Baterie wannowe Bravat - informacje
Podczas planowania wystroju łazienki jedną z ważniejszych decyzji jest wybór odpowiedniej baterii do wanny. Producenci oferują modele dostosowane do różnych sposobów montażu oraz typów instalacji. Warto przyjrzeć się bliżej ich parametrom, by podjąć najlepszą możliwą decyzję – dostosowaną do swoich osobistych preferencji. Na co zwrócić uwagę?
Baterie wannowe – ścienne czy stojące?
Jedną z podstawowych kwestii jest sposób montażu baterii. Jeżeli wybrana wanna posiada szeroki rant lub obok niej planowana jest zabudowa pokryta płytkami, najlepszym rozwiązaniem będzie bateria wannowa stojąca. Jeżeli dobierze się odpowiedni model, będzie ona z powodzeniem pełniła funkcje dekoracyjne, ale przede wszystkim dzięki niej woda nie będzie uderzać w ścianę wanny lub w zabudowę, co pozwoli uniknąć jej rozchlapywania. W przypadku wanny o krótkich rantach, zwłaszcza jeżeli jest ona zlokalizowana w rogu pomieszczenia, warto wybrać baterię wannową ścienną. Wtedy pozostałą przestrzeń można wykorzystać na drobną ozdobę lub pojemnik z żelem do mycia.
Jak wybrać właściwe baterie wannowe?
Przeglądając produkty z tej kategorii, pierwszy rzuci się nam w oczy ich design. Niektóre modele będą błyszczały, podczas gdy inne zostały zmatowione lub wykończone kolorową powłoką. Różni się również kształt poszczególnych wyrobów – część z nich jest mocno zaokrąglona w niemal każdym miejscu, pozbawiona ostrych krawędzi, inne natomiast wręcz zaskakują stanowczo zarysowanymi liniami.
Do bardziej nietypowych wnętrz pasować będzie bateria wannowa czarna, zwłaszcza jeżeli wystrój łazienki ma być monochromatyczny. Wygląd jest jednak przede wszystkim kwestią gustu. A jakie są obiektywne przesłanki do wyboru konkretnego modelu baterii wannowej?
Bateria wannowa – 3-otworowa czy 4-otworowa?
Chcąc zapoznać się z propozycjami producentów, warto na samym początku skorzystać z filtrów, dostępnych po boku strony. Za ich pomocą można wyświetlić jedynie te modele, które pasują do posiadanej wanny. Bateria wannowa 3-otworowa będzie bowiem niewystarczająca, jeżeli w naszej wannie już czekają 4 wywiercone otwory. Dostępne są również modele 5-otworowe, obsługujące dwa ujścia wody i pozwalające na płynne przełączanie pomiędzy nimi.
Baterie nawannowe – z jakich materiałów są wykonywane?
Do produkcji tego typu baterii często wykorzystuje się stal lub mosiądz. Ten drugi materiał jest bardziej trwały, ale też i bardziej kosztowny. Wybór wykonanej z niego baterii do wanny pozwoli więc dłużej cieszyć się jej pełną funkcjonalnością oraz walorami estetycznymi. Armatura łazienkowa często jest pokrywana warstwą chromu, co nadaje jej szyk i elegancję. Wysokiej klasy modele posiadają wewnątrz głowice ceramiczne, umożliwiające łatwą i precyzyjną pracę przez cały okres eksploatacji. Dzięki nim baterie wannowe nie „zacinają się” oraz nie sprawiają problemów w trakcie korzystania – nawet dzieciom czy osobom starszym.
Bateria wannowa z prysznicem
Niezmiennie na przestrzeni lat często stosowanym patentem jest umieszczenie w wannie natrysku. Bateria wannowa stojąca może z powodzeniem obsługiwać dwa ujścia wody, ważne tylko by dobrać odpowiednią ilość otworów. W wielu modelach słuchawki wyposażono też w specjalne silikonowe elementy, które chronią przed osadzaniem się kamienia z wody. Dzięki temu nie ma obaw, że z czasem jakość strumienia ulegnie pogorszeniu. Bardzo łatwo bowiem oczyścić dysze. Bateria wannowa z prysznicem często posiada też specjalny ciężarek, dzięki któremu wąż sam „wsuwa się” za obudowę wanny, gdy chcemy odłożyć słuchawkę.
Bateria do wanny wolnostojącej – poczuj się jak na królewskim dworze
Szczególnym rodzajem armatury łazienkowej jest bateria wolnostojąca. Tego typu produkty montuje się w pomieszczeniach stylizowanych na dawne lata, gdzie wanna zazwyczaj stała w centrum. Bateria do wanny wolnostojącej musi mieć odpowiednią wysokość oraz łatwe sterowanie – tak, by umożliwiała pełny relaks użytkownikowi.
Bateria wannowa z termostatem – dlaczego warto?
Niezależnie od tego, na jaki sposób montażu czy materiał wykonania baterii do wanny się zdecydujemy, warto wybierać modele wyposażone w termostat. Jego rolą jest zapobieganie nagłym zmianom temperatury wypływającej wody, nawet pomimo jej wahań w instalacji. Posiadając tego typu baterię wannową stojącą bądź ścienną, unikamy oparzeń oraz nieprzyjemnego zimna – zawór termostatyczny zmienia swe położenie, zachowując stałą temperaturę wody.
Czy bateria do wanny może być ekologiczna?
Jak najbardziej tak! Przeglądając dostępne modele, warto zwrócić uwagę na te wyposażone w perlator. Bateria wannowa ścienna lub stojąca, w której zastosowano ten element, będzie podawać specjalnie napowietrzony strumień wody. Zachowa on odpowiednią siłę i formę, choć do jego wygenerowania potrzebne będzie znacznie mniej wody, niż w przypadku modeli bez perlatora. Nie tylko pomoże to zatroszczyć się o stan Ziemi, ale też i znajdzie odzwierciedlenie w mniejszej wysokości rachunków za media.