Wyposażenie dodatkowe i akcesoria odgrywają bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrz. Nie inaczej jest w przypadku łazienki – zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu pomieszczenia, których możemy dokonać za ich pomocą, potrafią przynieść spektakularne efekty i poprawić jakość życia domowników.


Połączenie funkcjonalności z estetyką


Akcesoria łazienkowe są tak samo ważne jak standardowe instalacje sanitarne, jeśli zależy nam zarówno na walorach estetycznych, jak i funkcjonalności wnętrza. Większość akcesoriów do łazienki wiąże się z systemem przechowywania zarówno przedmiotów, jak również płynów i kosmetyków, co, pozwala zachować porządek w pomieszczeniu. Nie można jednak zapominać o tym, że to odpowiedni dywanik łazienkowy czy zasłona prysznicowa potrafi nadać łazience zupełnie inny charakter i całkowicie odmienić wnętrze.

Równie istotne są dodatki związane z codzienną higieną. Każdy element powinien być umieszczony w miejscu optymalnym zarówno z użytkowego, jak i estetycznego punktu widzenia – tak, by nie zakłócać codziennych czynności związanych z toaletą.


Akcesoria do łazienki – jak je wybrać?


Warto przed zakupem odpowiednich dodatków dokładnie przyjrzeć się pomieszczeniu. Jeżeli jest świeżo po remoncie lub wykończeniu i od początku mieliśmy swoją “wizję” oraz określony styl łazienki – wybór nie powinien stanowić problemu. W pozostałych przypadkach dobór akcesoriów łazienkowych może być pretekstem do zmiany charakteru pomieszczenia lub dopiero nadania mu odpowiedniego stylu.Styl w parze z funkcjonalnością


Każdy drobiazg powinien podkreślać elementy stylu wnętrza. Proste i surowe formy o metalicznych barwach świetnie sprawdzą się we wnętrzu modernistycznej łazienki. Z kolei zdobienia z naturalnego kamienia zdecydowanie lepiej skomponują się z klasycznymi rozwiązaniami. Styl, w jakim urządzamy łazienkę sam powinien najlepiej podpowiedzieć, które akcesoria łazienkowe wybrać. A źle dobrane potrafią zepsuć nawet najbardziej przemyślane aranżacje. Odpowiednio dobrany dozownik mydłauchwyt na papier czy kosz na bieliznę potrafi być wisienką na torcie wystroju każdej łazienki.Abstrahując jednak trochę od wyglądu, dodatki do łazienki muszą być przede wszystkim funkcjonalne i ułatwiać nam wykonywanie codziennych czynności. Dlatego wybierając półkę pod lustro, poza estetyką, zwróćmy również uwagę na rozmiar i materiał z którego jest wykonana. Może się bowiem okazać, że wariant, który początkowo nas zachwycił, nie spełnia swojej podstawowej roli, gdyż kosmetyki, które chcemy mieć pod ręka, zwyczajnie się na niej nie mieszczą.
To samo dotyczy koszy na bieliznę. Nie zawsze największa dostępna opcja to dobry wybór, gdyż pranie i tak wykonujemy na bieżąco, a ogromny kosz, zajmujący znaczną część łazienki, będzie nam zwyczajnie zawadzał.Kolorystyka ma znaczenie


Aby nadać łazience charakteru, typowe elementy możemy ożywić jaskrawą kolorystyką dodatków. Warto postawić na jeden dominujący kolor, który pojawi się we wszystkich akcesoriach do naszej łazienki
– szczególnie jeśli na ścianach i podłodze położyliśmy niewyróżniające się płytki. Jeśli natomiast zależy nam na ekskluzywności, zdecydowanie lepiej sprawdzi się pastelowa paleta kolorystyczna lub klasyczne i proste (białe bądź czarne) akcesoria łazienkowe.

Liczy się pomysł


Aranżacyjna nuda to już przeszłość. We wnętrzu łazienki – oczywiście w zależności od przyjętej konwencji – sprawdzi się zarówno kosz na gazety, jak i wielofunkcyjny ruchomy stojak, na którym można przechowywać przedmioty potrzebne w trakcie codziennej toalety.Jeżeli zaś chodzi o wieszak na ręczniki, warto dobrze przemyśleć jaka liczba haczyków będzie dla nas najbardziej optymalna. Powinniśmy rozważyć, czy wolimy większą ilość klasycznych haczyków rozmieszczone w różnych miejscach łazienki, czy ważne jest dla nas, żeby móc na nich suszyć ręczniki – w takim wypadku lepiej postawić na drążki, które występują w wielu konfiguracjach i różnią się ilością ramion.

Dostępna obecnie ilość oraz różnorodność akcesoriów łazienkowych może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego nie ograniczajmy się! Wyszukiwanie ciekawych gadżetów do łazienki może się okazać nie tylko dobrą zabawą, ale przede wszystkim sposobem na otaczanie się designerskimi, ułatwiającymi życie przedmiotami. A kto nie lubi dobrego designu?


Czego unikać przy wyborze akcesoriów do łazienki?

Zbyt duża różnorodność kolorystyki i wzornictwa może całkowicie zburzyć estetykę wnętrza. Warto więc zadbać, by wszystkie dodatki stanowiły spójną całość. Większość producentów oferuje zestawy akcesoriów łazienkowych, co pozwala nam uniknąć pułapki kompozycyjnej. Decydujemy się na określoną kolekcję i w jej ramach dobieramy poszczególne dodatki.