Samotne, opuszczone, przysłonięte żaluzjami, zapomniane… taki smutny los czeka większość okien łazienkowych. A przecież nie musi tak być. Okno, jako źródło naturalnego oświetlenia, jest wdzięcznym materiałem do tworzenia pomysłowych aranżacji.


Żywy obraz w trójwymiarze

Jeśli z okna łazienkowego rozpościera się piękny widok np. na łąkę, góry, pola, las, jezioro itp., to dlaczego nie wykorzystać takiego pejzażu? Natura maluje najciekawsze obrazy, a ten masz za darmo i to jeszcze w trójwymiarze. Co musisz zrobić? Oczywiście oprawić ten obraz w ramkę. Najlepiej do tego nadają się okna drewniane (o tym dlaczego to właśnie okna z drewna są lepszym wyborem pisaliśmy tutaj) bez dużej wnęki w ścianie.

Do ozdobienia ramy wykorzystaj specjalne naklejki samoprzylepne imitujące ramę lub drewniane listewki – takie, jakie wykorzystuje się do oprawiania obrazów. Na koniec, zawieś nad oknem karnisz z ozdobną firanką. Każdego ranka będziesz mógł celebrować odsłonięcie cudownego obrazu autorstwa Pani Przyrody.

okno w łazience

Ja Cię widzę, Ty mnie nie

Lustro weneckie to rodzaj szyby, która jest przezroczysta z jednej strony i odbijająca obraz z drugiej. Znasz takie rozwiązanie z filmów kryminalnych, a jeśli mijasz na ulicy jakieś wieżowce ze szkła, zapewne zauważyłaś, że od strony zewnętrznej nie widać co dzieje się w środku, podczas gdy z wnętrza można doskonale obserwować to, co dzieje się na drodze. Takie okno wymaga zastosowania odpowiedniej szyby, ale podobny efekt osiągniesz oklejając ją specjalną folią przyciemniającą.

Mozaikowy zawrót głowy

Jak szaleć, to szaleć. Przygotowując niestandardową aranżację łazienkową, można sięgnąć po inspiracje związane z różnego rodzaju oszkleniem okna. Szyby ze szkła mlecznego, kolorowego, ozdobnego i półprzezroczystego to propozycja dla osób, które lubią tego typu wielobarwny styl. Światło wpadające przez kolorowe szybki jest zmiękczone, podbarwione i rozproszone, co zapewnia ciekawe efekty oświetleniowe. Taka aranżacja okienna sprawdzi się jednak raczej tylko w domach budowanych pod konkretny styl.

witraż w łazience

Witaj w świecie nowoczesnych technologii

Firanki, zasłony, plisy, żaluzje to popularne sposoby na zasłanianie okien. Można by rzec klasyczne. Jednak skoro żyjemy w XXI wieku i mamy dostęp do nowoczesnych technologii, dlaczego by z nich nie skorzystać również przy dekoracji łazienki? Szkło elektrochromowe umożliwia zdalne przyciemnienie wnętrza do odpowiedniego poziomu w 4-stopniowej skali: od zupełnej przezierności szyby, aż po jej całkowite zmatowienie. Poziom przyciemnienia ustawia się przełącznikiem elektrycznym; dostępne są także rozwiązania pozwalające zautomatyzować system w zależności od pory roku, dnia czy natężenia promieni słonecznych. Nie jest to może najtańsze rozwiązanie, ale z pewnością bardzo efektowne.

aranżacja okna w łazience

A co, jeśli nie masz okna?

Nie wszystkie łazienki są wyposażone w okna. Te w blokach, zwłaszcza w wewnętrznych mieszkaniach, pozbawione są tego przywileju. Co nie oznacza, że nie można zrobić sobie sztucznego okna, które wprawdzie nie będzie dawało naturalnego światła, ale urozmaici łazienkowy wystrój. Dostępne są fototapety imitujące okna; czasami tak dobrze imitujące, że do złudzenia przypominają te prawdziwe. Osoby pozbawione możliwości montażu prawdziwych okien w łazience mogą skorzystać z właśnie takiego rozwiązania.

Wpis powstał we współpracy z firmą Bracia Nowaccy – producentem stolarki drewnianej specjalizującym się w tworzeniu nietypowych okien drewnianych na wzór zabytkowych.