy. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy nimi? Które z tych rozwiązań jest bezpieczniejsze i pozwoli uniknąć błędów podczas montażu?

Odpływ liniowy i brodzik podpłytkowy

Instalując standardowy odpływ liniowy, wykonawca musi samodzielnie wykonać warstwę jastrychu, przygotować odpowiednie spady dla prawidłowego odprowadzania wody oraz wykonać warstwę hydroizolacyjną podłogi. Wszystkie te czynności są czasochłonne oraz wymagają fachowości i szczególnej staranności.


Wybór brodzika podpłytkowego, który posiada już płytę spadkową z ukształtowanym odpływem i uszczelnieniem, znacznie upraszcza ten etap. Fabrycznie uszczelniona wielowarstwowa płyta, posiada wytyczone idealne 2% spady gwarantujące bezproblemowy odpływ wody.


Dostępne są brodziki podpłytkowe z czterostronnym spadkiem tzw. „kopertowym” oraz jednostronnym spadkiem w kierunku rynny odpływowej. W przypadku kształtów prostokątnych do wyboru mamy brodziki z odpływem liniowym na ich krótkim oraz długim boku – takie jak tutaj.

Płyta w brodziku podpłytkowym zapewnia wysoką wytrzymałość na nacisk (do 23,5 tony na m2! *w przypadku płyty w brodziku podpłytkowym Stabilsound®), minimalizuje efekty akustyczne oraz zapobiega utracie ciepła. Cała powierzchnia płyty dodatkowo zabezpieczona została matą uszczelniającą.


Przy wyborze modelu odpływu do montażu w podłodze, należy zwrócić uwagę, na jakość jego wykonania, która powinna zapewniać pełną szczelność rynny odpływowej oraz miejsca połączenia z syfonem, a także antykorozyjność systemu. W przypadku brodzika podpłytkowego Stabilsound® rynna odpływowa dzięki procesowi anodowania zapewnia pełną odporność na korozję.

Dobra rada”: Przy wyborze brodzika podpłytkowego warto zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość jego przycięcia np. w celu dopasowania do nietypowej wnęki. Nie każdy brodzik możemy dowolnie docinać!

O czym jeszcze pamiętać?

To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego systemu, to zawartość oferowanego zestawu. Dobrej jakości odpływy czy brodziki podpłytkowe posiadają w zestawie niezawodne syfony o dużej przepustowości odbioru wody. Umożliwiają one także łatwy dostęp w celu okresowego czyszczenia. Należy unikać odpływów i brodzików mających w zestawie wątpliwej jakości syfon i akcesoria uszczelniające!


Na jakim etapie urządzania łazienki należy zainstalować wybrane rozwiązanie do bezprogowego natrysku? Musimy do niego przystąpić przed położeniem glazury w łazience. Rozpoczynamy od upewnienia się, że głębokość wybrania ma odpowiedni wymiar oraz jest wypoziomowana.


Następnie wykonujemy warstwę hydroizolacyjną (np. folią w płynie) nie tylko w miejscu wybrania, ale na całej powierzchni podłogi łazienki oraz na ścianach w strefie prysznica (na całej wysokości i 50 cm za bokami strefy prysznicowej). Szczególnie newralgiczne miejsca (jak np. narożniki, rura odpływowa) należy uszczelnić specjalną taśmą wodoszczelną lub odpowiednimi kołnierzami. Przed uszczelnieniem powinniśmy przygotować przewód łączący uziemienie budynku z metalową rynną odpływową.

 

W tak przygotowanym miejscu, możemy rozpocząć właściwy montaż.

Montaż bezprogowego brodzika

Krok 1. Wykonujemy izolację akustyczną wewnątrz wybrania (zaleca się użycie maty i taśmy akustycznej). Podłączamy rury odpływowe do syfonu (pamiętając o zachowaniu min. 1% spadu rury) na wstępnie wypoziomowanym brodziku bądź odpływie, a następnie sprawdzamy szczelność całego układu oraz podłączamy przewód uziemiający.

Krok 2. W przypadku odpływu liniowego wypełniamy całe wybranie jastrychem, a powierzchnię przygotowujemy z minimum 2% spadem (2 cm spadu na 1 m) w kierunku rynny dla prawidłowego odprowadzania wody.


Spad może być 1-stronny (jednopłaszczyznowy) lub 4-stronny (kopertowy). Warto zaznaczyć, że jastrych będący wylewką musi odpowiednio długo schnąć. Czas schnięcia jastrychu cementowego wynosi, co najmniej 21 dni, a anhydrytowego 7-14 dni.

Dobra rada”: By skrócić czas schnięcia, można zmniejszyć warstwę jastrychu np. poprzez zastosowanie Podbudowy montażowej EPS. Użycie podbudowy skraca czas montażu (do 24h), umożliwia ukrycie rur odpływowych i syfonu, a ponadto doskonale izoluje termicznie i akustycznie. Ma zastosowanie zarówno przy montażu odpływów liniowych, jak i brodzików podpłytkowych.

W przypadku montażu brodzika podpłytkowego wystarczy zastosować podbudowę montażową, na której osadzamy brodzik, przykręcamy syfon oraz uszczelniamy miejsce łączenia brodzika z powierzchnią łazienki.


Producenci oferują brodziki podpłytkowe z 4-stronnym (kopertowym) spadem, jak i 1-stronnym spadem (łatwiej dopasować glazurę).

Krok 3. Na tak zamontowanym brodziku podpłytkowym możemy przejść od razu do oklejania powierzchni glazurą. Natomiast w przypadku odpływu liniowego, przed położeniem glazury musimy dodatkowo wykonać na powierzchni jastrychu warstwę hydroizolacyjną – albo poprzez naniesienie dwóch warstw folii w płynie, albo poprzez przyklejenie dopasowanej maty uszczelniającej.

Dobra rada”: Należy wybrać płytki o niskiej (E do 3%) lub średniej nasiąkliwości (E do 6%).


Końcowym etapem jest wykonanie spoin pomiędzy płytkami oraz użycie silikonu do wypełnienia przestrzeni pomiędzy rynną a glazurą.W tym celu należy używać fug epoksydowych, które są o wiele bardziej odporne na działanie wody, a ponadto są elastyczne i odporne na ścieranie.


Tak prawidłowo przygotowana strefa prysznicowa przez wiele lat będzie chroniła łazienkę przed zawilgoceniem oraz uniemożliwi rozwój grzybów czy pleśni.