Montaż zasobników ciepłej wody

Ogrzewanie i klimatyzacja

Poradnik

  • calendar09.09.2015
Zasobnik na wodęZasobnik na wodę

Czym są zasobniki ciepłej wody? To najpopularniejszy sposób na zaopatrzenie gospodarstwa domowego w ciepłą wodę użytkową. Ich zadaniem jest przede wszystkim udostępnienie ciepłej wody niemalże od razu w kilku miejscach poboru jednocześnie.

W artykule:


Instalowanie podgrzewacza

Warunkiem koniecznym do spełnienia wymagań gwarancyjnych jest podłączenie zasobnika ciepłej wody przez uprawnionego do tego instalatora, co należy potwierdzić w karcie gwarancyjnej. Taka osoba zrobi to fachowo i będzie pamiętała o najważniejszych kwestiach, takich jak ustawienie zbiornika, podłączenie go do sieci wodociągowej z możliwością rozłączenia czy zainstalowanie zaworu bezpieczeństwa. Naszym zadaniem jest zapamiętanie kilku najważniejszych kwestii, dzięki którym zarówno dobranie odpowiedniego zasobnika oraz jego użytkowanie będzie o wiele bardziej komfortowe i funkcjonalne.

O czym powinniśmy pamiętać?

Przed rozpoczęciem eksploatacji należy napełnić zbiornik wodą, a także pamiętać o codwutygodniowej kontroli zaworu bezpieczeństwa. Nie powinniśmy także zapobiegać kapaniu wody z zaworu bezpieczeństwa. W przypadku zasobnika elektrycznego przed jego uruchomieniem należy sprawdzić m.in. szczelność instalacji, a także ustawić odpowiednią temperaturę za pomocą pokrętła termoregulatora. Serwisowanie zasobnika jest niezwykle ważne, gdyż dzięki dobrej konserwacji będzie on bardzo dobrze pracował przez długi czas. Dlatego też coroczna kontrola anody magnesowej i ewentualna jej wymiana jest koniecznością.

Gdzie umieścić podgrzewacz?

Zasobnik nie może znajdować się w miejscu narażonym na zamarznięcie, dlatego też warto dokładnie wiedzieć, gdzie go zamontować. Ponadto należy uwzględnić jego wagę, która może  osiągnąć nawet kilkaset kilogramów lub dużo więcej. Pojemność zasobników to również bardzo ważna kwestia, którą należy dokładnie rozpatrzyć, gdyż za mały może nie zapewnić odpowiedniej ilości ciepłej wody dla wszystkich domowników, z kolei za duży może pochłaniać za dużo energii. Jak dobrać odpowiednią pojemność zasobnika? Przede wszystkim należy obliczyć zużycie wody przez największe punkty w domu, a więc wannę i prysznic, a następnie je zsumować i dopiero na tej podstawie dobrać odpowiedni zasobnik wody.


Jak zasobniki podgrzewają wodę?

Najpopularniejszymi zasobnikami są modele z wężownicą oraz zasobniki warstwowe. Pierwsze z nich charakteryzują się umieszczeniem długiej spiralnej rury w dolnej części urządzenia. Są to niezwykle mocne i wydajne urządzenia, a ponadto dzięki takim udogodnieniom jak anoda magnezowa czy izolacja termiczna są odporne na korozję, energooszczędne i szybkie w działaniu. W zasobnikach warstwowych zamiast wężownicy znajduje się wymiennik ciepła. Proces ogrzewania wody rozpoczyna się od dolnej części zasobnika poprzez pompę, aż do wymiennika ciepła, gdzie woda uzyskuje pożądaną przez użytkownika temperaturę. Jest to dość kompaktowe urządzenie, dlatego osoby mające małe metraże na pewno ucieszą się z takiego rozwiązania.

Charakterystyki kilku zasobników

Aby jak najdokładniej podejść do tematu zasobników, warto wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne modele, aby każdy mógł wybrać odpowiednie dla siebie i swoich potrzeb urządzenie. Firma Galmet oferuje szeroki wybór zasobników i to na nich się właśnie skupimy. Pierwszy z nich, SGW(S) z wężownicą spiralną, przystosowany jest do każdego rodzaju kotła, m.in.: olejowego, gazowego czy węglowego. Te wolnostojące i pionowe modele są większe i wyposażone w dwie anody magnezowe oraz emalię ceramicznę mające za zadanie chronić przed korozją. Takie zasobniki można również podłączyć do grzałki elektrycznej lub uruchomić cyrkulację czyli proces, dzięki któremu woda stale będzie ogrzewana.

Drugi model to ogrzewacz elektryczny typu SG Neptun. I choć nie ma w nim możliwości podłączenia pompy cyrkulacji, urządzenie to można zamontować zarówno poziomo jak i pionowo, co umożliwia zdecydowanie lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Szybkie podgrzanie wody i długie utrzymanie ciepłej temperatury oraz jej płynna regulacja to nie jedyne zalety tego urządzenia. Szeroki wachlarz dostępnych pojemności wahający się od 40 do nawet 140 litrów, a także wyposażenie w anodę magnezową oraz nowoczesne wzornictwo to kolejne cechy ogrzewacza SG Neptun.

Trzeci zasobnik, c.w.u., jest tzw. zasobnikiem biwalentnym, który cechuje wyposażenie w dwie wężownice spiralne. Takie urządzenie można podłączyć zarówno do kotła centralnego ogrzewania, ale również do kolektorów słonecznych. Zasobnik typu SGW(S)B, którego pojemność może osiągnąć nawet kilkaset litrów jest ocieplony bardzo wysokiej jakości pianką poliuretanową, a anoda magnezowa gwarantuje ochronę przed korozją.

Który będzie najlepszy?

Z zasobnikami ciepłej wody użytkowej jest tak jak z wieloma innymi kwestiami – ich wybór jest uzależniony od wielu czynników, takich jak powierzchnia gospodarstwa domowego czy nasze potrzeby. Oferta producentów tych urządzeń jest niezwykle szeroka, a wiele z tych urządzeń łączy w sobie sporo funkcji, dzięki którym użytkowanie zasobników może być nie tylko wygodne, ale i ekonomiczne i bezpieczne.